آخرین وضعیت توله سگ سوم “ایران”


معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به بهبود وضعیت سومین سگ نابالغ طی روزهای اخیر، از اعلام رسمی نام «پیروز» برای این سگ خبر داد.

حسن اکبری در گفت وگو با ایسنا وی در مورد وضعیت توله سوم گفت: در سه روز اخیر وضعیت توله سگ نسبتاً بهبود یافته است و امیدواریم حداقل بتواند کمبود وزن را نسبت به شرایط استاندارد جبران کند و به آن برسد. شرایط پایدارتر.”

معاون محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست به تشریح ماجرای سومین توله از زمان انتقال به سازمان محیط زیست مرکزی تهران پرداخت و توضیح داد: از زمان انتقال توله، اتفاقاتی در حوزه سلامت وی ​​افتاده است.

وی افزود: با جمع بندی تمام اتفاقات رخ داده و نظر دامپزشکان به ویژه با مشورت دکتر کالدول دامپزشک آفریقای جنوبی، روند درمان و تغذیه را ادامه دادیم.

شیرخشک خاصی در دنیا برای یوزپلنگ نداریم.

اکبری افزود: شیرخشک مناسب و خاصی برای یوزپلنگ در دنیا وجود ندارد و تمام شیرخشک های ساخته شده می تواند برای یوزپلنگ مشکل ایجاد کند.

قائم مقام گفت: تاکنون از چهار نوع شیرخشک استفاده کرده‌ایم که اولی برند ایرانی و سه نوع دیگر از برندهای خارجی است، اما تقریباً با هر چهار نوع آن مشکل هضم و دفع داشت. اداره محیط زیست سازمان محیط زیست.

وی گفت: یوزپلنگ نسبت به سایر گربه ها گونه بسیار حساسی است و بچه یوزپلنگ سوم به دلیل ویژگی های فیزیولوژیکی بسیار حساس تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

معاون محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از زمان انتقال سومین توله به تهران از تمام ظرفیت ها برای درمان و تغذیه آن استفاده شده است، گفت: به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، همه ظرفیت ها، گروه ها و سلایق مختلف در این زمینه وجود دارد. احترامی که استفاده کردیم، برخی افراد با سلیقه جدی حاضر به همکاری تیمی نبودند، اما همه با سازمان همکاری کردند.

با اشاره به اقدامات علیرضا شهرداری و دکتر. آمالویی در نگهداری توله ها و دکتر. باستانی – دامپزشک اداره حیات وحش – گفت: در یک ماه گذشته توله ها به تهران منتقل شدند و برای نگهداری توله سوم به صورت 24 ساعته کار کردند.

اکبری به کار پژوهشی و عدم وجود مدل ثابت در این فرآیند اشاره کرد و توضیح داد: همه از این طریق اشتباه کردند، در شرایطی که وجود داشت، پروتکل جدید. تعریف می کنیم و ادامه می دهیم. پروتکل هایی که به تازگی تعریف شده اند ناگزیر دارای خطاهایی هستند که گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلاتی برای PUP می شود.

وی از اقدامات انجام شده برای سومین توله نوجوان گفت: در این مدت بارها توله ها را برای سونوگرافی یا اندام های این نمودار آماده کردیم و با داروهایی مانند آنتی بیوتیک و مکمل های مختلف تغذیه شدند و دام تسهیل شد. با روش های مصنوعی.”

اکبری تاکید کرد: با این روش ها پروتکل ویژه و در نهایت با مشورت دکتر کالدول تولهویز سوم توانست در شرایط وزنی بسیار کم و ضعیف زنده بماند و با یک پیش غذا یا غذای مخصوص به مرحله تغذیه برسد. کنسرو شده.”

وزن توله یوزپلنگ نصف وزن استاندارد است

وی درباره وزن کم توله ها به دلیل ناسازگاری شیرخشک مصرفی گفت: در حال حاضر توله سوم حدود یک کیلو است. اگر بیش از دو پوند وزن داشته باشد، نیمی از وزن استاندارد است. این کاهش وزن به دلیل پروتکل ویژه تعریف شده برای یوزپلنگ و کاهش عمدی مصرف شیرخشک به منظور حفظ بقای آن است تا توله فقط بتواند از این مرحله عبور کرده و به مرحله تغذیه با گوشت برسد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تغذیه فعلی توله ها گفت: چند روزی است که یوزپلنگ ها با استفاده از کنسروهای مخصوص، مرحله میانی را طی می کنند تا از تغذیه با شیر خشک به تغذیه با شیر خشک تبدیل شوند. غذا”. از زمان مصرف این قوطی ها نسبت به قبلی به حد قابل قبولی رسیده است. اگر این فاز را به خوبی پشت سر بگذارد و شروع به خوردن گوشت کند، به حالت پایدارتری می رسد که باعث می شود کمی راحتتر فکر کنیم.

وی تاکید کرد: بین سه تا چهار ماهگی که تغییراتی در سیستم ایمنی بدن دام ایجاد می شود، مرحله حساسی در زندگی توله ها است، بنابراین تلاش سازمان برای استفاده از تمامی توانمندی های داخل و خارج سازمان، علاقه مندان و دامپزشکان مجرب در این دوره به منظور حفظ جان گوساله سوم.

اکبری ضمن قدردانی از زحمات تمامی کسانی که سازمان را در نجات گوساله سوم یاری رساندند، گفت: باید برای حفاظت از تمامی گونه های در معرض خطر انقراض کشور تلاش کنیم. حفاظت از گونه ها و زیستگاه ها در حیات وحش، بیماری های حیات وحش و حفظ سایر گونه های در حال انقراض نیز حائز اهمیت است و نباید انرژی، زمان و هزینه زیادی را صرف یک پروژه خاص کرد و از سایر مسائل غافل شد.

نگهداری توله یوزپلنگ تا چهار ماهگی در “پردیسان”

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره محل اقامت سومین سگ توضیح داد: در حال حاضر به دلیل دسترسی به امکانات، درمان و دارو، قرار است سگ سوم را به مدت حدود چهار ماه در پردیسان نگهداری کنیم. نظارت سازمان بسیار بهتر است و اگر گوساله سالم و زنده باشد برنامه انتقال گوساله به مزرعه یوزپلنگ آسیایی خواهیم داشت.

لزوم تغییرات در سایت «توران».

اکبری درباره وضعیت سایت «توران» اظهار داشت: بر اساس استانداردهای موجود و توصیه های ارائه شده در دکتر. کالدول و در بررسی همتایان باید تغییراتی ایجاد کنیم تا فضای مناسب تری برای نگهداری و پرورش یوزپلنگ در این سایت ایجاد کنیم.

وی درباره تدوین برنامه عملیاتی حفاظت از یوزپلنگ در زیستگاه های کشور و برگزاری جلسات گفت: در حال حاضر این برنامه را در قالب اجرایی جمع بندی می کنیم و جلساتی برای نهایی شدن آن برگزار شده است. برخی از اقدامات حفاظتی در حوزه زیستگاه طبیعی یوزپلنگ مانند افزایش تجهیزاتی مانند موتورسیکلت و نیروهای حفاظتی و… را آغاز کرده ایم اما با بودجه موجود بیم آن داریم که نتوانیم برای نجات یوزپلنگ کاری انجام دهیم.

“پیروزی” نباید به نام بچه یوزپلنگ اعلام می شد

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اعلام نام سومین سگ به نام «پیروز» از سوی شهرداری – صاحب یوزپلنگ – توضیح داد: نباید این نام اعلام می شد.

وی افزود: شکی نیست که آقای شهرداری برای نجات توله سوم تلاش های شجاعانه ای انجام داده و در بین دست اندرکاران بیشترین کمک را به سازمان کرده است و مردمی است.

اکبری تاکید کرد: این کار، کار تخصصی نگهداری و صیانت از یوزپلنگ – که توسط معاونت محیط زیست طبیعی پیگیری می شود- نبود و بهتر بود هماهنگی های قبلی صورت می گرفت و نظر ارزشمندی را در نظر داشتند.

معاون وزیر محیط زیست گفت: مسلماً پیشنهاد آقای شهرداری برای ما بسیار مهم و ارزشمند است، اما از آنجایی که این یک کار رسانه ای روابط عمومی و آموزش و پرورش است، این موضوع باید توسط آنها تحلیل شود تا نظر نهایی خود را اعلام کنند. محیط زیست توسط سازمان محیط زیست.

اکبری این موضوع را کم اهمیت دانست و گفت: این موضوعات آنقدر مهم نیست که بین جامعه محیط زیست و سازمان محیط زیست اختلاف یا اختلاف ایجاد کند.

وی به تلاش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای افزایش همگرایی بین همه گروه ها و استفاده از توانمندی ها اشاره کرد و گفت: . نیاز به این همگرایی، تقویت مسائل کوچکتر، دور کردن گروه ها است.

معاون محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست به دلواپسان داخل و خارج سازمان اشاره کرد و تصریح کرد: این افراد باید به سازمان کمک کنند تا به مسائل جزئی توجه زیادی نکند تا بتوانیم گام موثرتری برای حفاظت از حیات وحش کشور برداریم. مخصوصاً یوزپلنگ ها.”

اکبری در پایان از تمامی رسانه ها، دوستداران محیط زیست و علاقه مندان به ویژه مردم ایران برای توجه و پیگیری سلامت این توله یوزپلنگ و پیگیری اخبار مربوط به حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران تشکر کرد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.