آیا با اینترنت ماهواره ای استارلینک می توان طرح «حفاظت» را دور زد؟


یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی اینترنت ماهواره ای گفت: پروژه هایی مانند استارلینک در کشور تحریم شده ای مانند ایران خدمات رسانی نمی کنند و از سوی دیگر این شرکت ها به قوانین و مقررات دولتی پایبند بوده و بدون مجوز خدمات ارائه نمی دهند.

میلاد نوری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه برخی شرکت ها در دنیا هم اکنون ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای را آغاز کرده اند، گفت: نمی توان به کشوری مانند چین یا ایران که اینترنت آن ها محدود شده یا محدودیت های آن به دلیل طرح حفاظتی افزایش یابد، خدمات رایگان تری ارائه کرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ایران، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر عضو اتحادیه بین المللی مخابرات یا ITU هستند که وابسته به سازمان ملل است. یکی از توافقات کشورهای عضو این اتحادیه این است که اگر شرکتی بخواهد در هر کشوری خدمات مخابراتی ارائه دهد، باید از رگولاتوری آن کشور مجوز بگیرد، حتی اگر کشوری که با تحریم ها مشکلی ندارد. ما مانند ترکیه که از طریق ماهواره اینترنت دارد.اگر میخواهید در ایران خدمت کنید باید از سیستم قانونگذاری و نظارتی ایران مجوز بگیرید.

این کارشناس فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: بنابراین هر کشوری که بخواهد به یک شرکت مخابراتی مجوز دهد، آن شرکت مخابراتی ملزم به رعایت بایدها و نبایدها، محدودیت ها و فیلترهایی است که آن کشور اعمال کرده است. به عنوان مثال، اما اجازه می دهد اینترنت ماهواره ای در ایران کار کند، بنابراین این کار از نظر قانونی در ایران امکان پذیر نیست.

نوری با اشاره به خبر راه اندازی اینترنت ماهواره ای در اوکراین گفت: در اوکراین استارلینک به صورت غیرقانونی این کار را انجام نداده است، بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی به اشتباه ایران را با اوکراین مقایسه می کنند در حالی که خود دولت اوکراین به طور رسمی از ایلان ماسک خواسته استارلینک را فعال کند زیرا کشور در حال جنگ است. به محض اینکه وزیر تحول دیجیتال اوکراین این درخواست را در حساب رسمی توییتر خود مطرح کرد، ایلان ماسک آن را رسماً به رسمیت شناخت و حتی ممکن است مکاتباتی نیز وجود داشته باشد. اما به طور معمول، اگر کشوری در حال جنگ نیست، دریافت مجوز ممکن است بیشتر طول بکشد.

Starlink به کشوهای تحریم پاسخ نمی دهد

وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر ما در ایران با شرکت های اینترنتی ماهواره ای به توافق برسیم که مقررات ما را بپذیرند، اگرچه استارلینک یک شرکت آمریکایی است، ممکن است به دلیل تحریم ها به ایران خدماتی ندهد. شرکت های اینترنتی ماهواره ای چینی، روسی یا سایر شرکت های اینترنتی می توانند به ایران سرویس دهند، اما کیفیت و پوشش استارلینک را ندارند. استارلینک که آمریکایی است در حال حاضر بیشترین پوشش را دارد و احتمالا به استارلینک اجازه نخواهد داد زیرا به اپل، گوگل و بسیاری از شرکت های دیگر اجازه ارائه خدمات تجاری خود را به ایران نداده است.

این کارشناس فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه ماهواره های این شرکت ها در فاصله کمی از زمین قرار دارند، گفت: دولت ها و دولت ها به راحتی می توانند این ماهواره ها را بر فراز ایران منهدم کنند. هر کدام از این ماهواره ها نسبتاً گران هستند و از آنجایی که این شرکت ها تجاری تر هستند، اگر دولت آمریکا به آنها اجازه دهد در کشوری مانند ایران و در کشورهایی که ممکن است مجوز ندارند فعالیت کنند، بسیار خطرناک است. ماهواره های خود را برای خدمت رسانی به کاربران یک کشور حذف نمی کند.

نوری با اشاره به کلاهبرداری های سایبری و فروش تجهیزات استارلینک به کاربران، گفت: بسیاری از مردم فکر می کنند اگر استارلینک به ایران خدمات ندهد، می توانند تجهیزات خود را در شهرهای مرزی عراق یا ترکیه خریداری کرده و به شهرهای مرزی ایران منتقل کنند. در حالی که در سوالات متداول وب سایت استارلینک بیان می کند که شما مجاز به تغییر آدرس و مکان دستگاه های خریداری شده از استارلینک نخواهید بود، در غیر این صورت سرویس قطع خواهد شد. کشورهای دیگر و انتقال آنها به ایران.

وی ادامه داد: نمونه آن این است که استارلینک فقط امکان ثبت نام به هند را در حد ثبت اولیه در وب سایت باز کرد، اما دولت هند با صدور بیانیه ای اعتراض کرد که چرا از ما اجازه نگرفتید و از آن زمان تاکنون ، همچنان اجازه ثبت نام را نداده بود، در مقابل یکی از اپراتورهای ژاپنی اعلام کرد که از سال آینده از اینترنت ماهواره ای استارلینک استفاده می کنیم. به عبارت دیگر در کشورهایی مانند هند و ژاپن، دولت ها و دولت ها حرف آخر را می زنند.

این کارشناس فناوری اطلاعات در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین باید توجه داشت که هدف استارلینک در حال حاضر تجاری است و اگر روزی هدف خود را تغییر داد، به همین دلیل در تحریم هستیم، یعنی همه کشورهای همسایه می توانند به ما خدمت کنند. در ایران تحت تحریم هستیم و تحت پوشش نیستیم. در عین حال ممکن است دولت آمریکا تحت شرایطی معافیت خاصی را به این شرکت از تحریم ها علیه ایران بدهد، اما همچنان در ایران موانعی داریم که باید به این شرکت اعطا شود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نانوایی قمی با شکاف های میلیاردی نقره داغ شد

ایسنا/ قم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تعطیلی یک نانوایی بربری غیرمجاز در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.