آیا نیاز به تزریق دوز چهارم واکسن کرونا داریم؟


ایسنا/ اصفهان کارشناس بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: تزریق دوزهای بعدی واکسن کرونا به عوامل مختلفی از جمله شرایط آینده، نوع واکسن تزریقی، میزان آنتی بادی و ایمنی ایجاد شده، ادامه یا عدم تداوم اپیدمی، جهش های ویروسی و سایر اپیدمی ها. نگهداری و دسترسی به واکسن و اثربخشی واکسن ها نیز بستگی دارد.

حمید عمادی کوچک در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: سطح ایمنی ناشی از تزریق برخی واکسن ها پس از مدتی مثلاً یک دوره 6 ماهه کاهش می یابد و واکسن باید دوباره تزریق شود. در دنیا تزریق نوبت سوم واکسن به ویژه برای افراد مسن و گروه های آسیب پذیر و پس از تزریق دو دوز واکسن از هر نوع (فایزر، مدرنا، آسترازنکا، سینوفارم و …) پس از مدت زمان تعیین شده. .

وی گفت: واکسیناسیون روتین آنفولانزا، کزاز و کودکان در مراکز بهداشتی درمانی انجام می شود، آنها نیاز به دوز تقویت کننده دارند، بنابراین این اولین بار نیست که ما دوز تقویت کننده واکسن را تزریق می کنیم.

این پزشک متخصص با توجه به ماهیت ویروس کرونا و اینکه یک واکسن هنوز برای ایجاد ایمنی مادام العمر طراحی نشده است.

عمادی در خصوص نوع و ماهیت واکسن‌های تزریقی خاطرنشان کرد: واکسن‌ها دارای پلتفرم‌های متعددی هستند که برخی از آن‌ها محصول فناوری پیشرفته هستند، مانند واکسن مدرن و فایزر که تک رشته‌ای از mRNA هستند. برخی از واکسن‌های دیگر بر روی آدنوویروس استریل‌شده ساخته می‌شوند و وقتی ویروس وارد بدن ما می‌شود، بدن آنتی‌بادی‌هایی مانند واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک علیه آن می‌سازد.

وی با اشاره به سومین پلت فرم واکسن کرونا که مشابه بسیاری از واکسن های دیگر است، خاطرنشان کرد: در این سکو، ویروس در اثر حرارت تکثیر و از بین می رود، سپس ویروس مرده به بدن ما تزریق می شود و بدن با اجزای آنتی ژنی ویروس مبارزه می کند. ویروس.” ، آنتی بادی هایی مانند واکسن سینوفارم، واکسن برکات و واکسن بهارات را از هند تولید می کند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی افزود: در سکوی چهارم، پروتئین خاصی از پروتئین های ویروس مانند واکسن پاستوکوکوس و اسپیکوژن را تکثیر می کنند.

عمادی توضیح داد که افرادی از هر بستر واکسیناسیونی که واکسن را دریافت کرده‌اند می‌توانند دوز تقویت‌کننده را با پلتفرم دیگری دریافت کنند. واکسن برای دوز تقویت کننده بهترین است و اینکه کدام نوع واکسن نباید تزریق شود.

وی با تاکید بر اینکه اصولاً دوز تقویت کننده باید 6 ماه بعد از نوبت دوم دریافت شود، تصریح کرد: البته در ایران طبق مطالعات و جهش های متعدد ویروس، افراد می توانند قبل از موعد مقرر یعنی 3 تا 4 ماه پس از دوز دوم. ، نوبت سوم را تزریق کنید. افراد مسن، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند یا افرادی که مبتلا به HIV هستند، افرادی که بدن آنها قادر به تولید آنتی‌بادی نیست و افرادی که از داروهای سرکوب‌کننده ایمنی استفاده می‌کنند واکسن‌های تقویت کننده در اولویت دریافت می‌کنند.

عمادی نوبت سوم را یادآوری دانست و افزود: تقویت کننده به معنای تقویت کننده است و بنابراین ایمنی واکسن افزایش می یابد. برای هر واکسن، میزان افزایش سطح آنتی بادی توسط دوز تقویت کننده می تواند متفاوت باشد و تعداد متفاوتی در جوامع مختلف موجود است.

وی گفت: معمولاً حدود دو هفته طول می کشد تا آنتی ژن پس از تزریق واکسن وارد بدن شود و بدن علیه آن آنتی بادی تولید کند.

وی گفت: عوارض جانبی واکسن پیش بینی نمی شود. بنابراین، عارضه چیزی 100٪ قابل انتظار نیست. ممکن است فرد در دوز اول و دوم عوارض جانبی نداشته باشد، اما در نوبت سوم یا برعکس عوارض جانبی داشته باشد.

عمادی با بیان اینکه واکسن های کرونا عوارض زیادی نداشتند و مراقبت های بعد از دوز تقویتی مشابه دوز اول و دوم است، افزود: در صورت وجود مشکل باید با پزشک مشورت کرد. معمولاً عوارض جانبی خفیفی مانند تب، لرز، بدن درد، قرمزی محل تزریق، بثورات پوستی، کهیر، بثورات روی بدن وجود دارد که عوارض جانبی غیر جدی محسوب می شوند.

این متخصص عفونی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر نیاز به تزریق دوزهای بعدی واکسن پس از نوبت سوم مشخص نیست. جهش های ویروسی و سایر اپیدمی ها، ذخیره سازی و دسترسی به واکسن ها و همچنین اثربخشی واکسن ها.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.