اثربخشی واکسن آبله در بیماری آبله میمون / لزوم به روز رسانی سامانه وزارت بهداشت


یک متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به اینکه هنوز نمی دانیم که آیا آپاندیسیت می تواند به یک بیماری همه گیر و همه گیر در سراسر جهان تبدیل شود، گفت: آبله میمون یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس آبله که از خانواده ویروس آبله است، ایجاد می شود.

دکتر. مسعود یونسیان در گفت وگو با ایسنا، وی درباره آبله میمون که در 12 کشور جهان گزارش شده است، گفت: آبله میمون یک بیماری ویروسی است و توسط ویروس آبله میمون که از خانواده ویروس های آبله می باشد، ایجاد می شود. افراد مبتلا به این بیماری در نواحی خاصی از پوست دچار جوش و تاول می شوند و تماس با افراد مبتلا می تواند منجر به انتقال بیماری شود.

وی گفت: به نظر نمی رسد آبله میمون خیلی جدی باشد و حداقل گزارش های اولیه حاکی از شدت بالای این بیماری نیست.

یونسیان گفت: باید توجه داشت که برخی از بیماری های ویروسی در حال ظهور مجدد هستند. یعنی در گذشته بوده اند، ناپدید شده اند و اکنون ظهور کرده اند و ما از آنها شناخت قبلی داریم. آبله یکی از بیماری های عود کننده است که در سال های اخیر شیوع بالایی داشته است. اما در شرایط جدید شیوع این بیماری باید منتظر اطلاعات بیشتر باشیم.

وی درباره احتمال واکسیناسیون آبله گفت: آنچه در حال حاضر در مورد پیشگیری از آبله گفته می شود این است که کسانی که در برابر آبله واکسینه شده اند نیز مصونیت قابل توجهی نسبت به آبله دارند، اما اینطور نیست که واکسن اختصاصی این بیماری برای این بیماری باشد. واکسن غیر اختصاصی آبله ایمنی بدن را در برابر آبله به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

او گفت: “ما هنوز نمی دانیم که آیا آبله میمون می تواند به یک بیماری همه گیر یا اپیدمی در جهان تبدیل شود.” مراقبت به این معنی است که ما داده های مربوط به بیماری را به طور منظم و سیستماتیک ثبت می کنیم، در زمان ها و مکان های مختلف مقایسه می کنیم و بسته به اطلاعاتی که به دست می آوریم، در زمان مناسب مداخله می کنیم. یک نسخه برای همه بیماری های واگیر امکان پذیر نیست. البته الفبای کار که همان تصمیم دقیق و به موقع و گام به گام بر اساس داده های موثق است، همین است. مسئولان وزارت بهداشت باید با استفاده از ابزارها و فناوری های روز کشور، سیستم مراقبتی را توسعه دهند و از این بستر برای اطلاع رسانی استفاده کنند.

یونسیان با بیان اینکه مسئولیت این مراقبت در کشور ما بر عهده شبکه نظام سلامت است، گفت: متاسفانه سیستم های شبکه بهداشت به روز نیست و با فناوری اطلاعات سازگاری کافی ندارد که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد. .

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.