ادبیات دینی محدود به احادیث و حوادث است


مصطفی رحماندوست می گوید: ادبیات دینی منحصر به احادیث و وقایع تاریخی است، ادبیات نیست و این موارد نوعی اطلاع رسانی است.

به گزارش ایسنا، این شاعر و نویسنده کودک و نوجوان درباره ادبیات آئینی کودک گفت: ما شاهد فرار از دین هستیم و معتقد نیستم که بتوانیم مقوله ادبیات کودک را به بخش های مذهبی تقسیم کنیم و سخنان من کاملا مبتنی بر دین است. ” بچه ها به همان اندازه که خداوند فرموده به طبیعت نزدیک هستند، هر چه از بهشت ​​هستی و سرای هستی دورتر شوند، بزرگتر می شوند، بنابراین اگر چیزی بگوییم که مورد قبول طبیعتی است که به تازگی از بهشت ​​دور شده است. یک کلمه مذهبی

وی سپس گفت: تمام تلاش ادبیات کودک و نوجوان اگر بخواهیم بگوییم ادبیات دینی کودک باید این باشد که بچه ها را به فطرتشان بازگرداند و فاصله ای که در طول زندگی از طبیعت می گیرد را جبران کند. خوشحالم که به ادبیات کودک دینی پرداخته شده تا زیاد از طبیعت عقب نمانیم و همچنین معتقدم ادبیات کودک غیرمذهبی می تواند بسیار بسیار کم باشد.

رحماندوست ورود مفاهیم دینی و تاریخی به ادبیات کودک و نوجوان را محدود به بازنویسی تاریخ و احادیث دانست و گفت: متاسفانه ادبیات دینی منحصر به احادیث و وقایع تاریخی است، اینها ادبیات نیستند و نوعی اطلاع رسانی هستند، اخبار را می توان ساده کرد. و می توان گفت این خبر خوبی برای کودکان نیست و نباید به کودکان داده شود.

نویسنده کتاب کودک و نوجوان تصریح کرد: در بازنویسی تاریخی این اتفاقات می افتد; مثلاً وقتی از عاشورا صحبت می کنیم، نمی توانیم به بچه های منبر بگوییم که امام حسینی که دوست داریم تکه تکه شود، برای بچه خیلی دردناک است. باید از شجاعت امام حسین (ع) و انتخابش صحبت کرد و راه علی (ع) را دنبال کرد. به همین دلیل نام همه فرزندانش را علی گذاشت و اینها زیبا هستند.

رحماندوست یادآور شد: در بازنویسی ها اگر به جنبه اطلاعاتی توجه کنیم، این دیگر ادبیات نیست، البته من هم چنین آثاری داشتم، اما ادبیات این است که مفهوم دینی در تاریخ در هم می آمیزد و حل می شود، نه اینکه خبر دهد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.