ارتقای علوم انسانی مستلزم مشارکت عمومی مؤسسات علمی در این حوزه است


معاون علوم انسانی وزیر علوم با اشاره به تنوع رشته های علوم انسانی و حجم بالای تولیدات علمی در علوم انسانی، تصریح کرد: ارتقای علوم انسانی نیازمند مشارکت عمومی نهادهای علمی در این حوزه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره کل امور عمومی وزارت علوم، دکتر محمدجواد هراتی در حاشیه بازدید از دستاوردهای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به اداره تبلیغات اسلامی این سمینار با اشاره به از محصولات قابل توجه محتوای علوم انسانی این پژوهشگاه آمده است: مراکز علوم انسانی لازمه تحول و ارتقای علوم انسانی است و آمارها حاکی از تولید انبوه در علوم انسانی است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تنهایی از عهده بار ترویج این رشته برنمی آید.

وی بیان کرد: علاوه بر مراکز آموزشی و پژوهشی علوم انسانی، شوراهای تخصصی مانند شورای تحول در علوم انسانی نیز به همین منظور ایجاد و از سوی شورای عالی فرهنگ به عنوان مرجع بالادستی وزارت علوم تعیین شد. انقلاب در وزارت علوم اجرا می شود.

بنابراین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان واسطه از یک سو منتظر اجرای اسناد بالادستی است و از سوی دیگر وظیفه تدوین خط مشی ها و برنامه ریزی برای ساماندهی و هم افزایی آموزش و پرورش علوم انسانی را بر عهده دارد. مراکز تحقیقاتی . . بنابراین در حوزه صلاحیت خود می تواند در تحول علوم انسانی عمل کند و تولید محتوای اصلی بر عهده مراکز علمی است.

هراتی افزود: افراد زیادی در حوزه علوم انسانی در کشور حضور دارند و این مراکز باید در جهت افزایش حرکت و ارتقای علوم انسانی تلاش کنند و بخشی از این امر بر عهده مراکز غیردولتی بوده است و باید دانست که قابل توجه است. امروزه فعالیت در حوزه علوم انسانی غیردولتی است و در برخی موارد مراکز آموزشی و پژوهشی غیردولتی از مراکز دولتی پیشی گرفته و آثار خوبی در علوم انسانی به جای گذاشته است.

رئیس مرکز قرآن و عترت علوم انسانی و انسانی با اشاره به جایگاه وزارت علوم به عنوان نهاد سیاستگذار در این حوزه، گفت: برخی ناآگاهانه و غیرکارشناسی وارد حوزه علوم انسانی می شوند، در حالی که مسائل این حوزه خاص خود را دارد. الزامات و تصمیم اشتباه و غیر ماهرانه مانعی بر سر راه تغییر ایجاد می کند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.