از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

مدال عالی یونسکو با حضور جمعی از شخصیت های فرهنگی و هنری به برندگان جایزه حکیم نظامی اهدا شد.

به گزارش ایسنا، مراسم بزرگداشت حکیم نظامی شامگاه پنجشنبه 19 اسفندماه با حضور چهره های فرهنگی و هنری در تالار وحدت برگزار شد.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران در این مراسم که به همت عبدالمهدی مستکین، مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو- ایران برگزار شد، گفت: درباره حکیم نظامی چه می توان گفت. و صحبت از این شاعر دشوار است.» خوشحالیم که امروز می دانیم تمام دنیا تن است و ایران قلب. حکیم نظامی در قرن ششم بر بام ایران ایستاد و در این دوگانگی زیبا گفت که جهان به دو قسمت است: ایران قلب جهان است و جهان بدن.

وی ادامه داد: با چه مهارتی باید در این موضوع مهم صحبت کنیم. قلب مرکز عشق و عاطفه است و عشق و قلب دریچه هایی به سوی نور و روشنایی و بدن مرکز تاریکی و تاریکی است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و ایران توضیح داد: این دوگانگی بسیار مهم است. نظامی در «پنج گنج» که یک گنج است و استادان بزرگ این گنج را می‌گشایند و به نسل بعد تقدیم می‌کنند، نشان داد که دنیای دل، دنیایی است که اهل هنر در آن برتری دارند و هیچکس بر دیگری برتری ندارد. از هنر .

ایوبی افزود: در اعماق قرون وسطی که قهرمانان غرب شوالیه بودند، حکیم نظامی می گوید: «به دنبال برتری بر هیچ کس نباشید. مگر از طریق فرهنگ هنری». این گفته برای «عالم بدن» نامفهوم بود و امروز هم برای جهان بدن نامفهوم است. این کلمه قرن ششم است و حکمای ما می گویند هنر و فرهنگ قابل قدردانی است.

وی تصریح کرد: امروز پس از 75 سال در یونسکو به این نتیجه رسیده اند که ما نباید از یادگیری دست بکشیم و این شعار امروز یونسکو است، اما حکیم نظامی قرن 6 می گوید:

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تصریح کرد: دنیا در اعماق تاریکی بود و در ایران حکیمان ایرانی از فرهنگ هنر صحبت کردند.

ایوبی ادامه داد: داستان های «خسرو و شیرین» توسط استادان روایت شد; وقتی خسرو به باغبانی ظلم می کند، پدرش هرمز او را رها می کند و تاج و تخت را به باغبان می دهد و حاکمان جهان باید چنین باشند. در سال 1970، هانری ماسه، محقق ایرانی، رمان «خسرو و شیرین» را به فرانسه بازگرداند و گفت که این اولین رمان جهان است. جایگاه زنان را در آثار نظامی ببینید و نظامی در آثار خود تصویری قدرتمند، وفادار و قدرتمند از زنان ترسیم می کند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اعلام کرد: از شما دعوت می کنیم تا خط اجداد خود را باز کنید. از حضور اساتید محترم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمال تشکر را دارم. از افسران اراک برای بزرگداشت سربازی تجلیل می کنم. ممنون از مدیریت تالار وحدت در این جلسه از هنرمندان بزرگی که این گنجینه را با زبان های هنری به ما هدیه کردند تشکر می کنیم و برنامه های باشکوه تری در پیش داریم.

نظامی فردوسی دوم است

در بخشی دیگر از این مراسم اصغر دادبه، استاد دانشگاه گفت: صبر کنیم تا ببینیم کار انجام می شود. ما باید موضوع را جدی بگیریم و کتاب های درسی و رسانه ها باید به دروغ با حقیقت پاسخ دهند.

وی ادامه داد: نظامی فردوسی دوم است. فردوسی با داستان های حماسی و او با داستان های غنایی هویت ملی را تثبیت کرد. در تمام آثار او تمام جهان جسم است و ایران قلب. هنر رزمی حتی حقیرترین موضوع را هم بالا می برد.

دادبه بیان کرد: ما در داستان دو تعبیر از اسکندر داریم. این رؤیای واقعی اسکندر ملعون است که بنای هخامنشی را ویران کرد و می دانیم که تعالیم ارسطو ممنوع بود. دیدگاه و خطای دوم همان دیدگاه اسکندر مقدونی است. نظامی قانون مدار و به همان اندازه وطن پرست و ایرانی است.

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

این یک سیستم قانونمند و میهن پرست است

سپس در بخشی دیگر از این برنامه جلال الدین کزازی شاهنامه پژوه و استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: بزم درباره یکی از پسران برومند اهل ایران است. ما به ارتش ظلم می کنیم. او که از حاکمان گفتار فارسی است در ایران مورد احترام نبود. او مانند بزرگانی چون فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا نیست. با این حال او در قلمرو خود، یعنی در بزنامه، برترین کیفر است و بر تخت سلطنت است.

وی ادامه داد: انشاالله دشمن باعث خیر شود. یک نفر در گوشه و کنار یک حرف بی اساس و بی اساس صحبت کرد و ما آمده ایم به آن حرف بی اساس پاسخ دهیم. اما به هر دلیلی این اتفاقات بسیار مبارک و حمایت کننده است و شاید یک نظامی از زیر سایه بیرون بیاید.

کزازی اعلام کرد: «خسرو و شیرین» نه تنها شاهکار شگفت انگیز ادبیات فارسی، بلکه بهترین نمایش ایرانی و جهانی است. در «خسرو و شیرین» به دو چهره عاشق برمی خوریم. یکی شخصیت محوری خسرو و دیگری فرهاد است. اما اگر داستان بزمنامه سرایی را دنبال کنیم، تغییرات را به تاخیر بیندازیم، در نهایت فرهاد را ناگزیر از خسرو خواهیم یافت. فرهاد شخصیت مهم تری است زیرا او باب جدیدی را در انتشارات ایرانی و فارسی باز می کند.

استاد دانشگاه درباره این نامه گفت: کتاب جنگ بسیار قدیمی است. قدیمی ترین ژانر ادبی است. اما فیلمنامه ای را سراغ نداریم که با فیلمنامه بیگانه باشد. چرا میدان جنگ را به میدان جنگ تبدیل کردی؟ گمان می رود که خوانندگان سرگردان در ایران اشکانی و سازهای نی و در اروپای قرون وسطی داستان های کهن می سرودند و بخشی از قطعه از دل آنها بیرون می آمد.

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

نظامی محبوب ترین شاعر ماست

همچنین در بخشی دیگر از این مراسم، ژاله آموزگار، استاد دانشگاه و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اظهار داشت: من هم مثل همه ایران را دوست داریم و همه ما ایران را دوست داریم و نظامی نماینده این عشق است. زمانی که در آذربایجان و جاهای دیگر دانشجو بودیم، کسی جرات نمی‌کرد بگوید شاعر پارسی‌گوی ما شعر ترکی سروده است. من آذربایجانی هستم، اما ایران زبانی دارد که فارسی است و ما را به هم متصل می کند.

وی در ادامه بیان کرد: نظامی نماینده ادبیات بزمی، بازمانده خنیاگرهایی است که فرهنگ عامه را حفظ کردند. باید قدرتی پشت ادبیات باشد. قدرت سیاسی یا عقیدتی و به همین دلیل است که کتاب های دینی ما باقی می ماند. داستان‌های نظامی برجای مانده از ادبیات کهن ایران است. نظامی فرهنگ ادبیات عامه را به ما داد و محبوب ترین شاعر ماست.

نظامی شاعر زندگی است

در ادامه این مراسم مهدی محبتی استاد زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: نظامی شاعر زندگی است و بیش از سایر شاعران به زندگی توجه داشته است. از همان ابتدا رفتار شخصی او منحصر به فرد بود. او الگوی مناسبی برای اهل فرهنگ و هنر و اندیشه است و از ارباب قدرت فاصله می گیرد.

محبتی افزود: نظامی صحبت می کند، در مواقع لزوم راهنمایی می کند و در جایی بازنشسته می شود. او تاکید می کند که قدرت را می توان آموخت. بزرگترین دارایی گل درون شماست. مثل دکمه ای که باز می شود.

وی تصریح کرد: تنها شاعری در فرهنگ ما که کلام را به بالاترین سطح برخورد می رساند، نظامی است. ما سال هاست که از نظامی خبر نداریم و او انسانی با اخلاق بوده است. همه کسانی که عاشق زندگی هستند در کارهای نظامی الگو هستند. او در آثار خود از عدالت بحث می کند.

بعد از مراسم اولین جایزه حکیم نظامی، جایزه یونسکو فعالیت های هنری و پژوهشی برای کیخسرو خروش (خطاط)، محمدباقر آقامیری (نقاش)، بهروز غریب پور (کارگردان تئاتر)، خانواده زنده یاد حسین دهلوی (آهنگساز)، محمد روشندشتی (ادبیات)، مهدی موهبتی (استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی)، سعید شفیعی (خواننده و استاد دانشگاه)، کوروش اسدپور (خواننده)، عبدالمجید ارفعی (پژوهشگر و کارشناس زبان های باستانی) و حاتم عسگری فراهانی (تنظیم کننده و نوازنده) اختصاص داده شده است.

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، بهروز غریب پور پس از دریافت جایزه گفت: وقتی گفتیم نظامی و ناصرخسرو و… دلیلی ندارد که همه باور کنند این بزرگان هستند. برای ما.” تا زمانی که اپرا و فیلم ساخته نشود و کتاب خوانده نشود، این نام های بزرگ در اختیار ما نیستند. ما همیشه در خطر هستیم. ارکستر سمفونیک ما باید اشعار اپرا بزرگ را هر روز از سال بنوازد. برای اپرای لیلی و مجنون هزینه زیادی پرداخت کردم.

سعید شفیعیون نیز اظهار داشت: ارزش و اهمیت سربازی بسیار برجسته است. او مفردترین شاعر ادبیات جهان است که وارد عرصه زمان و مکان شده است.

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

حاتم عسگری فراهانی نیز یاد و نام نکیسا را ​​گرامی داشت و گفت: سال هاست که از سربازی نفس کشیده ام. چرا می گویند ارتش گنجوی نه ارتش تفرشی؟ اولین استاد روح حکیم نظامی است. من زندگی ام را وقف موسیقی کرده ام و این باعث می شود موسیقی ما زنده بماند.

سپس با حضور منوچهر شهسواری و علی نصیریان جایزه عالی یونسکو برای شهرام ناظری اختصاص داده شده است.

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

با ما نامهربان نباش

در دنباله علی نصیریان وی گفت: یونسکو کار ارزشمندی انجام داده است و بسیار مفتخرم که این لوح را به شهرام ناظری که یکی از واحدها و سرمایه هاست تقدیم می کنم. جشن گرفتن خوب است، اما در این دنیای آشفته، چگونه می توانم تناقضات را به تنهایی حل کنم؟

وی با اشاره به حواشی فیلم «لمینور» ساخته داریوش مهرجویی گفت: از یک طرف جشن می گیریم و از طرف دیگر مهرجویی را آزرده می کنیم. مهرجویی که پنجاه سال است بهترین فیلم های ایران را ساخته است، بی نظیر و یکی از باسوادترین کارگردانان کشور است. به خاطر فریادهای تولد 80 سالگی مهرجویی در آن ویدیو گریه کردم. من از دکتر تشکر می کنم ایوبی برای جایزه. با ما نامهربانی نکن

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

در پایان این مراسم شهرام ناظری به ترانه سرایی پرداخت.

در این مراسم سیداحمد محیط طباطبایی، محمدرضا اصلانی، علیرضا رئیسیان، یونس شکرخواه، الهه خاتمی، یدالله کابلی، محمد حیدری، شکرخدا گودرزی، مجید امامی، ایرج حسابی، سید احمد مجرد و بسیاری دیگر از اهالی فرهنگ و هنر حضور داشتند. . .

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

از اعطای جایزه نظامی تا نقد علی نصیریان

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

“سلام فرمانده”؛ یک محصول فرهنگی منحصر به فرد / شایعه علیه مداح یک اثر نادرست است

ایسنا/ گیلان دادستان لنگرود با تکذیب شایعات منتشر شده در رسانه های معاند علیه ابوذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.