استرالیا از چین می خواهد در «اقدام جهانی» علیه روسیه شرکت کند


نخست وزیر استرالیا امروز (دوشنبه) هشدار داد که جهان در خطر تبدیل شدن به “جرقه اقتدارگرایی” است و چین باید به وعده های خود برای ارتقای صلح جهانی عمل کند و به تلاش ها برای پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین بپیوندد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز در مصاحبه ای مفصل گفت که حمله روسیه بر اساس طرح ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش نخواهد رفت. ولادیمیر پوتین، که به گفته موریسون، توانایی ادامه این جنگ “غیرقانونی” را بیش از حد ارزیابی کرد.

وی افزود: چین مدت ها مدعی است که یکی از قدرت های بزرگ جهان و قهرمان صلح و ثبات جهانی است. هیچ کشوری نمی تواند به اندازه چین در پایان دادن به این جنگ وحشتناک در اوکراین تأثیرگذار باشد.

موریسون که دولتش در طیف وسیعی از مسائل با بزرگترین شریک صادراتی استرالیا اختلاف نظر دارد، گفت: «من از بی تفاوتی و سکوت چین ناامید هستم. زمانی که زمان محکوم کردن این اقدامات روسیه فرا رسید، من به سخنان دولت پکن گوش دادم، اما آنها سکوت کردند.

چین از کشورهای غربی خواست بدون انتقاد از حمله روسیه به نگرانی های امنیتی “مشروع” روسیه احترام بگذارند. پکن خواستار حل بحران از طریق گفتگو شد.

روسیه عملیات 24 فوریه را “عملیات نظامی ویژه” می خواند و تاکید می کند که “قصدی برای اشغال اوکراین ندارد”.

موریسون این عملیات را «نقض فاحش قوانین بین‌الملل» و «آخرین نمونه از یک دولت خودکامه که به دنبال به چالش کشیدن وضعیت کنونی از طریق تهدید و خشونت است» خواند.

اکثر کشورها تجارت خود را با روسیه قطع کرده اند و شرکت های پرداخت مانند ویزا و مسترکارت فعالیت خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورده اند.

موریسون گفت: «اما چین تعرفه‌های گندم را برای روسیه کاهش داده است و احتمالاً سیستم «Union P» خود را در آنجا فعال خواهد کرد. به نظر من این کاملا بر خلاف منافع بین المللی است. من می ترسم تا زمانی که روی آن شرط بندی کنند خونریزی ادامه پیدا کند.

اسکات موریسون، که اظهاراتش منعکس کننده شدیدترین انتقاد استرالیا از چین است، همچنین گفت که سکوت پکن نشان دهنده نزدیکی آن به روسیه است که پیامدهای گسترده ای داشت. جرقه جدید اقتدارگرایی به طور غریزی برای به چالش کشیدن و تغییر شکل نظم جهانی ظاهر شد.

موریسون در پاسخ به این سوال که آیا این حمله طبق نقشه پوتین پیش می رود، گفت: شکی نیست که پوتین به آنچه می خواهد نمی رسد. به نظر من، پوتین توانایی کشورش برای ادامه این جنگ غیرقانونی را بیش از حد ارزیابی کرد. نمی دانم اگر راهی را که سربازان جوان را به دل آتش می فرستد در روسیه برود چه واکنشی نشان خواهد داد. مقاومت در اوکراین به مرور زمان افزایش خواهد یافت. من فکر می کنم حفظ هر دستاورد بالقوه تا کنون بسیار دشوار خواهد بود.

نخست‌وزیر استرالیا، که ائتلاف محافظه‌کارش در ماه مه با انتخاباتی روبرو می‌شود که به گفته او در بیشتر نظرسنجی‌ها شکست خواهد خورد، سال گذشته با ایالات متحده و بریتانیا در اطراف محور زیردریایی هسته‌ای استرالیا ائتلاف کرد.

وی گفت: پایگاه های این زیردریایی ها در سواحل شرقی ساخته می شود. اکثر استرالیایی ها در سواحل شرقی این کشور زندگی می کنند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

“سلام فرمانده”؛ یک محصول فرهنگی منحصر به فرد / شایعه علیه مداح یک اثر نادرست است

ایسنا/ گیلان دادستان لنگرود با تکذیب شایعات منتشر شده در رسانه های معاند علیه ابوذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.