استفاده مجدد از فاضلاب؛ راهکار مقابله با بحران آب


یک دانشجوی دکتری مهندسی عمران محیط زیست در یادداشتی با بیان اینکه بحران آب امروزه به معضلی بزرگ برای کشورها تبدیل شده است، استفاده مجدد از پساب را راهکاری مهم برای مقابله با این بحران دانست و خاطرنشان کرد: در این تعیین نیاز به مطالعات جامع است. تفاوت ارزش اقتصادی آب بازیافتی بین صنایع مختلف

به گزارش ایسنا، در یادداشت محمد رحیمی آمده است: امروزه با افزایش جمعیت، توسعه شهرنشینی و گسترش فعالیت های صنعتی، میزان تقاضای آب به میزان قابل توجهی افزایش یافته که در نهایت منجر به بحران آب شده است. استفاده مجدد از آب در صنعت پتانسیل کاهش هزینه های تامین آب و تصفیه فاضلاب توسط صنایع و کاهش فشار بر منابع آب را دارد. یکی از راه های کاهش مصرف آب در صنعت، استفاده مجدد از پساب است. بسته به نوع و کیفیت فاضلاب، می توان آن را مستقیماً مجدداً استفاده کرد یا قبل از استفاده مجدد (یعنی بازیافت) تصفیه کرد. چندین فناوری برای استفاده مجدد مستقیم و همچنین تصفیه غیرمتمرکز پساب برای بازیافت پساب وجود دارد.

کاهش مصرف آب توسط صنایع می تواند برداشت آب از منابع محلی را کاهش دهد که به نوبه خود دسترسی به آب را افزایش می دهد، تخلیه پساب و بار آلاینده را کاهش می دهد و علاوه بر کاهش مصرف انرژی حرارتی و بالقوه هزینه های فرآوری را کاهش می دهد. با این حال، این نیاز به دانش بالا، نیاز به سرمایه گذاری مالی و همچنین اصلاح سیستم تصفیه فعلی دارد.

استفاده مجدد از فاضلاب نیز می تواند در صنایع مختلف انجام شود. مبادله زباله به نفع دو یا چند شرکت به عنوان “همزیستی صنعتی” نیز شناخته می شود. در همزیستی صنعتی، همه اعضا از کاهش نهاده ها در فرآیند تولید (مثلاً آب، مواد آلی) و یا از کاهش هزینه های تصفیه پساب سود می برند. پتانسیل استفاده مجدد از فاضلاب نیز به عواملی مانند فاصله بین مشاغل (هزینه حمل و نقل) و حجم و کیفیت تولید فاضلاب بستگی دارد. اگر تصفیه پساب ضروری باشد، مشارکت چند شرکت می تواند هزینه های تصفیه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و در نتیجه امکان استفاده مجدد از آن را فراهم کند.

با توجه به اینکه نقش آب در فرآیند تولید صنایع با یکدیگر متفاوت است و بنابراین ارزش آب بین صنایع متفاوت است، لازم است مطالعات جامعی در این زمینه انجام شود تا تفاوت ارزش اقتصادی آب بازیافتی مشخص شود. بین مختلف از نتایج خود به عنوان مبنایی برای بهبود مصرف صنعتی استفاده کنید.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.