انتقاد از روند واگذاری چند شرکت ورشکسته به تامین اجتماعی


تسویه مطالبات انباشته شده توسط دولت در سال های اخیر به یکی از مطالبات و دغدغه های مهم کارکنان این سازمان و همچنین بازنشستگان تبدیل شده است. همزمان با اجرای تعدیل بازنشستگی در پایان سال 99، مجلس در قالب بودجه 1400 تصویب کرد که امسال 89 میلیارد تومان از بدهی های دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، فرآیند واگذاری سهام چند شرکت به سازمان تامین اجتماعی هنوز تکمیل نشده است. از ماهیت این نقل و انتقالات نیز گلایه هایی وجود دارد. دیروز، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی وی خواستار تسریع در تسویه بدهی در قالب واگذاری شرکت ها و رفع برخی مشکلات در این فرآیند شد و گفت: متأسفانه در دولت گذشته برخی تصمیمات اشتباه باعث شد تا شرکت ها بیش از قیمت واقعی بدهی به نهاد تامین کننده پرداخت کنند. به جامعه‌ای واگذار شد که عملاً سودآور نبود و نه تنها کمکی به سازمان نکرد، بلکه مشکلات و هزینه‌هایی ایجاد کرد.»

در این رابطه، علی دهقانوکیا، رئیس کانون بازنشستگان بهزیستی استان تهران وی در گفت وگو با ایسنا، از روند واگذاری شرکت ها به تامین اجتماعی برای پرداخت بدهی های دولت گلایه کرد و گفت: شرکت هایی در حال واگذاری به تامین اجتماعی هستند که سودآوری ندارند و بالاتر از قیمت کارشناسان ارزش گذاری شده اند.

وی وی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی قانون بودجه 1400 را به ارزش 89 هزار میلیارد تومان به عنوان بخشی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به تصویب رساند و بخشی از آن صرف تعدیل دستمزدها می شود، افزود: بیش از 11 ماه است که چیزی به پایان نرسیده است. سال، اما هنوز اتفاق مهمی رخ نداده است.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با بیان اینکه چند شرکت واگذار شد اما هنوز سند قطعی نشده است، مدعی شد برخی شرکت ها با قیمت تخصصی بالاتر واگذار شده اند. مثلا قرار بود 38 درصد از سهام مجتمع صنعتی اسفراین را که 6 هزار و 500 میلیارد تومان قیمت دارد به تامین اجتماعی واگذار کنند اما برای واگذاری 9 هزار و 500 میلیارد تومان ارزش گذاری کردند. همچنین قرار بود 40 درصد از سهام لول گستر اسفراین را به ما واگذار کنند که قیمت تخصصی آن 1600 میلیارد تومان است اما مبلغ واگذاری را 3770 میلیارد تومان نوشتند. اوپال یکی دیگر از شرکت هایی است که وضعیت بهتری دارد و 15 درصد سهام آن 6 هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شد، اما قیمت واگذاری آن 9 هزار میلیارد تومان اعلام شد. در این سه مورد 8 هزار میلیارد تومان بالاتر از قیمت تخصصی تعیین و انتقال دادند که ما مخالفیم.

دهقانکیا تاکید کرد: تامین اجتماعی یک سازمان بین نسلی است که سهام آن متعلق به بازنشستگان و کارمندان و بین نسلی است و اموال آن در اختیار مردم است و کسری بودجه نباید از جایی تامین شود که 80 درصد بازنشستگان حداقل دستمزد دارند. کسب کنندگان

او گفت: «شرکت‌های شکست خورده برای ما سودی ندارند؛ «شرکت‌ها باید سودآور باشند تا منابع پایداری برای تناسب سود خود ایجاد کنند».

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران افزود: پیشنهاد ما جایگزینی این سهام با سهام شرکت های زودبازده است. ما با واگذاری این سه شرکت مخالفیم و امیدواریم هر چه زودتر کار انجام شود. پنج یا شش شرکت دیگر در برنامه واگذاری هستند که در حال حاضر مشکلی با آنها نداریم اما این سه شرکت بورسی نیستند و ورشکسته هستند. امیدواریم رئیس جمهور به این موضوع ورود کند و دستور دهد هر چه زودتر موضوع حل شود. انتظار نداشتیم سازمان خصوصی سازی شرکت های شکست خورده را به سازمان تامین اجتماعی بسپارد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.