اولویت اصلی تبیین جهاد، تاریخ نگاری است


گلعلی بابایی نویسنده، پژوهشگر و خاطره نویس دفاع مقدس یکی از اولویت های مهم «جهاد تبیینی» را تاریخ نگاری و ثبت وقایع تاریخی می داند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، «از جمله – ما در این جبهه کجا و کجا؟» 1400/11/03
«جهاد تبیینی» موضوعی است که در ماه های اخیر بارها در بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مورد تأکید قرار گرفته و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ابعاد مختلف آن را بیان کرده اند. «جهاد تبیینی» واجب است. «جهاد تبیین» یک تکلیف قطعی و یک تکلیف فوری است و هر که بتواند[باید اقدام کند]. » 1400/11/19

سخنرانی عمومی خطاب به همه آحاد جامعه در جنگ رسانه ای دشمن علیه واقعیت های انقلاب اسلامی مردم ایران و می تواند نقش آفرین باشد. اما مسئولین در این زمینه وظایف سنگین تری دارند. آنچه در پی می‌آید گفت‌وگویی است با گلعلی بابایی، نویسنده، پژوهشگر و خاطره‌نویس دفاع مقدس که نقش تاریخ شفاهی را در جهاد تبیین واکاوی کرده است.

جهاد تبیین چه نقشی در چهل سال دوم انقلاب اسلامی مردم ایران می تواند داشته باشد؟

زمانی که علیرغم همه دشمنی های شدید دشمنان انقلاب، جشن چهل سالگی این انقلاب برگزار شد، رهبر انقلاب اعلامیه «گام دوم انقلاب» را صادر کردند. در عین حال، ناامیدی از دستاوردهای انقلاب در تبلیغات جهانی و نیز مخالفان انقلاب در اوج خود بود. در بهترین لحظه این موضوع را مطرح کردند و سپس با تأکید بر «تبیین جهاد» به نوعی بیانیه «گام دوم» را محکم کردند.

چرا در حوزه سؤالات و مقوله های مهم جهاد تبیین شکل نگرفته است و چه ناکامی ها و کوتاهی هایی رخ داده است؟

یکی از موضوعات مهم در این زمینه، بیان نادرست حقایق و دستاوردهای انقلاب از سوی دشمنان بوده است، به گونه ای که تلاش می کنند مردم را به این نقطه برسانند که از خود بپرسند زندگی آرمانی و آرامش چه شد. قرار بود انقلاب به ما بدهد. مبارزه با فساد و بی عدالتی کجا رفته است؟ چرا هنوز مردم در سر کار به فکر منافع خود هستند؟ از یک سو با برجسته ساختن نقاط ضعف و از سوی دیگر تطهیر رژیم پهلوی به دنبال پنهان کردن دستاوردهای انقلاب و ایجاد حس بی‌اعتنایی به پیشرفت‌های کشور در سال‌های اخیر هستند.

چرا این فرصت در اختیار دشمن قرار می گیرد؟ زیرا نهادها و ارگان های مسئول در جمهوری اسلامی ایران نتوانستند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند. در این زمینه به قدری سهل انگاری شده که نمی توان تنها چند ارگان یا سازمان را مقصر دانست.

تاریخ و حوزه تاریخ شفاهی چقدر می تواند در کمک به جهاد موثر باشد؟

یکی از اولویت های مهم «جهاد تابعین» تاریخ نگاری و ثبت وقایع تاریخی است که اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از ابهامات مردم به ویژه جوانان برطرف می شود و به نوعی هویت شکل می گیرد. دقیقا برعکس اتفاقی که در سالهای اخیر افتاده و دشمنان ذهن جوانان ما را با غذای مسموم مسموم کرده اند.

فرصت رشد و توسعه شبکه های اجتماعی چقدر می تواند در جهاد تبیین موثر باشد؟ دشمن در این زمینه سرمایه گذاری های هنگفتی انجام داده است.
در واقع پاشنه آشیل این شبکه های مجازی و اجتماعی است. اگر امروز می بینیم که سازمان جهنمی مجاهدین خلق به تمام فعالیت های خود پایان داده و به استفاده از شبکه های اجتماعی پرداخته است، به این دلیل است که قدرت تخریب خود را می داند. در جامعه امروزی تاثیر مخرب یک پیام یا یک کلیپ چند دقیقه ای بسیار بیشتر از چندین بمب و موشک است.

اگر بخواهیم از تبیین جهاد بهره ببریم، بدون شک یکی از ابزارهای مؤثر، فضای مجازی است.

اگر شاهد رشد بیشتر و توجه به جهاد در همه عرصه ها باشیم چه اتفاقی باید بیفتد؟

از آنجایی که ما در محیط طبیعی متأسفانه با بی اخلاقی و حتی دروغ صریح مواجه هستیم، باید روال کار به گونه ای باشد که دستگاه ها و نهادهای مسئول هر کدام در حدود انتساب خود نسبت به تبیین صحیح وقایع و همچنین ترویج محتوای آن اقدام کنند. بیانیه «گام دوم انقلاب». البته شرط اصلی این امر پرهیز از دروغ گویی و تهمت زدن به دشمن و مبالغه نکردن و نادیده گرفتن نقاط ضعف است. اگر این کار را انجام دهیم، مردم قطعا آن را خواهند پذیرفت.

کدام نهادها و سازمان ها را در این زمینه پیشگام می دانید؟

ببینید امروز ما مورد هجمه شدید تبلیغات رسانه ای دشمنان انقلاب هستیم. برای عبور از این گذرگاه سخت، همه اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمان ها باید تلاش کنند و در خنثی کردن آثار آن تلاش کنند.

از این حیث خط حرکت دشمن و مختصات نقشه آن شامل دو نکته است: اول اینکه دشمن در سال های اخیر تمام فعالیت های خود را معطوف به تاریخ سازی و تبیین وقایع چهل سال اخیر بر اساس حقایق مخدوش کرده است. و ارائه آمارهای نادرست و مقایسه نادرست کشورها با سایر کشورها. در نتیجه ذهن جوانان ایرانی از حقایق واقعی تاریخی به جعلیات دروغین منحرف شده است.

ثانیاً استفاده بی رویه و لجام گسیخته از فضای مجازی و فضای اجتماعی برای القای موارد نادرست در جامعه ایران و دلسردی مردم از انقلاب و نظام است.

از این حیث، دشمن نه تنها تاریخ انقلاب، بلکه تاریخ جنگ هشت ساله را نیز مورد هجمه قرار داد، به گونه ای که در تبلیغات و تاریخ نگاری خود بسیاری از حقایق تاریخی جنگ را آن گونه که می خواهد ارائه می کند. . البته در هر دو مورد، آنچه که چاقوی دشمن را تیز کرد، کوتاهی نهادهای مسئول بود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.