اگر نادیده گرفته شود، یک گونه در معرض خطر را برای همیشه از دست خواهیم داد


سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با اشاره به شرایط پیچیده و خطرناک گونه های در معرض تهدید در ایران، گفت: اگر بی توجهی ما ادامه یابد، ممکن است برخی از گونه های بومی ما برای همیشه از بین بروند.

حسن اکبری در گفت وگو با ایسنا وی با اشاره به موضوع پناهگاه‌های خصوصی در کشور گفت: در شرایط سخت، حساس و ویژه‌ای قرار داریم و فرصت زیادی برای نجات یک گونه در معرض خطر نداریم. اگر بی توجهی ما ادامه یابد، برخی از گونه های بومی ما ممکن است برای همیشه از بین بروند.

اکبری افزود: بخشی از مشکلات ما مربوط به مسائل حقوقی است. ما باید معیارهای موثری را برای جلوگیری از نابودی حیات وحش تعیین کنیم که این امر مستلزم همکاری مجلس و سایر قانونگذاران است.

وی ادامه داد: بخشی از مسائل حفاظت از حیات وحش مربوط به اعتبارات اختصاص یافته به محیط زیست است. اعتبار ما باید داخلی باشد و دستگاه ها به ما کمک کنند یا منبع درآمد خودمان را داشته باشیم. راه سوم این است که بخشی از وظایف حفاظتی را بر دوش مردم بگذاریم و مردم با ما همکاری کنند. ما برای دریافت بودجه دولتی برنامه ریزی های زیادی انجام داده ایم و مذاکرات زیادی با سایر دستگاه ها داشته ایم، اما به نظر می رسد دیگر منابعی وجود نخواهد داشت.

اکبری با اشاره به جایگزینی منابع دولتی برای حفاظت از محیط زیست گفت: اگر بخواهیم کمتر از منابع دولتی استفاده کنیم باید با نهادهای خصوصی و غیردولتی و با مردم همکاری کنیم. همکاری مستلزم بهره مندی آنها از حیات وحش است. در شرایط فعلی نه تنها مردم سودی نمی برند، بلکه از حیات وحش آسیب می بینند. سالانه میلیاردها تومان خسارت به مزارع کشاورزی و دامداری وارد می شود که قابل جبران نیست. در سفری که اخیراً به مازندران داشتم، مشاهده کردم که 50 درصد بازدیدهای مردمی به دلیل آسیب به گونه هایی مانند پلنگ از مردم بومی بوده است.

وی افزود: برای دریافت خسارت و بیمه این افراد اقدام کرده ایم اما تا زمانی که هیچ راهی برای جبران خسارت نداشته باشیم و انتظار همکاری مردم را نداشته باشیم.

اکبری در پایان گفت: یکی دیگر از راهکارهای حفاظتی، گسترش پناهگاه های خصوصی است که با الگوی فعلی توانسته به افزایش جمعیت حیات وحش کمک کند، البته این طرح نکات منفی نیز دارد که باید به آن توجه شود. باید منابع درآمدی مردم را به سمت طبیعت گردی سوق دهیم. صدور پروانه شکار نیز نوعی بازگشت درآمد است اما نمی خواهیم به شکارچیان حریص که فقط برای لذت شکار می کنند پروانه شکار بدهیم. هدف از صدور مجوز تامین معیشت جوانان است، اما اولویت اول ما بیش از هر چیز حفاظت از حیات وحش است.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.