بال فرشته در فضا – ایسنا


ناسا اخیراً تصویری باشکوه از کهکشانی شبیه بال فرشته را در حساب کاربری اینستاگرام تلسکوپ فضایی هابل منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا، بال فرشته لقبی است که به دو کهکشان ادغام شده در VV-689 داده شده است. فعل و انفعالات کهکشانی سیستم VV-689 را تقریباً کاملاً متقارن می کند و آن را شبیه یک بال کهکشانی می کند.

این پرتره زیبا از مجموعه مشاهدات هابل گرفته شده است. “هابل” پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه است که فضا را رصد می کند. این تلسکوپ بیش از 1.5 میلیون رصد انجام داده و بیش از 18000 مقاله علمی بر اساس داده های خود منتشر کرده است. هابل با سرعت 27300 کیلومتر در ساعت به دور زمین می چرخد ​​و از زمین 547 کیلومتر فاصله دارد. این تلسکوپ در آوریل 1990 توسط موشک فضایی دیسکاوری از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا پرتاب شد. هابل یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ هاست.

هابل قدرتمندترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه رصد فضایی، دید ما از جهان را تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های فضایی ناسا تا به امروز است که به مدت 32 سال کار می کند و ناسا انتظار دارد سال های بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دوردست و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.

در 25 دسامبر 2021، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری به نام جیمز وب را پرتاب کرد که اغلب به عنوان جانشین هابل از آن یاد می شود. وب اغلب به عنوان جایگزینی برای هابل توصیف می شود، اما با وجود برخی مشکلات در طول سال ها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند. نمی توان گفت که وب جایگزین هابل خواهد شد، زیرا هابل هنوز جهان را زیر نظر دارد و ناسا امیدوار است بتواند در چند سال آینده، احتمالاً حتی در دهه 2030، از آن استفاده کند. هابل می تواند نور را در محدوده طول موج از حدوداً مشاهده کند. 200 نانومتر (nm) تا 2.4 میکرون، در حالی که وب دارای بردی در حدود 600 نانومتر تا 28 میکرون است. وب، در حالی که برای کاوش در طیف مادون قرمز طراحی شده است، همچنان می تواند قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را ببیند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.