بحران چشم دریاچه نمک برای تاییدیه های ملی


ایسنا/ قم معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تاکید کرد: موضوعی که باید در سطح استان، رسانه ها و ارگان های مختلف پیگیری و مطالبه کنیم، مطالبه ملی در حوزه دریاچه نمک است. کارگروه ملی دریاچه نمک با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای مربوطه برگزار می شود و در این زمینه مصوبات ملی خواهیم داشت.

سید احمد شفیعی، معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست قم در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه منابع و کانون های ریزگردها شامل منابع خارجی و داخلی است، اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد که بیشترین گرد و غبار وجود دارد. از منابع داخلی وارد استان می شود و ریزگردهای منشأ خارجی نیازمند دیپلماسی زیست محیطی است، اما عامل اصلی در شکل گیری و توسعه منابع داخلی گرد و غبار به ویژه منابع حاشیه دریاچه نمک و یا در جنوب سمنان است. آب و مدیریت جامع حوضه آبریز.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم رودخانه ها و سفره های زیرزمینی مختلف را در یک مجموعه اکتشاف کنیم، طبیعتاً باید به پایین دست نگاه کنیم، مثلاً در حوزه سدسازی روی رودخانه های استان های دیگر سدهای زیادی ساخته شده است. آب در زمینه های مختلف نوشیدنی، کشاورزی و صنعت کنترل، مدیریت و استفاده می شود.

شفیعی با بیان اینکه طبیعتاً آب این نهرها در طول هزاران سال قبل از ساخت سد در مناطق پایین دست نتیجه داشته است، افزود: قطع کامل این آب و مدیریت و بهره برداری آن در صدها کیلومتر پایین دست می تواند عواقبی دارد که عموماً باید مورد توجه قرار گیرد، اما متأسفانه به دلیل اینکه سدها در یک استان و مناطق پایین دست در استان های دیگر قرار دارند، این موضوع مغفول مانده و یکی از آثار این عدم هماهنگی در سدسازی است. کویر و اکوسیستم دشت که در نهایت منجر به ایجاد چشمه ها و مراکز بزرگ تولید گرد و غبار می شود که می تواند هزاران کیلومتر را طی کند و باعث آلودگی هوا در شهرها و کلان شهرها شود.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه گرد و غبار جزء اکوسیستم طبیعی است، افزود: البته گرد و غبار جزء اکوسیستم طبیعی است اما شدت، توسعه، افزایش و فراوانی این امر به طور طبیعی باعث می شود. گرد و غبار و گرد و غبار در شهرها و کلان شهرها می تواند مشکلات عمده ای را برای افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند آلرژی و مشکلات تنفسی و قلبی ایجاد کند. علاوه بر این، این گرد و غبارها می توانند ثانویه به آلودگی هوا باشند و برخی از آنها با باکتری، فلزات و سایر آلاینده ها همراه بوده و علاوه بر اثرات خود، به بدن انسان نیز نفوذ کرده و وارد جریان خون می شوند.

شفیعی با بیان اینکه اولین عامل در مدیریت کانون های گرد و غبار بحث جامع مدیریت آب است، تاکید کرد: در یک حوضه آبریز که چند استان را شامل می شود، هر اقدام و هر مجوزی در زمینه اکتشاف و جمع آوری آب باید استان های پایین دستی در نظر گرفته شود و متاسفانه استان قم از نظر جغرافیایی در پایین دست حوضه دریاچه نمک قرار دارد و تمامی رودخانه‌های استان‌های بالادست مانند تهران، مرکزی، البرز، حتی بخشی از استان‌های همدان و قزوین و بخشی از استان اصفهان وارد دشت‌های قم می‌شوند و در نهایت وارد دریاچه نمک می‌شوند. جایی که سدهای زیادی بر روی رودخانه ها ساخته شد و در سال های اخیر همچنان در حال ساخت است و حتی در شش ماه اخیر شاهد ساخت و ساز و علاقه بوده است. ما در حال سدسازی روی رودخانه ها بودیم، بنابراین منابع آبی که در استان های دیگر قرار داشت، در مطالعات و تقسیم بندی جغرافیایی خود به استان قم که پایین دست است توجهی نکردند و یکی از اثرات آن تشکیل کانون های گرد و غبار است. بحث کنترل کانون های مولد گرد و غبار عامل اصلی ممکن است مساحت آب و تامین حقوق زیست محیطی بر آب دست باشد.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان دومین عامل در مدیریت کانون های گرد و غبار را منابع طبیعی و پوشش گیاهی دانست و تصریح کرد: طبیعتا استقرار پوشش گیاهی نیز می تواند کمک زیادی به کنترل کند. کانون های گرد و غبار

وی تاکید کرد: کانون های گرد و غبار بسیار زیاد است و منابع اعتباری سازمان منابع طبیعی استان در این زمینه نسبت به گستره کاری و میزان رشد این کانون ها ناچیز است، بنابراین رشد و فعالیت این کانون ها همیشه بیشتر و بیشتر می شود. می‌توانیم از اعتبارات بخش خصوصی، انجمن‌های بین‌المللی و محیط‌زیست در سطح ملی استفاده کنیم و در یک تصمیم کلی بتوانیم پوشش گیاهی در این مراکز ایجاد کنیم و بتوانیم این مراکز را کنترل کنیم.

شفیعی با بیان اینکه در مورد دریاچه نمک دو نکته وجود دارد، تصریح کرد: موضوع اول توجه به حوضه آبریز دریاچه است که شامل هفت استان می شود به این معنا که تمام رودخانه های هفت استان به دریاچه نمک می رسند. که به دلیل احداث یک سد بزرگ آبی است که وارد دریاچه نمی شود و زمین های اطراف دریاچه را به کانون گرد و غبار تبدیل کرده است.

وی با اشاره به اینکه موضوع دوم خود دریاچه نمک است، ادامه داد: دریاچه نمک از نظر مساحت تقریباً 15 برابر شهر قم است و حدود 70 کیلومتر با شهر قم فاصله دارد که فاصله زیادی نیست و اگر اینها را در نظر بگیریم. ابعاد و فواصل و با توجه به جهت غالب بادهای تابستانی که به مدت شش ماه در تابستان و بهار از دریاچه به سمت قم می وزد می تواند در قم اثر دائمی داشته باشد.

شفیعی گفت: در شرایط فعلی با وجود اینکه کانون های گرد و غبار بزرگی در اطراف دریاچه وجود دارد، اما خود دریاچه نمک هنوز گرد و غبار ایجاد نکرده است و دلیل آن این است که دریاچه به اصطلاح اکولوژیک همچنان حیاط خلوت دارد و همچنان منابع آبی دارد. در آن.” وجود دارد و حفظ شده است.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه اگر بخواهیم مقدار زیادی از آب دریاچه را تبخیر و هدر دهیم با بهره برداری از دریاچه نمک سود اقتصادی داشته باشیم، گفت: دریاچه نمک را می توان به شکل دیگری ساخت. که آب را تبخیر نمی کند که یک روش دانش محور است، اما اگر بخواهیم آب دریاچه را با حجم زیاد و با روش کم هزینه تبخیر کنیم، می تواند با این ابعاد 15 برابری برای سال های آینده به یک فاجعه تبدیل شود. لازم به ذکر است که بازگشت به طبیعت با ایجاد تغییرات بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه بحران های زیست محیطی به راحتی قابل حل نیست، افزود: ورود به بحران های زیست محیطی مانند کانون های گرد و غبار به راحتی قابل حل نیست و اگر گرد و غبار دریاچه به این معضل اضافه شود، در شرایط عادی بازمی گردد. هزینه ای بسیار بیشتر از این برای ما داشته باشد.

شفیعی تصریح کرد: بحث دریاچه نمک یک بحث فراگیر از جمله تامین حق آبه، معادن و بهره برداری از خود دریاچه و همه دستگاه های مرتبط با این موضوع است و چون خارج از اقدامات یک استان است باید مطرح شود. در سطح ملی

وی گفت: خوشبختانه در سال های اخیر اعتبارات حوزه منابع طبیعی در حوزه پوشش گیاهی متناسب با این موضوع اندکی افزایش یافته و بخش کوچکی از حق آبه زیست محیطی را نیز در سال های پربارش روان کرده است، اما اندازه کار تا نقطه معینی.” که این اقدامات کافی نیست.

شفیعی با بیان اینکه اخیراً در سفر رئیس جمهور به استان بحث دریاچه نمک مطرح شد و وی نیز در این زمینه توضیحاتی داشت، خاطرنشان کرد: در هفته های اخیر سازمان محیط زیست کارگروه ملی برای بررسی دریاچه نمک در سازمان تشکیل داده است. نمایندگان دستگاه های مختلف و بر اساس قانون تالاب درخواست ما این بود که این کارگروه پس از انجام در سازمان، در جلسه معاون اول رئیس جمهور با حضور وزرا انجام شود تا بتوانیم تدبیری عاقلانه و اجرایی برای مدیریت پایدار حوضه دریاچه نمک که علاوه بر ریزگردها می تواند عوارض دیگری را برای ما به همراه داشته باشد، به همین دلیل به دنبال تشکیل کارگروه ملی با حضور معاون اول رئیس جمهور در مورد دریاچه نمک هستیم. موضوعی که منحصر به استان قم نیست.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا به دو فصل تابستان و زمستان تقسیم می شود، خاطرنشان کرد: آلودگی تابستان به معنای گرد و غبار و آنچه که آلودگی زمستانی نامیده می شود، یعنی آلودگی ناشی از وارونگی دما و تجمع گازها است.

شفیعی در ادامه توضیح داد: طبیعتاً در فصول گرم سال یعنی تابستان و روزهای پایانی بهار باید گرد و غبار داشته باشیم در حالی که امسال در روزهای اول بهار در بسیاری از استان های کشور شاهد گرد و غبار بودیم و این پدیده عجیب نشان می دهد که گرد و غبار فعال تر است، در حالی که در سال های گذشته در اوایل بهار گرد و غبار نداشتیم، زیرا طبیعت همچنان رطوبت و دمای خوبی دارد و مستعد گرد و غبار نیست، بنابراین این امر نشان دهنده ایجاد زیر کانون های گرد و غبار است. طی چند روز اخیر در حوزه گرد و غبار نسبت به مدت مشابه سال گذشته نامطلوب‌تر بوده است.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تاکید کرد: موضوعی که باید در سطح استان، رسانه ها و ارگان های مختلف پیگیری و مطالبه کنیم، مطالبه ملی در حوزه دریاچه نمک است. کارگروه ملی دریاچه نمک با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای مربوطه برگزار می شود و در این زمینه مصوبات ملی خواهیم داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه استان های بالادست وقتی به جزیره و سیاست استان خود فکر می کنند این بحران را به وجود آوردند و همچنین اقدامات و مدیریت در این حوزه اصلاً در دسترس یک استان نیست، لذا این الزام است. باید این معضل ملی در سطح ملی مدیریت شود و قبل از تشدید بحران و تهدید سایر استان ها، این مشکل باید به صورت تخصصی حل شود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.