برای جلوگیری از توافق احتمالی بر سر سرنوشت برجام در دولت ترامپ چه باید کرد؟


ایسنا/ خراسان رضوی عضو انجمن ژئوپلیتیک ایران گفت: سرمایه گذاری اقتصادی و اجرای پروژه های مشترک و کلان اقتصادی بهترین تضمین برای امنیت پایدار و تداوم روابط حسنه با همه کشورهاست.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، سیدهادی زرقانی گفت تا زمانی که روسیه درگیر اوکراین است، دست از بازی ایران برنمی‌دارد. وی افزود: قیمت نفت برای غرب بسیار مهم است و در صورت ادامه جنگ در اوکراین و چالش های بین غرب و روسیه، افزایش قیمت نفت می تواند مشکل بزرگی برای شهروندان غربی باشد زیرا روسیه و عربستان سعودی به طور موقت بیشترین سود اقتصادی را با 120 دلار دارند. یک بشکه اما نتیجه مذاکرات وین می تواند منجر به ورود ایران به بازار انرژی شود که منجر به کاهش نسبی قیمت نفت خواهد شد.بنابراین جنگ اوکراین و روسیه یکی از عواملی است که تمایل غرب را افزایش داده است. احیای برجام

وی افزود: در حالی که امکان تبدیل شدن ایران به تامین کننده انرژی اروپا در کوتاه مدت پس از تولد مجدد برجام وجود ندارد، اما در هر صورت در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، ایران و قطر می توانند در یک بازه زمانی به تامین کننده گاز تبدیل شوند. و در نتیجه وابستگی اروپا به گاز روسیه را کاهش می دهد البته ضعف زیرساخت های استخراج و پالایش گاز ایران و مصرف بالای گاز در کشور چالش بسیار جدی برای این موضوع است، اما به هر حال می توان از این قابلیت بهره برد. با برنامه ریزی

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در پی سفر اخیر گروسی به تهران و توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتظار می‌رفت در اوایل هفته جاری شاهد توافقی در وین باشیم که چالشی جدی در راه ایجاد کرد. درخواست جدید روسیه را می توان در رقابت های ژئوپلیتیکی این کشور در سطح جهانی و منطقه ای تفسیر کرد و به نظر می رسد با درخواست روسیه، مسیر رسیدن به توافق نهایی و تولد دوباره برجام سخت خواهد بود.

زرقانی با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین گفت: اگرچه روس‌ها به دلیل هزینه‌های بالای اقتصادی، تلفات نظامی و به‌ویژه اجماع جهانی علیه این کشور بسیار مایلند با تصرف شهرهای بزرگ به‌ویژه پایتخت اوکراین خیلی زود به اهداف خود برسند. آنها.” اما ایالات متحده و غرب سناریوی دیگری را برای درگیری روسیه و اوکراین طراحی کردند. ایالات متحده و سایر اعضای ناتو می خواهند هزینه های اقتصادی، سیاسی و نظامی روسیه را از طریق رقابت ژئوپلیتیکی با روسیه، از طریق جنگ داخلی طولانی مدت و درگیری های مداوم روسیه در اوکراین و تشدید مقاومت داخلی افزایش دهند.

وی ادامه داد: این جنگ هم از نظر تحریم های جهانی علیه روسیه و هم از نظر هزینه های بالای حفظ امنیت نیروهای روسی مستقر در اوکراین، هزینه های اقتصادی بسیار سنگین و مخربی برای روسیه و همچنین وجهه بین المللی آن دارد. کشور در حوزه اندیشه». مردم جهان را ویران می کنند. تجربه شکست تلخ آمریکا در ویتنام و شوروی سابق در افغانستان و خروج غم انگیز هر دو کشور نشان می دهد که پیروزی در این نوع درگیری ها با تصرف پایتخت و … حاصل نخواهد شد. بنابراین در حالی که روسیه ممکن است در چند روز آینده کیف را تصاحب کند، در بلندمدت افزایش مقاومت داخلی از یک سو و حمایت اقتصادی، به ویژه تسلیحات آمریکایی و غربی مقاومت داخلی در اوکراین، از سوی دیگر. تبدیل شدن به باتلاق بزرگی برای روسیه.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک خراسان رضوی همچنین به درخواست ایران برای ضمانت آمریکا مبنی بر عدم خروج از توافق اشاره کرد. هرگونه توافق دولت آمریکا بدون حمایت کنگره فقط در دولت فعلی آمریکا معتبر است و همان رفتاری که ترامپ انجام داد، توسط دولت جمهوری‌خواه بعدی انجام خواهد شد. نباید فراموش کرد که احیای برجام به نحوی که منافع بسیاری برای ایران به همراه داشته باشد، مخالفان بسیار جدی در آمریکا از جمله لابی صهیونیستی دارد و برخی دیگر از کشورها از جمله رقبای ژئوپلیتیکی ایران علاقه ای به نتیجه گیری ندارند. چنین توافقی بیشتر می گیرند.

این استاد دانشگاه فردوسی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری اقتصادی و پروژه های مشترک و کلان اقتصادی بهترین ضامن امنیت پایدار و تداوم روابط حسنه با همه کشورهاست، گفت: این اتفاق در خلیج فارس و جزیره قشم و در جزیره رخ داد. با پتانسیل بسیار بالایی که دارد به یک منطقه آزاد در سطح جهانی تبدیل شده است و شرکت ها و کشورهای سرمایه گذار اولین و جدی ترین مخالفان هرگونه تحریم و روابطی بودند که سرمایه گذاری آنها را تضمین کند.

زرقانی افزود: بنابراین بهترین تضمین برای تداوم توافق احتمالی، توسعه روابط بلندمدت اقتصادی با تمامی کشورها و شرکت های خارجی از جمله شرکت های آمریکایی است. اگر احیای برجام برای آمریکا سود اقتصادی نداشته باشد، در داخل کشور طرفدارانی نخواهد داشت در حالی که مخالفان آن بسیار قوی هستند. با این حال، با توجه به مشکلات اساسی در روابط ایران و آمریکا، بعید است که همکاری اقتصادی مشترک بین شرکت‌های دو طرف حداقل در کوتاه‌مدت شکل بگیرد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.