بنزین زیر قیمت نفتا صادر شد


مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه کمبود ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی در کشور در سال های اخیر باعث شده ایران بنزین صادراتی خود را مجبور به صادرات زیر قیمت حتی نفتا کند، گفت: 10 میلیون لیتر فرآورده های نفتی در کشور را مجبور به صادرات کند. نفتا برای افزایش حجم تولید بنزین در آمار صادرات روزانه بنزین گنجانده شده است.

به گزارش ایسنا، جلیل سالاری روز سه شنبه پس از امضای تفاهم نامه احداث مخزن (مخزن نفت) شهید نادر مهدوی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلی فعالیت ها در سال 1392 در ساخت و ساز مخازن ذخیره فرآورده‌های نفتی منجر به صادرات این فرآورده‌ها با قیمت‌های کمتر از سال‌های گذشته در بازار داخلی شد، گفت: در گذشته قبل از شروع به کار، تذکراتی را در خصوص طرح تحقیق و تفحص مجلس داده‌ایم. مشاور اسلامی وزارت نفت است. در دولت قبل بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که در آمار روزانه صادرات بنزین حدود 10 میلیون لیتر نفتا در نظر گرفته شده و به همین دلیل حجم تولید بنزین به این ترتیب افزایش یافته است.

وی افزود: عدم ایجاد ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی در کشور در سال های اخیر باعث شده است که ایران بنزین خود را زیر قیمت نفتا صادر کند، دولت سیزدهم بود.

حل مشکل سوخت گیری خودروهای سنگین

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران درباره مشکلات سوخت گیری رانندگان وسایل نقلیه سنگین نیز گفت: در حال حاضر قیمت گازوئیل در ایران نسبت به کشورهای همسایه یک به 60 است. بنابراین، این موضوع باید مدیریت شود; اکنون با مدیریت و نظارت بر مصرف و افزایش سهمیه بندی در برخی مناطق پرمصرف کشور این موضوع برطرف شده است.
سالاری ادامه داد: با احداث پالایشگاه استرلا خلیج فارس و در سال های آینده پالایشگاه های مهر و شهید سلیمانی در جنوب کشور ظرفیت ذخیره سازی در جنوب کشور افزایش می یابد که این امر ما را قوی تر خواهد کرد. از نظر توزیع داخلی و صادرات؛ همزمان با اجرای پروژه های ذخیره سازی، در حال احداث خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی (خط لوله تابشی) هستیم.

یک پالایشگاه بسازید و از سوخت به سمت سود بروید

وی با بیان اینکه با راه اندازی پالایشگاه نفت از سوخت سوزی به سمت سود حرکت خواهیم کرد، افزود: ضمن افزایش تولید مشتقات نفتی در کشور باید به فکر بهینه سازی مصرف و پرهیز از شدت مصرف سوخت باشیم. در کشور.”
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران درباره وضعیت مبادلات فرآورده های نفتی شمال کشور گفت: در کشور در دریای خزر هستیم و تبادل و صادرات فرآورده ها با همکاری بخش خصوصی انجام می شود. در دستور کار قرار دارد.
سالاری با اشاره به پروژه های جدید پالایشی و روند کند توسعه آنها در کشور گفت: از سازمان خصوصی سازی می خواهیم که این پروژه ها را از لیست واگذاری خارج کند تا با همکاری بخش خصوصی بتوانیم آنها را توسعه دهیم و پس از واگذاری این پروژه ها را واگذار کنیم. عمل.” بودن.
وی همچنین درباره طرح ادغام شرکت های ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و صنایع پتروشیمی تصریح کرد: این شرکت ها بسیار متفاوت هستند و با مسائلی مانند توزیع سوخت در سراسر کشور و اعطای یارانه مواجه هستند، در حالی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با چنین محدودیت هایی مواجه نیست. .
مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: امروزه امکان ساخت واحدهای پتروشیمی در بسیاری از پالایشگاه های کشور وجود دارد، بنابراین اگر این پالایشگاه ها مجبور به توزیع سوخت در کشور نباشند، به سرعت این واحدها را در کشور احداث می کنند. نزدیکی آنها و تامین بنزین آنها برای سودآوری بیشتر ترکیبات.

سالاری افزود: تکمیل زنجیره ارزش در پالایشگاه ها برای تغذیه پتروشیمی ها موضوع مهمی است اما ادغام این دو شرکت از نظر محدودیت قانونی نیست.
وی با بیان اینکه در بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران دو ردیف وجود دارد که شامل تامین مالی توسط دستگاه مدیریت و نرخ دوم 2 درصدی صادرات فرآورده های نفتی است، این سوال مطرح است که چگونه می توان ادعای 24 کرد. روزانه میلیون لیتر محصول با زیان 2 درصدی از پورسانت شرکت های ما صادر می شود. وقتی ما سالانه 2 تا 3 میلیارد دلار فرآورده های نفتی صادر می کنیم، مالیات 2 درصدی صادرات برای آنها کجا خرج می شود؟
انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.