به مشارکت بیشتر خیرین در سلامت نیاز داریم / تجلیل از خیرین سلامت


ایسنا/ ایلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام فعالیت خیرین استان در حوزه سلامت را بسیار چشمگیر دانست و گفت: استان ایلام در حوزه سلامت با چالش هایی مواجه است و لازم است خیرین خیرخواه در این حوزه ها حضور داشته باشند.

دکتر. ˈجاسم محمدیˈ با بیان اینکه استان ایلام پراکندگی جمعیتی زیادی دارد، گفت: استان ایلام در شهرها و روستاهای مختلف پراکنده است و این امر تعداد مراکز درمانی را افزایش می دهد و قطعا خدمات رسانی به مردم را با مشکل مواجه می کند. در این زمینه می تواند برای تکمیل زیرساخت ها حیاتی باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزود: چالش دیگر گرانی تجهیزات پزشکی و دارو است که روز به روز افزایش می یابد و هزینه بسیار بالایی را به خانواده های مبتلا به بیماری های خاص و صعب العلاج و جامعه دانشگاه تحمیل می کند. علوم پزشکی و مسئولین بهداشتی به تنهایی نمی توانند پاسخگوی آنها باشند و از این حیث نیاز به کمک خیرین نیکوکار ضروری است.

وی گفت: 25 درصد سلامت جامعه بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. نیازهای دیگر مربوط به همکاری خارجی است، از نظر سلامت.

محمدی ادامه داد: با توجه به تحریم ها و سایر موانع، ممکن است وزارت بهداشت در تامین ابزار و تجهیزات مدرن و موثر در سلامت جامعه که هم از سوی خیرین و هم از سوی مردم قابل تامین است، با تاخیر و مشکلات زیادی مواجه شود. به دولت کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به توانایی ویژه استان ایلام برای مرز مشترک با کشور عراق و مرکزیت استان ایلام در بحث اربعین و زیارت عتبات عالیات، تصریح کرد: امکان تبادل مسافر نیز وجود دارد. از این نظر در پایانه مرزی کمبودهایی داریم که نیازمند سرمایه گذاری های لازم و پیشگیرانه در این زمینه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام به پایین بودن استقبال مردم از سنت حسنه اهدا در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: این امر شاید به دلیل ضعف های اقتصادی و کمبود شرکت های تولیدی و صنایع بزرگ در استان ایلام باشد. اما از سوی دیگر فرهنگ وقف در حوزه سلامت در استان ایلام نیز نیازمند کار فرهنگی و اطلاع رسانی است.

در ادامه این برنامه، دکتر جوروند رئیس مرکز مشارکت های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام برخی از کمبودهای اساسی استان را در حوزه سلامت برشمرد و گفت: نبود مرکز رادیوتراپی انکولوژی، کمبود تجهیزات ماموگرافی در بخش دولتی، کمبود قلب. جراحی درمان ناباروری، نبود ساختمان مناسب در 70 درصد از مراکز فوریت های پزشکی استان، نبود لانه و زیرساخت های لازم برای امداد هوایی، زیرساخت های ضعیف بهداشتی در شهرهای تازه ایجاد شده، مشکلات خوابگاه های دانشجویی، شکنندگی تجهیزات بیمارستانی، کمبود آمبولانس و کمبود اسکورت در بیمارستان ها اینها مشکلات و چالش های اصلی ما هستند و خیرین سلامت در این حوزه ها می توانند سهم بسزایی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، در این همایش تندیس و لوح سپاس از خیرین سلامت استان اهدا شد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.