بیانیه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی در مورد جمعیت و بارداری


مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی (اسفند 1400) بیانیه ای با عنوان «جمعیت و باروری» صادر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن این بیانیه آمده است: ائمه (ع) تشریع شده اند. ابعاد مختلف این مهم در بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و در سیاست های کلی جمعیت مطرح شد. تغییر در هرم سنی جمعیت و پدیده پیری جمعیت از تهدیدهای مهم آینده است که باید با تدابیر دقیق علمی، فرهنگی و قانونی مدیریت شود.

تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانان در آبان ماه 1400 در مجلس شورای اسلامی نقطه عطف اجرایی برای اجرای راهکارهای قانونی در حوزه جمعیت و تولید مثل است. مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی در راستای اجرای هرچه سریعتر و کاملتر این قانون بر موارد زیر تاکید دارد:

1- عزم و تعهد دولت محترم به اجرای کامل و سریع قانون به نحوی که از طریق شاخص ها برای جمعیت مورد ارزیابی و رصد قرار گیرد.

2- توجه ویژه به جنبه های فرهنگی، مذهبی و فرهنگی رشد جمعیت و تربیت فرزندان به ویژه تبیین نخبگان، استفاده گسترده از توانمندی های هنری و رسانه ای، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، فرهنگ و گرایش اسلامی و سایر نهادها.

3- اتخاذ تدابیر اساسی اقتصادی و معیشتی برای حمایت اصولی از ازدواج و فرزندآوری جوانان (اشتغال، مسکن، درآمد، برخورداری از تسهیلات حمایتی که موجب تحریک و بهبود درآمد خانواده شود، حذف تشریفات و تجمل گرایی به طور کلی و در مراسم ازدواج). )

4- تهیه و تصویب پیوست اقتصادی اجرای قانون، تامین منابع و اعتبارات لازم، ایجاد خط مستقل غیرقابل انتقال به سایر خطوط و اقدامات مدیریتی برای اجرای کامل قانون مهم و اولویت است.

5- ستاد ملی جمعیت با مسئولیت بالاترین مقام اجرایی کشور، مشارکت فعال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مشارکت اجرایی سایر نهادها و وزارتخانه‌هایی که دارای وظایف و مسئولیت‌هایی در اجرای قانون هستند. ، باید فورا تشکیل شود جلسات منظم نیروی انتظامی و نظارت بر مسائل جمعیتی کشور را فراهم می کند.

6- اصل مهم مشارکت مردمی و ظرفیت نهادهای ملی و محلی باید رعایت و اجرا شود.

7- تعمیم اجرای قانون برای بخشهای غیردولتی و تضمین اجرای یکپارچه و یکپارچه آن.

8- استفاده هماهنگ و هم افزا از ظرفیت شورای عالی سلامت و ایمنی مواد غذایی.

9- آموزش و آموزش مجموعه منابع انسانی سلامت شبکه بهداشت و درمان کشور برای تشویق خانواده ها به ازدواج به موقع با جوانان و بچه دار شدن و تشویق کارکنان فعالتر در این زمینه.

10- تهیه بسته های آموزش پیش از ازدواج و بسته های مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده و ارائه خدمات مرتبط در شبکه بهداشت و درمان با همکاری نهادهای مذهبی، فرهنگی و تخصصی.

11- ترویج زایمان طبیعی و کاهش مناسب سزارین.

12- مدیریت صحیح موضوع سقط جنین قانونی و پیشگیری از سقط غیرقانونی به درستی.

13- تشویق و حمایت از تحقیقات مرتبط با رشد و تولید مثل جمعیت.

14. پیشگیری از ناباروری (با تاکید بر ازدواج به موقع، زایمان به موقع، پیشگیری از بیماری های مقاربتی و سایر بیماری هایی که بر باروری، چاقی یا کاهش وزن بیش از حد، انواع استرس…) و حمایت از درمان های ناباروری.

«15- استفاده از ظرفیت فرهنگستان علوم پزشکی برای فرهنگ سازی، مشاوره و نظارت گسترده بر مسائل مربوط به جمعیت و تولید مثل».

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.