تله کلاهبرداران ارز دیجیتال برای مردم


ایسنا/ قزوین یک دکترای اقتصاد گفت: از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر با استقبال خوبی از سوی چندین کشور مواجه شده و بازدهی بالایی دارد و این بازار تحت دخالت مستقیم هیچ دولتی نیست، از جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است، بنابراین کلاهبرداران در قالب شرکت های هرمی». آنها در این فضا کلاهبرداری می کنند.

مهرداد رحمانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: وجود تورم بیش از 40 درصدی و نرخ بالای بیکاری در کنار نرخ پایین رشد اقتصادی، تحریم های اقتصادی و فضای نامناسب کسب و کار در اقتصاد ایران، بسیاری از فعالیت های اقتصادی را درست و سالم کرده است. غیر انتفاعی.” بسیاری از فعالیت های تولیدی که قبلاً از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بودند، کنار گذاشته شده اند.

وی ادامه داد: نرخ رشد اقتصادی ما در یک دهه اخیر به طور متوسط ​​صفر بوده است که این نشان دهنده فضای نامناسب کسب و کار است، بنابراین فعالیت اقتصادی به ویژه در بخش تولید به دلیل نظم و انضباط، دشوار و البته پر ریسک است. کاهش نرخ سود بانکی به 10 درصد سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در سال‌های اخیر، بی‌میلی مردم برای ورود به بازار سرمایه.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: با توجه به کاهش شدید ارزش سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران از اواسط تابستان 1399 تا اواخر سال 1400، بازار سرمایه نیز به عنوان بازاری پر ریسک و جذاب برای جذب مازاد شناخته می شود. منابع مالی. بازارهای سایه مسکن، خودرو و طلا نیز در سال های اخیر رشد قیمت بالایی را تجربه کرده اند و انتظارات تورمی در این بازارها به شدت وابسته به نرخ ارز بوده و انتظارات تورمی در این بازارها تا حدودی کنترل شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر مورد استقبال چند کشور قرار گرفته و بازدهی بالایی دارد و این بازار تحت دخالت مستقیم هیچ دولتی نیست، از جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

رحمانی تصریح کرد: در فضایی که نرخ سود کوتاه مدت در خوش بینانه ترین حالت در فضای بدون ریسک به 20 درصد در سال نمی رسد. چگونه برخی کسب و کارهای مجازی وارد می شوند و به مردم وعده سود 20 درصدی در ماه می دهند؟! صاحبان ناشناس این مشاغل برای جلب اعتماد مردم اغلب ادعا می کنند که این سرمایه ها را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند و همچنین از طریق ماینرهایی که دارند می توانند ارز دیجیتال استخراج کرده و از آنها سود ببرند و بین سرمایه گذاران توزیع کنند. ! همه این ادعاهای کذب با هدف جلب اعتماد مردم و فریب آنها برای سرمایه گذاری برای جمع آوری پول از مردم و کلاهبرداری از آنها در قالب شرکت های هرمی یا پانزی صورت می گیرد.

وی افزود: این اعمال مجرمانه ربطی به ارزهای دیجیتال ندارد. این کلاهبرداران با مشاهده افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، دام های خود را بر روی این ارز گذاشته اند و سعی در فریب و جلب اعتماد مردم دارند.

ارزهای دیجیتال ابزاری ایده آل برای کلاهبرداران هستند

وی گفت: از سوی دیگر به دلیل نبود ناظر ارزهای دیجیتال، این سکه‌ها ابزاری ایده‌آل برای کلاهبرداران است تا بتوانند راحت‌تر و بدون برجای گذاشتن ردی از خود دست به کلاهبرداری بزنند. این جنایتکاران اقتصادی پس از تبلیغات اغواگرانه و جلب اعتماد مردم اقدام به جذب سرمایه های مردمی می کنند. البته نه ریالی و نه پول کاغذی دریافت می کنند، بلکه مردم را تشویق می کنند که پول کاغذی را به ارز دیجیتال تبدیل کرده و به حساب خود واریز کنند.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی ارزهای دیجیتال شرایطی را ایجاد کرده است که کلاهبرداران بتوانند با فروش ارزهای دیجیتال بدون هیچ ردی به دارایی های بالایی برسند، زیرا بازار ارزهای دیجیتال یک بازار معمولی نیست و همچنان به سوء استفاده کنندگان اجازه می دهند نه تنها فروش ارز در داخل کشور و همچنین خارج از کشور در واقع این کلاهبرداران محدودیت زمانی و مکانی برای فروش ارزهای دیجیتال ندارند و از منبع ارز دیجیتال به نفع خود و به ضرر عموم سوء استفاده می کنند.

رحمانی تصریح کرد: شرکت های کلاهبردار پس از جلب اعتماد مردم، اگر طرحشان به صورت پانزی باشد، سرمایه گذاران را به سود بالا تشویق می کنند و وعده سود ماهیانه 20 درصد را می دهند که مثلاً 100 واحد ارز دیجیتال دریافت می کنند و بعد از پنج. مثلاً 200 واحد آن ارز دیجیتال را ماهانه به آن شخص برمی گردانند تا اعتماد بیشتری در بین مردم ایجاد شود، در این شرایط سرمایه گذاران قبلی که در عرض 5 ماه به سود 100 درصدی رسیده بودند، علاوه بر این وسوسه شدند که تمام سرمایه را دوباره وارد کنند و سود سرمایه خود را در این مکان، با تبلیغات خود در جامعه، ناخواسته در نقش بازاریابی به شیادان پانزی اقدام کنید و افراد بیشتری را به این شرکت جعلی جذب کنید، در واقع ورود سرمایه جدید است که شرایط را فراهم می کند. پرداخت سود 20 درصدی به ورودی های قدیمی و ایجاد اطمینان بیشتر حتی گاهی مشاهده می شود که افراد خانه و خودروهای خود را می فروشند و به این شرکت ها تحویل می دهند.

وی گفت: زمانی که این اعتماد به مرور زمان افزایش می‌یابد، سرمایه ورودی به این شرکت‌های متقلب نیز افزایش می‌یابد و در نهایت زمانی که این شرکت‌ها برای پذیرش عضو جدید مشکل پیدا می‌کنند و سرمایه ورودی به خروجی‌ها پاسخ نمی‌دهد. سپس پرداخت سود را متوقف می کنند و پول انباشته شده را به صورت ارزهای دیجیتال جمع آوری می کنند و فرار می کنند. این فرار اغلب یک روش سنتی برای خروج از کشور نیست و بسیاری از این افراد هنگام اقدام به کلاهبرداری در خارج از کشور هستند، حتی اگر در داخل کشور باشند، زیرا امکان ردیابی صاحب ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

در معامله ارز دیجیتال هویت طرف مقابل مشخص نیست

یکی از بارزترین و مهم‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال مشخص نبودن هویت طرفین معامله است، بنابراین شرکت‌های کلاهبردار از این ویژگی سوء استفاده می‌کنند و در آینده هر لحظه که بخواهند دارایی‌های مردم را در قالب ارز دیجیتال به جیب می‌زنند. “او گفت. او. تبدیل یک کشور به پول کاغذی در این میان آنچه باقی می ماند خیل عظیمی از مردم است که به امید کسب سود بالا وارد این عرصه مخرب شده و فریب شرکت های متقلب را خورده و سرمایه خود را از دست داده اند. این افراد نمی توانند در هیچ یک از دادگاه ها شکایت کنند. هیچ نشانی از کلاهبردار نیست

وی افزود: مکانیسم کلاهبرداری در شرکت های هرمی به همین صورت است و این شرکت ها برای خود زیرمجموعه می سازند و اهداف شرکت های پانزی را دارند با این تفاوت که در شرکت های هرمی اصل بازده سرمایه زیاد نیست و سود را وسوسه می کند. . هزینه ها در بازه های زمانی کوتاه و حتی روزانه پرداخت می شود. این نوع پرداخت وسوسه انگیز است و افراد حریص را فریب می دهد و در نتیجه باعث از دست دادن مال و رنج می شود.

رحمانی گفت: یکی دیگر از ویژگی های شرکت های هرمی این است که این شرکت ها برای خود شعبه ایجاد می کنند و برای افرادی که اگر بخواهند سود بیشتری کسب کنند باید زیرشاخه های بیشتری را جذب کنند، تشویق می شوند. این شرکت ها در گذشته وجود داشته اند و از آنجایی که روند آنها تکراری بود، اکنون ارز دیجیتال را مکانی مناسب برای ارتکاب کلاهبرداری می دانند. در اینجا، شرکت های هرمی مردم را تشویق می کنند تا شرکت های تابعه بیشتری داشته باشند تا سود بیشتری کسب کنند. به طور طبیعی، افراد تشویق می‌شوند تا زیرمجموعه‌های خود را گسترش دهند و شرکت‌ها به سالمندان پرداخت می‌کنند، آن‌ها نیز به ارز دیجیتال پرداخت می‌کنند و از آنجا در زیرمجموعه‌های پایین‌تر دریافت می‌کنند.

وی تاکید کرد: شرکت های هرمی می توانند ارز دیجیتال را در هر زمان و مکان بفروشند بدون اینکه ردی از خود برجای بگذارند، بنابراین این افراد با دیدن سرمایه کمتری نسبت به خروج سرمایه، کار خود را متوقف می کنند. اینجاست که بسیاری از مالباختگان سرمایه ریالی خود را که به ارز دیجیتال تبدیل کرده اند از دست می دهند.

او گفت: «این شرکت‌ها این ذهنیت را در بازنده‌ها ایجاد می‌کنند که با فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال سود می‌برند و بازنده‌ها اعتماد بیشتری به دست می‌آورند و فرصت کلاهبرداری از حجم زیادی از ارزهای دیجیتال را برای کلاهبرداران هرمی به دست می‌آورند».

مردم نباید فریب تبلیغات فریبنده هرمی را بخورند

رحمانی در پایان گفت: مردم مراقب باشند فریب این تبلیغات اغواگرانه را نخورند و وارد این شرکت ها نشوند. مردم باید بدانند که در جایی که سودهای نامتعارف وجود دارد، قطعاً کلاهبرداری نیز وجود دارد که می تواند در کوتاه مدت یا میان مدت رخ دهد. عمر شرکت های پانزی و پیرامید طولانی نیست و هویت آنها در کوتاه مدت و میان مدت آشکار می شود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.