تهدید هسته ای کره شمالی در قلب گفتگوی یون بایدن


بایدن و همتای کره جنوبی اش امروز (شنبه) به دنبال راه هایی برای شکستن بن بست دیپلماتیک با کره شمالی باشند. زیرا آنها نگران هستند که کیم جونگ اون آزمایش های هسته ای جدیدی را آغاز کند.

به گزارش رویترز، جو بایدن و یون سوک یول، روسای جمهور آمریکا و کره جنوبی امروز برای اولین دیدار دیپلماتیک خود از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور کره جنوبی در 11 روز پیش، در سئول دیدار خواهند کرد. این دیدار دوستانه بین دو متحد در حالی انجام می شود که منابع اطلاعاتی از احتمال انجام آزمایش هسته ای یا پرتاب موشک توسط کره شمالی بیم دارند.

یک مقام ارشد دولت واشنگتن امروز به خبرنگاران گفت که دو طرف باید در مورد همکاری هسته ای گفتگو کنند و ایالات متحده همچنان برای دیپلماسی با کره شمالی آماده است.

وی ادامه داد: دیدار دو طرف با هدف یافتن رویکرد دیپلماتیک است. ما به صراحت اعلام می کنیم که آماده هستیم بدون پیش شرط با آنها گفتگو کنیم و همچنین آماده هستیم تا برای رفع چالش های داخلی خود از جمله کرونا اقدام کنیم.

اما مشخص نیست که بایدن و یون چگونه می خواهند با کره شمالی وارد مذاکره شوند، زیرا پیونگ یانگ از زمان ورود بایدن به کاخ سفید تلاش های واشنگتن برای همکاری را رد کرده است.

این مقام واشنگتن در مورد خبر شیوع کرونا در کره شمالی گفت: ما عمیقا نگران وضعیت فعلی این بیماری در کره شمالی هستیم.

بایدن در اولین سفر خود به آسیا، با بازدید از کارخانه سامسونگ در کره جنوبی، تلاش می کند تا برای توسعه همکاری های فناوری با ایالات متحده بیشتر برنامه ریزی کند.

رئیس جمهور آمریکا در سفر شش روزه خود به کره جنوبی و ژاپن، به مسائل سیاست خارجی نیز خواهد پرداخت. حوزه ای که با توجه به تحولات اخیر هم در بحران روسیه و اوکراین و هم تهدید هسته ای کره شمالی قابل توجه خواهد بود.

بایدن در حالی با مقامات کره جنوبی در سئول دیدار می کند که دولت محافظه کار جدید در حال ظهور است. ناظران سیاسی بر این باورند که این سفر نقش مهمی در شکل دادن به آینده روابط واشنگتن و سئول در دولت جدید کره جنوبی خواهد داشت.

موضوع تولید و تامین تراشه یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه رئیس جمهور آمریکا در این سفر است، چرا که بیش از 75 درصد از تولید تراشه های جهانی در آسیا انجام می شود و دولت آمریکا امیدوار است از طریق سرمایه گذاری داخلی و دولتی بیشتر در این بخش، لایحه ای به کنگره برای کاهش آسیب پذیری ایالات متحده در این زمینه اجرا خواهد شد.

نگرانی ها در مورد تأثیر بحران آسیایی بر عرضه تراشه ها به ویژه نگران کننده است، زیرا حمله احتمالی چین به تایوان می تواند عرضه تراشه های پیشرفته به ایالات متحده را به خطر بیندازد.

تراشه های کامپیوتری در ایالات متحده برای تجهیزات نظامی و کالاهای مصرفی استفاده می شوند. کره جنوبی، تامین کننده تراشه ها به ایالات متحده، نیز با تهدیدات احتمالی مانند آزمایش موشک های بالستیک کره شمالی مواجه است که می تواند زنجیره تامین این تراشه را در بازار آمریکا مختل کند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.