جریان عدالت باید در چارچوب قانون حرکت کند


یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نیت نهضت عدالت خواهی امر به معروف و نهی از منکر است اما باید رفتار خود را با قوانین کشور تطبیق دهند.

عزت الله یوسفیان ملا در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه هرکس می خواهد به کشور خدمت کند باید در چارچوب قوانین و مقررات عمل کند، گفت: برای اینکه فرد یا گروهی نسبت به کشور احساس مسئولیت کند و با نشان عدالت حرکت کند، باید در چارچوب قوانین و مقررات عمل کند. بسیار خوب است، اما آنها نباید بدون اجازه یا آمادگی اقدامات خود را انجام دهند، زیرا این باعث تضعیف سیستم می شود. اشتباهات ممکن است از این طریق رخ دهند.

وی افزود: در اوایل انقلاب که قتل منافقین اتفاق افتاد، امام راحل از مردم خواست اگر اطلاعاتی از این گروهک دارند به نهادهای امنیتی اطلاع دهند. امام (ره) هیچ وقت از مردم نخواست که وارد شوند و با منافقین برخورد کنند. همچنان از مردم خواسته می شود که هر مورد مشکوک را به سرویس های اطلاعاتی و امنیتی گزارش دهند.

این فعال سیاسی تاکید کرد: اینکه عده ای دور هم بنشینند و بدون حکم دادگاه در مورد افراد اظهار نظر کنند کار درستی نیست. چنین اقداماتی در گذشته با تقبیح متهمان همراه بود و سپس مشخص شد که اتهامات وارده به این افراد صحت ندارد. حال حتی یک قاضی حق اظهار نظر در مورد مجرمیت و مجازات متهم را قبل از اعلام رای قطعی دادگاه ندارد، پس چگونه عده ای حتی به خود اجازه اظهار نظر در مورد افراد را بدون رسیدگی قضایی می دهند؟ اگر مدرکی دارند باید به قوه قضاییه ارائه کنند نه اینکه در معرض افکار عمومی قرار دهند زیرا اگر این اتهامات صحت نداشته باشد از ذهن مردم پاک نمی شود. حتی قانون اساسی به صراحت می گوید که اگر فردی در دادگاه محکوم شود و بعداً مشخص شود که تصمیم دادگاه اشتباه بوده است، باید از بیت المال غرامت دریافت کند.

یوسفیان ملا درباره موضوع سفر خانواده قالیباف خاطرنشان کرد: این موضوع ابعاد مختلفی دارد. سیاست های کلی نظام و تاکید رهبری بر استفاده از تولید داخلی و خانواده رئیس مجلس بر خلاف این سیاست ها عمل کردند اما جرمی مرتکب نشدند. در حال حاضر بسیاری از کارمندان سوار بر خودروهای وارداتی هستند. در واقع اقدام خانواده قالیباف خلاف قانون نیست، اما بهتر است کارکنان و خانواده هایشان بیشتر به سیاست های کلی نظام پایبند باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجازاتی که این خانواده دریافت کرده اند با عملکرد آنها سازگاری ندارد، گفت: در این پرونده جرمی وجود نداشت اما کار ناپسندی انجام شد. اگر دختر و داماد رئیس مجلس فقط به این سفر رفته بودند، می‌توان گفت جوان بودند، اما وقتی همسر قالیباف هم در این سفر حضور دارد، به این معناست که سیاست‌های نظام نادیده گرفته می‌شود. قالیباف باید به این موضوع توجه می کرد.

وی تاکید کرد: فرزند را پدر ننویسد. ما کارمندانی داریم که فرزندانشان بر اساس همین سیستم اعدام شده اند، اما هیچکس پدر را مقصر بچه ها نمی داند. البته خانواده رئیس مجلس باید به مسائل کشور و حساسیت های مردم توجه می کردند. به طور کلی، من فکر می کنم خیلی بزرگ شد و شاید دلایل سیاسی پشت آن بود.

یوسفیان ملا در پایان گفت: توصیه من به جنبش عدالتخواه این است که رفتار خود را با قوانین کشور همسو کنند. قصدشان امر به معروف و نهی از منکر است اما این رفتارها مشکلی را حل نمی کند. نباید راه اول، آخرین راه یعنی مراجعه به افکار عمومی را انتخاب کنند، بلکه پرونده های فسادی را که دارند به قوه قضاییه ارائه کنند. در مورد خانواده قالیباف جرمی صورت نگرفت اما می توانستند اطلاعات خود را در اختیار برخی نهادهای نظام قرار دهند تا یادی از خانواده رئیس مجلس کنند اما در این مورد به گونه ای عمل کردند که طرف دیگر حتی برای یک لحظه هم نمی توانست.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

“سلام فرمانده”؛ یک محصول فرهنگی منحصر به فرد / شایعه علیه مداح یک اثر نادرست است

ایسنا/ گیلان دادستان لنگرود با تکذیب شایعات منتشر شده در رسانه های معاند علیه ابوذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.