جهش مهار کرونا – ایسنا


شمار قربانیان کرونا در شبانه روز به 13 نفر رسید. کارشناسان به بررسی دلایل کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران با وجود روند رو به افزایش این بیماری در جهان پرداخته اند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه همشهری نوشت: حدود 26 ماه پس از شیوع کرونا در ایران، برای اولین بار میزان مرگ و میر روزانه بیماران کووید-19 در آستانه مجرد شدن بود؛ 13 نفر در شبانه روز گذشته. آمار منتشر شده از شیوع در ایران همین دوره نشان می دهد که در 21 استان هیچ مورد فوتی در بیماران مبتلا به کووید-19 گزارش نشده است و در هشت استان فقط یک مورد فوت گزارش شده است و آخرین باری که تعداد فوتی های ناشی از کرونا کمتر از 20 نفر بوده در 17 دسامبر 1400 اعلام شده است که 19 نفر جان خود را از دست داده اند. اما در آن زمان اوج آمیکرون تازه شروع شده بود و این روند نزولی ادامه نداشت؛ به طوری که در مدت کوتاهی تعداد مرگ و میرها به بیش از 200 نفر در روز رسید.

امسال نیز در حالی که پیش‌بینی‌های هفتمین اوج به دلیل بازگشایی مراکز آموزشی بود، تعطیلات نوروزی و زیرمقیاس‌های جدید آمیکرون، بیماری و شناسایی قطعی بیماران و فوتی‌ها در هفته منتهی به فروردین ماه کاهش یافت. کارشناسان اکنون بر این باورند که اگر گونه‌های فرعی جدید یا جهش‌های جدید ویروس کرونا را پیدا نکنیم، تا تابستان افزایش چشمگیری در کشور نخواهیم داشت. اما سوال اینجاست که در کشور چه اتفاقی افتاده که با وجود شناسایی روزانه ده ها هزار بیمار در برخی کشورها از جمله آمریکا (50000)، فرانسه (80000)، آلمان (100000)، ایتالیا (70000)، کره (200000) مردم ) و … کرونا شرایط را در کشور کاهش و کنترل کرد؟ سازمان جهانی بهداشت (WHO) دیروز توصیه جدیدی صادر کرد و از مردم سراسر جهان خواست به پوشیدن ماسک در مکان‌های عمومی ادامه دهند، حتی در شرایطی که مقامات محلی پوشیدن اجباری ماسک را لغو کرده‌اند. این به این دلیل است که نشان داده شده است که ماسک ها در صورت استفاده صحیح در کاهش انتقال ویروس کرونا بسیار موثر هستند.

نادر توکلی، معاون ستاد فرماندهی مدیریت بیماری‌های کرونا در تهران، مهم‌ترین عامل در تعیین وضعیت کنونی کرونا در کشور را پوشش مناسب واکسیناسیون می‌داند که باعث کاهش شیوع این بیماری در کشور شده است. وی به همشهری گفت: در بسیاری از کشورها واکسیناسیون در دو نوبت اول و حتی در نوبت سوم به خوبی کشور ما نیست و همین مقدار واکسن توانسته اثربخشی لازم را ایجاد کند. به همین دلیل است که برای تقویت سیستم ایمنی و کاهش شدت بیماری، تزریق نوبت سوم واکسن به تمام افرادی که سه تا چهار ماه از تزریق دوز دوم می گذرد اکیداً توصیه می شود.

دو دلیل برای کاهش این بیماری در کشور

این در حالی است که به گفته محمدرضا صالحی، فوق تخصص عفونی بیمارستان امام خمینی (ره)، این بیماری در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند ایران به شدت در حال کاهش است، اما برخی کشورها به دلیل درگیری با انواع فرعی جدید آمیکرون، با افزایش موارد مواجه هستند. صالحی وضعیت مساعد کنونی کشور را دو دلیل می داند و به همشهری می گوید: زمان واکسیناسیون در کشور ما دیر شروع شد و مرسوله در کشور ما نسبت به سایر نقاط دنیا با تاخیر همراه است، حتی در اوج آمیکرون. شیوع بیماری در کشور ما با دو سه هفته تاخیر نسبت به کشورهای اروپایی شروع شد و تازه از آن اوج خارج شده ایم. و با افزایش جمعیت تحت پوشش در روزهای آتی، دیگر شاهد عود سنبله ها نخواهیم بود و وضعیت فعلی طبق پروتکل های بهداشتی ادامه خواهد داشت.

محمد نظری اشتهاردی، سوپروایزر بیمارستان امام خمینی (ره) تعداد بیماران بستری در بخش عادی عروق کرونر این مرکز درمانی را 11 نفر عنوان می کند و می گوید: در حال حاضر در وضعیت بسیار نرمال قرار داریم و تعداد مراجعات به شدت کاهش یافته است. “تعداد بیس بیماران بسیار کمتر از گذشته است.”

وی با بیان اینکه علاوه بر بحث واکسیناسیون، رعایت پروتکل ها در کشور یکی از عوامل مهم و موثر در کاهش بیماری است، می گوید: کنار هم نشسته اند. این مشکل می تواند عامل بروز بیشتر بیماری در جامعه باشد. اما در ایران با وجود کاهش پروتکل ها، بیش از نیمی از مردم همچنان ماسک می زنند.

نظری به تشدید این بیماری در کشور نیز اشاره می کند و می گوید: بسیاری از افراد با علائم سرماخوردگی دچار بیماری عروق کرونر قلب می شوند و به دلیل خوددرمانی به مراکز درمانی در منزل مراجعه نمی کنند. این نشانه ضعف اخیر است و افرادی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند بیشتر از سایر افراد به بیماری زمینه‌ای، دیابت، فشار خون بالا یا بیماری‌های مزمن مبتلا می‌شوند که احتمال ابتلای آنها به این ویروس بیشتر است.»

آزمایش انبوه نداریم، اما میزان بیماری در حال کاهش است

مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کرونا، کاهش این بیماری را ناشی از نوعی جهش ناشی از ویروس کرونا می‌داند. وی به همشهری می گوید: این نوع جهش در ایمیکرون به گونه ای رخ می دهد که کیسه هوای ریه ها را درگیر نمی کند و فقط در بینی، قفسه سینه، گلو و دستگاه تنفسی فوقانی وجود دارد. آمیکرون ها و زیرگروه های آنها بسیار مسری هستند، اما مرگ و میر آنها بسیار کمتر از گونه های قبلی ویروس کرونا است.

به گفته غنی، نه تنها در ایران که مرگ و میر در سراسر جهان رو به کاهش است، بلکه در ایران این دستورالعمل وجود دارد که زمان برای کاهش بیماری، آزمایش انبوه و تشخیص گسترده وجود ندارد: «اکنون حتی با آزمایش انبوه هم نمی‌توانیم قرنطینه کنیم. بنابراین آزمایش برای جمعیت‌های زیاد انجام نمی‌شود، بنابراین تعداد تشخیص‌ها بسیار کم خواهد بود. بار بیماری در کشور است.”

وی گفت: کمیته علمی کرونا پیش‌بینی می‌کند که تا زمانی که جهش جدیدی در ویروس پیدا نکنیم، این وضعیت به مدت سه ماه ادامه خواهد داشت. با توجه به اینکه پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه ها دیگر فاصله فیزیکی وجود ندارد و مانند گذشته ماسک رعایت نمی شود، تنها عامل مهم در تثبیت وضعیت عروق کرونر، واکسیناسیون به ویژه نوبت سوم است. در حال حاضر، حدود 40 درصد از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، مشکلات جسمی یا علائم بیماری قابل توجهی ندارند و می توانند عفونت را منتقل کنند. بنابراین، واکسیناسیون و رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی می تواند این انتقال را کاهش دهد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.