جوشکاری آرگون سهند خودرو (2)

جوشکاری آرگون – سهند خودرو
جوشکاری آرگون, جوش کاری آرگون, جوشکاری co2

الکترود ها چه چیزی هستند؟ بعضی از صنعتگران از پدال پایی برای جوشکاری استفاده می نمایند و بعضی ها هم از سوییچ روی تورچ که بیشترین استفاده همان نوع دوم است کنترل روی دسته راحت می باشد قبل از استفاده از یک جوشکاری تیگ باید با قطعات و لوازم آن آشنا باشید. کیفیت: اگر برای اتصالات فلزی خود از جوش ارگون استفاده نمایید از کیفیت بالای آن بهره مند می شوید. با توجه به ضخامت و نازکی فلزی که قصد جوش دادن آن را دارید، باید نوع مناسب میله تنگستن را انتخاب کنید. فقط گازهای خنثی در چنین عملیات هایی مورد استفاده قرار میگیرند ، به همین دلیل میتوانید هلیوم و آرگون را انتخاب نمایید. جوشکاری آرگون یکی از پیشرفته ترین فرایند جوشکاری است که در انواع صنایع مختلف در جهت اتصال و جوش دادن قطعات مختلف به کار برده می شود. درجه حرارت و ذوب برای جوش دادن و اتصال، از محافظت قوس بین الکترود و قطعه مورد نظر فراهم می شود. Conte᠎nt has been g​enerat​ed  by GSA C ontent G᠎en erator D᠎emover sion᠎!

به همین دلیل به جوش CO2، گاز بی اثر فلزی (MIG) نیز می گویند.

برای جوش دادن صفحات نازک و بسیار ظریف از این شیوه جوشکاری استفاده می شود. از جوش آرگون می توان برای جوشکاری در تمامی وضعیت ها و به صورت طولانی و بی وقفه استفاده کرد. این فرایند که همان روش جوشکاری تنگستن می باشد عملیات مربوط به جوشکاری را به کمک قوس الکتریکی انجام می دهد. دلیل این نامگذاری بیشتر به خاطر استفاده از گاز آرگون در این فرایند جوشکاری است. به همین دلیل به جوش CO2، گاز بی اثر فلزی (MIG) نیز می گویند. درجوشکاری با الکترود گرافیتی از آلیاژ برنز یا از آلیاژی مشابه آلیاژ فلزی که باید جوش داده شود استفاده می شود. این جوشکاری یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های جوشکاری است که در صنایع مختلف به کار برده می شود. در اين شیوه جوشکاري سيم جوش را به عنوان فلز پرکننده به کار میبرند. در حالت AC فقط جوشکاری فلز آلومینیوم و مس و سازه ای آلومینیومی قابل جوشکاری می باشد. Po​st was c᠎reated ᠎with the ​help of GSA Con te᠎nt G en​erat or ᠎DE᠎MO !

جوشکاری آرگون

در حالت کلی این روش بیشتر برای جوشکاری فلزات نرم نظیر آلومینیوم مناسب است و همچنین در صنعت خودروسازی نیز بسیار پرکاربرد می باشد، زیرا جوشهای تمیزی ایجاد میکند و سرعت و دقت بسیار بالایی دارد. در جوش آرگون یا تیگ برای ايجاد قوس جوشکاري از الکترود تنگستن استفاده میکنند. الکترود تنگستن توریم دار در دو نوع مختلف موجود می باشد. و یک عامل حفاظتی برای رشد کریستال های ژرمانیوم و سیلیسیوم می باشد. لذا پیشنهاد میشود این نوع فولادها را باالکترودهای آستنیتی مقاوم به حرارت جوش داد.در این حالت نیز باید توجه داشت که مقاومت به حرارت فلز جوش آستنیتی در محیط احتراق با گازهای اکسید کننده با هوا تقویت میشود و طبیعتا این مقاومت به حرارت در محیط گازهای احیا کننده به مقدار زیادی کاهش می یابد برای غلبه بر محیط احتراق با مقدار زیاد گاز گوگرد استفاده از الکترودهایی با کرم زیاد توصیه میگردد. لازم به ذکر است که چنانچه شدت جریان بیش از حد بالا باشد، امکان ذوب الکترود تنگستن وجود داشته که منجر به ورود عنصر تنگستن در فلز جوش شده که کاهش خواص ضربهپذیری آن را به همراه خواهد داشت؛ لذا در مواردی که اتصال الکترود به قطب مثبت مشکلاتی ازاینقبیل به همراه دارد، ترجیحاً از جریان متناوب استفاده میشود.

جوش کاری آرگون

منبع تغذیه می تواند از هر دو نوع مولد برق جریان مستقیم یا DC و جریان متناوب یا AC استفاده کرد. در دستگاه های اتوماتیک جوشکاری، سرعت تغذیه سیم جوش، تعیین کنندۀ مقدار رسوب فلر جوش را به ازای طول جوش است. این مولد ها توانایی تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی را دارا هستند و با نام منابع تغذیه نیز شناخته می شوند. اگر چه استفاده از دستگاه جوش آرگون ممکن است عوارض زیادی داشته باشد اما با استفاده از چند وسیله می توانید از خود محافظت کنید. از کلاه ایمنی مخصوص جوشکاری مجهز به محافظ مناسب لنزهای فیلتر برای محافظت از صورت و چشم خود در برابر اشعه قوس و جرقه هنگام جوشکاری یا تماشا استفاده کنید (به ANSI Z49.1 و Z87.1 ذکر شده در استانداردهای ایمنی مراجعه کنید). چرا که این نوع روش نیز همانند سایر روش های مشابه آن، دارای عیوب و عوارضی است که لازم است قبل از انجام عملیات مربوطه، نکات ایمنی مختص به آن را رعایت نمود. جوش آرگون دارای موارد کاربرد بسیار زیادی است که در اینجا به صورت کامل آنها را برای شما عزیزان عنوان میکنیم. در جوشکاری فولادهای زنگ نزن نیتروژن دار مانند S32205 یا S31254 افزودن ۲٪ نیتروژن به گاز محافظ دارای مزایایی میباشد.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد در فرایند مربوط به جوشکاری آرگون، عملیات حرارت و ذوب قطعات توسط قوس الکتریکی در پناه گاز محافظ انجام می شود. جوشکاری تیگ در دهه ۱۹۳۰ توسعه داده شد و در جنگ جهانی دوم به عنوان روش ترجیحی برای جوش بسیاری از قطعات هواپیما مورد استفاده قرار گرفت این تورچ هوا خنک است و نه یک سیستم خنک کننده آب چرا؟ 4- خواص فلز قطعه کار واضح است که در شرایط مساوی طرح اتصال(هندسه جوش) و جوشکاری مواردی مانندمیزان حرارت جذب شده در منطقه جوش و چگونگی نرخ انتقال حرارت و ضریب انبساط حرارتی و قابلیت تغییر فرم پذیری و استحکام و بعضی خواص دیگر فلز مورد جوش تاثیر قابل توجهی در میزان تاب برداشتن دارد.مثلا در قطعات فولاد آستنیتی زنگ نزن مشکل پیچیدگی به مراتب بیشتر از فولاد کم کربن معمولی میباشد. 1- حرارت داده شده موضعی , طبیعت و شدت منبع حرارتی و روشی که این حرارت به کار رفته و همچنین نحوه سرد شدن 2- درجه آزادی یا ممانعت بکار رفته برای جلوگیری از تغییرات انبساطی و انقباظی. در جوشکاری GTAW برای ایجاد جریان و قوس الکتریکی به دستگاه جوش (منبع نیرو) نیاز است. جرقه: معمولا در تمامی روش های جوشکاری در هنگام فعالیت جرقه های بسیاری مشاهده می شود که این مشکل در جوش ارگون به کلی رفع شده است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.