خم کاری چیست و چه کاربردی دارد؟

خم کاری چیست و چه کاربردی دارد؟
خمکاری بریک, خمکاری

همچنین شکل سمبه و پانچ نیز تغییر می کند.از جمله روش های خمکاری (bending) ورق های فلزی میتوان به روش های خمکاری برشی ، خمکاری هوایی، خمکاری دورانی ، خمکاریخمکاری U و خمکاری فلنج اشاره کرد . در ابتدا ورق های فلزی با اعمال فشار بر روی قطعه ای توخالی به نام سمبه قرار میگیرند سپس با اعمال فشار توسط ابزار فولادی و سنگین به نام پانچ، خم میشوند. لازم به ذکر است خمکاری ورق و میلگرد بر روی قیمت میلگرد و ورق تاثیرگذار می باشد. از انواع مقاطع فلزی میتوان به پروفیل قوطی، لوله، تیرآهن، ناودانی، تسمه، میلگرد و… در میلگردهایی که قطر میلگرد بین ۳۷ تا ۵۵ میلیمتر است قطر خم میلگرد ۱۰ برابر قطر میلگرد است. از آنجایی که تعداد این گزینه ها و تنوع آنها زیاد است، لازم میبینیم تا در بخشی جدا گانه به آنها بپردازیم. انجام عملیات خمکاری به صورت گرم یا سرد به جنس ورق فلزی بستگی دارد؛ به عنوان مثال اگر میزان کربن موجود در فلز بیش از 1.2 درصد باشد، قابلیت خمش این ورق ها کاهش مییابد و برای خم کردن باید گرم شوند. فرآیند خمکاری یک مرحله بسیار مهم و حیاتی در صنعت فلز است که برای این کار باید ویژگی های فیزیکی محصولاتی که نیاز به خمکاری دارند را در نظر بگیرد تا به بهترین و با کیفیت ترین نتیجه برسید.  Th᠎is da ta h as be en written with t᠎he help of G SA Content Gene᠎rator DEMO!

این روش برای ضخامت های 1 تا 30 میلی متر و در موارد خاص برای ورق های با ضخامت 0.5 تا 160 میلی متر استفاده میشود. این روش یکی از جدیدترین روش های برشکاری در صنعت شناخته شده است و اغلب برای ورق هایی با ضخامت 10 تا 25 میلی متر استفاده میشود. برای برش ورق هایی با ضخامت 10 تا 100 میلی متر و در موارد خاص با ضخامت 6 تا 300 میلی متر از روش برش هواگازی استفاده میشود. خم لوله یا خمکاری لوله شاید ظریف ترین و حساس ترین فرایندی است که بر روی لوله یا پروفیل تا رسیدن به محصول نهایی انجام میشود . بر اساس این اصول امکان ایجاد یک لوله توسط دستور Base Flange وجود ندارد. در این روش قطعه ای به نام اسپیندل، وظیفه ثابت نگه داشتن و چرخش ابزار را بر عهده دارد. ورق های غیر آهنی معمولا به روش سرد خم می شوند ولی بعضی از آنها به دلیل نداشتن قابلیت انعطاف لازم بایستی ابتدا گرم و سپس خم شوند. برش پلاسما به دلیل تنوع بالا در روش انجام کار، هزینه پایین و همچنین سرعت بالاتر نسبت به برش هوا، کاربردبسیار دارد.

ها روش ماشینی آن است.

از جمله مزایای روش برش لیزری می توان به سهولت انجام آن و سرعت بالای اجرا برای ورق هایی با ضخامت پایین، دقت زیاد در ابعاد برش اشاره کرد. برش هواگازی اغلب برای برش محصولات فولادی کاربرد دارد و ایجاد لبه هایی تمیز و صاف از جمله مزایای استفاده از این روش میباشد. درنهایت در صورت نیاز، ورق های فلزی توسط دستگاه مخصوص پرداخت میشوند تا ورقی با سطحی صاف ارائه دهند. خم شدن با قالب (تا کردن) یا خم شدن چرخشی معمولاً محبوب ترین و پرکاربردترین تکنیک ها هستند. در روش دوم برای خمکاری ورق ها روش ماشینی آن است. در روش دستی ما ابزارهایی را مانند گیره و چکش و انبر قفلی را مورد استفاده قرار می دهیم و در روش ماشینی همانطور که از اسمش پیداست برای خمکاری ورق آهن از ماشین آلات و ابزارهای ویژه استفاده می کنیم. در این روش برای برشکاری از فشار آب شدید استفاده میشود و به دلیل اینکه ورق ها در معرض تنش گرمایی قرار ندارند، لبه ی ورق ها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و لازم به ذکر است نوع ورق و ضخامت آن اهمیتی ندارد.

را مورد بررسی قرار دادیم.

حال برای ایجاد این فرم ها به منظور جلوگیری از هرگونه کار یدی، اتصال و جوش، دستگاه های خمکاری به روز به کمک صنعتگران آمده است. اما در خصوص ورق هایی که ضخامت شان بیشتر است و شما می خواهید به صورت دستی آنها را خم کنید باید خدمتتان عرض کنیم شما به تنهایی نمی توانید این کار را انجام دهید و باید از یک نفر کمک بگیرید و البته باید اضافه کنیم که شاید نسبت به خمشی که می خواهید در ورق ایجاد کنید نتوانید تا انتها این کار را دستی انجام دهید و قسمتی از آن را اجباراً با ماشین انجام دهید. شما میتوانید اول ورق مورد نظر را تا حدودی با دست خم کنید سپس برای شکل نهایی ضربات چکش را اعمال کنید. هدف ما از این تهیه این مقاله، این بود که به بیان ساده فرآیند خمکاری را برای شما توضیح داده و به اطلاعات شما بیافزاییم. روش مستقیم آن، به این صورت است که ورق فولادی، مستقیما شکل داده شده و به یک قوطی تبدیل میشود. در این نوشته آموزش روش های خمکاری لوله را مورد بررسی قرار دادیم. مرحله بعد از آن در واقعیت جوش این درز لوله است. این نوع خمکاری بهطور گسترده در خمکاریهای با شعاع زیاد و در زوایای خم کوچک در انتقال نفت و گاز استفاده میشود.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد خم بریک لطفا به بازدید از وب سایت ما.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.