در هنگام بروز مشکلات زناشویی به «هم زیستی» خانواده ها اشاره نکنید / جزییات زندگی مشترک


یک استاد دانشگاه و روانشناس با اشاره به زوج هایی که همه مشکلات زندگی خود را به تفصیل برای والدین خود توضیح می دهند و نظر همسر را نادیده می گیرند، گفت: برخی از زوج ها حتی در تصمیمات کوچک مانند انتخاب لوازم، می روند. ، به والدین خود مراجعه می کنند و ایده های خود را در زندگی مشترک خود به کار می گیرند. در این بین خانواده ها از نظر عاطفی درگیر بحران روابط زوجین می شوند و گاه کار به قطبی شدن روابط، دوستی ها و بروز چنین مشکلاتی می انجامد.

دکتر علیرضا آقایوسفی در گفت وگو با ایسنا وی درباره لزوم حفظ استقلال زوجین پس از ازدواج به منظور جلوگیری از بروز اختلافات احتمالی بین همسر و خانواده گفت: تبیین جزئیات زندگی مشترک برای خانواده ها معمولا برای زوج هایی اتفاق می افتد که وابستگی زیادی به والدین خود دارند، ساختار شخصیتی ناپخته و نابالغ هستند. آنها نسبتاً ضعیف و تلقین شده هستند و ثبات عاطفی آنها پایین است. معمولاً در نهایت کار زوجین به دعواها و درگیری های زناشویی جدی کشیده می شود و هیچ گاه به سمت یک رابطه سالم و شاد قدم نمی گذارند چرا که والدین درگیر جزییات رابطه زناشویی زوجین هستند و نظرات و راهنمایی های آنها خواهد بود. هیچ تاثیری در بهبود رابطه ندارد.

آقای یوسفی معتقد است زوج هایی که هنگام مراجعه به والدین و توضیح آنچه که در روابط زناشویی برای آنها اتفاق افتاده است، به دنبال تأثیرگذاری بر آنها در امور کوچک مانند رفتن به مسافرت ها و مهمانی ها هستند، در واقع از نظر عاطفی ناپایدار، توانایی کنترل را دارند. و تصمیم درستی ندارند و شخصیت ضعیفی دارند.

این کارشناس دانشگاه مشکل اصلی زوج‌هایی را که درباره اتفاقات و مسائل زندگی مشترک با والدین خود گفتگو می‌کنند، نداشتن مهارت حل مسئله دانست و افزود: مشکل اصلی این است که والدین نتوانسته‌اند این روش را به فرزندان خود بیاموزند. مهارت های حل مسئله مانند کودکان.” و لذا در صورت بروز چنین بحران هایی زوجین نمی توانند کاری انجام دهند. حتی خود والدین نیز در این شرایط نمی توانند با نظرات خود به زوجین کمک کنند، زیرا نمی دانند چگونه مشکل را به درستی حل کنند و در این میان فقط خانواده ها از نظر عاطفی درگیر بحران روابط زوجین هستند و گاهی برای دوقطبی شدن، ایجاد دوستان تلاش می کنند. بالا

به گفته این روانشناس، هر چند زن و شوهر هنگام ازدواج یک واحد مستقل تشکیل می دهند و گاهی زوجین با مواجهه با بحران و ناتوانی در حل مشکلات، موضوع را با والدین در میان می گذارند، اما اینطور نیست. به این معنا نیست که جزییات رابطه و جزئیات زندگی با والدین را بیان کنیم و از سوی دیگر اعمال نظرات آنها نسبت به نظر همسر بی تفاوت نباشد.

وی با بیان اینکه والدین حتی در مواجهه با مشکلات اساسی همزیستی معمولا کاری از دستشان بر نمی آید و نیاز به مشاوره با روانشناس متخصص برای زوجین است، تصریح کرد: خانواده ها در شرایط بحران معمولاً دریافتی چندانی ندارند. کمک. مطرح کردن و گفتن این چیزها فقط خانواده ها را از نظر عاطفی درگیر می کند و مشکلات بیشتری ایجاد می کند زیرا والدین در طول تربیت فرزندان خود هر آنچه را که می توانستند و می دانستند به فرزندان خود آموزش دادند و اگر اکنون فرزندان قادر به حل مشکل هستند. در واقع، والدین نمی توانند به آنها بیاموزند که چگونه یک مشکل جدید را حل کنند.

آقای یوسفی با تاکید بر اینکه در چنین مواردی زوجین می توانند برای رفع بحران به مشاور و روانشناس مراجعه کنند و بهترین تصمیم را بدون دخالت والدین در مشکلات اتخاذ کنند، خاطرنشان کرد: زوجین باید با مراجعه به مشاور سعی در تثبیت هیجانات خود داشته باشند. مهارت تصمیم گیری صحیح مدیران روانشناسان و مشاوران تجربه زیادی در این زمینه دارند و می توانند به افراد یاد دهند که چگونه تصمیم بگیرند و جوانب مختلف و راه حل های مشکل را ببینند و بهترین گزینه را انتخاب کنند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.