دیپلماسی سفارشی آمریکا – ایسنا


اخیراً کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل به پیشنهاد ایالات متحده و تنها در عرض چند ساعت، مشارکت روسیه در این شورا را به حالت تعلیق درآوردند. اقدامی که ممکن است برای هیچ کس غیر از ایالات متحده به این سرعت یا با این اطمینان امکان پذیر نباشد. همانطور که دیدیم اعضای این سازمان که زمانی قرار بود محفلی برای دفاع از حقوق اولیه و بشریت باشد، سالهاست که اقدامات قاطعی را علیه جنایتکاران جنگی اسرائیل به ویژه در جنگ های غزه، عربستان سعودی و … انجام داده اند. امارات متحده عربی، جایی که هزاران زن، مرد و کودک یمنی را به خون ریختند تا تشنگی خود را برای ماجراجویی و جاه طلبی سیراب کنند.

به گزارش ایسنا، این حضور آمریکا در شورای حقوق بشر چیز جدیدی نیست و آمریکایی ها سال هاست که موضع خود را در محافل بین المللی از شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل گرفته تا کوچکترین بلوک ها و نهادهای فراملی تحمیل می کنند، اما حقوق بشر به استثنای دیگر نهادهای برجسته بین المللی، سقف شورا بر دو پرونده بین المللی دیگر، همانطور که دیدیم، علیرغم نشست فوری و جمع بندی سریع آن در مورد جنگ اوکراین طی سالیان گذشته، هرگز در صحنه های وحشتناک این کشتار نبوده است. کودکان و غیرنظامیان در جنگ های به راه افتاده در غزه و یمن، قطعنامه های موثری صادر نکردند.

آنچه حتی نگران‌کننده‌تر است، ژست حقوق بشری است که واشنگتن و متحدانش تنها به تعداد انگشت شماری از موارد و موضوعات منتخب پرداخته‌اند، در حالی که در مورد برخی مسائل مانند اوکراین سکوت کرده‌اند یا با محکومیت شفاهی پایان می‌دهند.

ایالات متحده که از همان روزهای آغازین جنگ در اوکراین کار می کند و از هیچ ابزاری برای متحد کردن جهان در یک صف علیه روسیه دریغ نکرده است، اخیراً گزارشی درباره حقوق بشر منتشر کرده است که مشابه همه گزارش های قبلی درباره اتهامات مکرر علیه کشورهای خاص است. فقدان نام اسرائیل به عنوان بزرگترین آپارتاید معاصر و جنایات آن بیش از همه مشهود است.

آمریکا که تا امروز از خشم و سردی نسبت به مصر و فشار بر فلسطین، اسرائیل و امارات ابایی نکرده است تا آنها را مجبور به اتخاذ مواضع ضد مسکو در نشست های بین المللی کند و آنها را به بازی غرب بکشاند. ایجاد جهان، نه در گزارش سالانه، که به تازگی منتشر شده است و هیچ انجمنی به جنایات شرکای اسرائیلی، سعودی و اماراتی خود در فلسطین و یمن اشاره نمی کند.

آمریکایی که امروز از اوکراین به عنوان دستاویزی برای تحقق جاه طلبی خود و تقویت هژمونی خود استفاده می کند، هفت دهه است که در هر راهپیمایی به دنبال پیشبرد اهداف سیاسی خود در قالب سخنرانی هایی مزین به کلمات حقوق بشری و تصاویر تحریک آمیز از مبارزه اوکراین با روسیه بوده است. و این حزب از هیچ تلاشی برای دفاع از متحد سابق خود اسرائیل و پایمال کردن حقوق فلسطینیان دریغ نکرده است.

کشوری که از یک سو کمک های نظامی به مصر را به بهانه سوابق ضعیف فهیرا در زمینه حقوق بشر متوقف می کند، از سوی دیگر بودجه های قابل توجهی را برای تجهیز اسرائیل در برابر فلسطینی هایی که تنها سلاحشان سنگ است، تصویب می کند. از یک سو علیه مخالفان مواضع ضد روسی مانند عمران خان توطئه می کند و از سوی دیگر مانع از صدور قطعنامه علیه اسرائیل و یا حتی صدور آن می شود.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که جهان تا چه اندازه بازیچه این بازی های سیاسی و قلدری آمریکا خواهد بود؟ شورای حقوق بشر که توسط واشنگتن و تل‌آویو تحت پوشش اقدامات «غرض‌آمیز» برکنار شده است، تا کی، مانند سایر نهادهای بین‌المللی، ابزار ایالات متحده برای دستیابی به خواسته‌هایش و صدور قطعنامه‌های مبتنی بر اصول واقعی خواهد بود؟ استانداردهای انسانی؟

آنچه امروز جهان و به ویژه خاورمیانه از آن رنج می برد، فقدان شجاعت دولتمردان و سیاستمداران آن است که در مقابل ظلم و ظلم غرب ایستادگی کنند و حقیقت را بیان کنند. و هر کشوری که به ارزش های اصیل انسانی پشت کند. در تعقیب منافع خود، نه حقوق بشر به معنای واقعی کلمه و نه میل فلسطینیان به برابری تحقق نخواهد یافت.

جهان باید صدای خود را برای پایان دادن به دیپلماسی مرسوم ایالات متحده و فروپاشی اخلاقی که جهان امروز را درگیر کرده است بلند کند و با این تضاد و دوگانگی سیاسی مبارزه کند و ارزش های انسانی را بر منافع سیاسی برتری دهد تا طرف مقابل رقابت برای تجهیز را نبینیم. ملتی با سلاح و قهرمانی نبرد مردمش و در آن سوی کره زمین کودکی در بی عدالتی می میرد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.