راهنما مبدل صفحه ای چیست؟ بیشتر..

مبدل صفحه ای چیست؟
مبدل حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی دانفوس

مبدلهای حرارتی صفحهای با لبههای جوشخورده به علت داشتن ضریب انتقال حرارت بالا، حجم کم و هزینههای ساخت پایین نسبت به مبدلهای نوع لولهای، بهعنوان بهترین مبدل حرارتی در صنایع شناخته شدهاند و در تولید اغلب مواد شیمیایی و پتروشیمی، چسبها، لاکها، داروها، صابونها، مواد تمیزکننده و آرایشی نقش بسزایی دارند. در اختیار داشتن اطلاعات صحیح و با دقت بالا، شدیداَ میتواند به طراح کمک کند. مبدلهای حرارتی صفحه ای در مقایسه با مبدل های حرارتی پوسته لوله ، دسترسی به تغییرات ۱ درجه سانتی گراد امکان پذیر است اما در مبدل های پوسته لوله، تغییرات دمایی در حدود ۵ درجه سانتی گراد گزارش شده است. فرض میکنیم که یک مبدل صفحهای داریم که دارای دو سیال میباشد، یکی سرد است و دیگری گرم؛ واسط سیال گرم باید با واسط سیال سرد خنک شود و این امر در مبدل حرارتی صفحهای اتفاق میافتد. جهت استفاده حداکثری از راندمان مبدل صفحه ای هپاکو باید به صورت ایستاده، جریان در دو مدار به صورت موازی و با جهت مخالف دو سیال، نصب گردد. گهگاه پرسیده می شود که دمای آب در سیستم بسته از 70 درجه فراتر رفته است ولی دمای آب مصرفی سرد است و هرچه بویلر بیشتر فعالیت می کند و بیشتر سوخت مصرف می کند باز هم دمای آب مصرفی بالا نمی رود و یا به سختی بالا می رود.

مبدل حرارتی دانفوس

مبدل حرارتی صفحه ای یا همان پلیتی از تعداد زیادی صفحه فلزی که با فاصله اندکی کنار یکدیگر قرار می گیرند و با الگوی یکی در میان نسبت به هم آب بندی می شوند، تشکیل می شود. سپس این صفحات بایستی آرایش تشکیل یک کانال را به خود بگیرند. اب برج خنک کن از قسمت زیرین کلگی کندانسور وارد شده و از قسمت بالای آن خارج میشود( آب گاز را خنک کرده و خارج میشود) این اب به برج خنک کننده رفته و در ان سرد شده و سپس دوباره توسط پمپ باز میگردد واین گردش آب بین کندانسور و برج خنک کننده ادامه مییابد. سپس عملیات تبادل گرما و سرما از طریق همین دیواره ها انجام میگیرد. به مانند دیگر دستگاه های تبادل حرارت، نوع صفحه ای مبدلهای حرارتی نیز دارای چندین زیر مجموعه است. همچنین این مدل از مبدل های حرارتی همواره به داشتن «انعطاف پذیری فوق العاده در طراحی» معروف هستند. در مقاله مبدل صفحه ای و اجزای اصلی آن به توضیحات کاملتری در این خصوص پرداخته ایم. توجه داشته باشید که دو واسط جریان گرم و سرد، به طور پیوسته در مبدل حرارتی در کنار یکدیگر قرار دارند. This c​on᠎tent w as gen er ated by GSA Co ntent Ge᠎nera᠎tor DE᠎MO!

مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل های حرارتی با سطوح پره دار دارای پره ها و ضائمی در سطح اصلی انتقال گرما هستند که به منظور افزایش سطح تبادل حرارت استفاده شده اند. البته که این امر هیچگونه مشکلی را به لحاظ انبساط گرمایی در پی نخواهد داشت. با توجه به خاصیت رسوب گذاری آب در کلیه فرآیندهای تبادل حرارت که منجر به انباشت رسوب (املاح کلسیم و منیزیم و روی) روی سطوح تبادل حرارتی انواع مبدل های حرارتی پوسته و لوله و خصوصاً مبدل های حرارتی صفحه ای می گردد و تاثیر منفی این رسوبات در کاهش شدید تبادل حرارت، لازم است جهت حفظ کارایی انواع مبدل حرارتی، در مسیر آب ورودی آنها حتما از سختی گیر یا رسوب زدا استفاده نمائیم. مبدلهای صفحه ای در حال حاضر یکی از رایج ترین مبدل های مورد استفاده در صنعت هستند؛ انواع پیچیده تر این مبدل ها در مقیاس صنعتی برای انتقال حرارت آب داغ در سیستم های بویلرهای ترکیبی به کار می روند؛ راندمان بالای انتقال حرارت همراه با فشردگی خاص این نوع مبدلها، جریان آب داغ داخلی بویلرهای ترکیبی را افزایش می دهد.

مبدل حرارتی دستگاهی است که انرژی حرارتی را از سیالی به یک یا چند سیال دیگر که دارای درجه حرارتهای متفاوت هستند منتقل میکند. سیال گرم روی صفحه بعد منتقل نشده و از حفره عبور پیدا نموده و مجدد بعد از عبور صفحه بعدی، بین دو صفحه سرد و گرم را پر می کند. گفتیم که طرز کار مبدل حرارتی به این صورت است که حرارت را در اثر اختلاف دمای ایجاد شده بین دو سیال از یک سیال به سیال دیگر منتقل می کند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در سیستم های سرمایشی و گرمایشی، مبدل های حرارتی می باشند که وظیفه آنها انتقال دما و حرارت بین سیال های در حال جریان است. بسیار مهم است که لوله از یک جنس معمولی باشد و یا از متریالهایی که خاصیت ضد اسیدی و خورندگی دارند. با توجه به موضوع بهینهسازی مصرف انرژی در واحدهای فرآیندی همواره تلاش شده است تا مبدلهایی طراحی گردند که ضمن داشتن حداکثر بازدهی، در کارکردهای بلندمدت، کمترین مشکلات عملیاتی را داشته باشند. در حال حاضر مبدل حرارتی صفحه ای به واسطه نحوه عملکردشان به صورت گسترده ای در انواع مختلفی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی و تولید انواع مبدل حرارتی بر اساس نیازها ، نوع کاربری ، نوع سیالات ، میزان انتقال حرارت ، درخواست های مشتری و غیره و به صورت خاص برای هر پروژه و مطابق با استانداردهای روز در محل کارخانه شرکت ما انجام و کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند.

به یاد داشته باشید که ضخامت هر بخش از دستگاه مبدل بایستی بر اساس ph آب محاسبه شود. پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که از مبدل حرارتی حلزونی برای جریان سیال بدون آلودگی استفاده کنید. به یاد داشته باشید، سیالات وارد شده به این صفحات موجدار به صورت یکی در میان بین صفحات فلزی جریان مییابند. مبدل صفحه ای جوشی Danfoss با آخرین تکنولوژی ساخت مبدل ها در دنیا با کامپکت ترین شکل ممکن، در بین مبدل ها می باشد که جای هیچ گونه رقابتی در بازارهای جهان نمی دهد. این مدل دستگاه های مبدل، به لحاظ ساختار شکل جریان سیالات درون آن، در دسته مدلهای متقاطع جای میگیرند. مورد استفاده قرار می گیرند، که به جز مورد آبگرم مصرفی باید در بقیه موارد بصورت موردی دقیقا محاسبه گردد. واشر مورد استفاده در این مبدل ها اهمیت بسیار زیادی داشته و کیفیت آنها باید در زمان انتخاب مد نظر قرار گرفته شود.

صفحه ای محدود و در نهایت 1.5 بار است.

از مزایای استفاده از متریال استیل می توان به قابلیت تبادل حرارتی خوب و مقاومت بالا در مقابل خورندگی و رسوب پذیری پایین اشاره کرد. بطور کلی در هر صنایعی که به انتقال حرارت در آنها احتیاج باشد، مبدلهای حرارتی پوسته و لوله قابلیت استفاده دارند. ضمناَ چنانچه مهر و موم این دستگاه ها به هنگام ساخت ضعیف باشد، نیاز به تعمیر در ادامه پیدا خواهد کرد. در واقع سیالاتی که به این صفحات موج دار وارد می شوند به شکل یکی در میان بین صفحه های فلزی جریان پیدا کرده و با همدیگر عملیات تبادل گرما را انجام می دهند. فاصلهی بین صفحات نیز با عنوان “فضای خالی ” شناخته میشود. در چیلرهایی با کندانسور آبی، استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس به عنوان کندانسور باعث افزایش راندمان، کاهش فشار کارکرد و کاهش ضریب رسوب پذیری می گردد. مبدل های حرارتی صفحه ای دارای مسیر جریان کوچک هستند که ورق استفاده شده در ساختار آن ها به صورت موج دار است، در نتیجه جهت و سرعت جریان سیال به طور مداوم تغییر می کند. فشار استفاد از مبدل حرارتی صفحه ای محدود و در نهایت 1.5 بار است. از جمله آزمایش هایی که در این مراکز تعمیر مبدل حرارتی صفحه ای صورت می گیرد عبارت است از آزمایش هوای لوله ها و مونتاژ کامل، تست خلاء، تست هیدروژنی و همچنین بازرسی برای تشخیص خوردگی.

مبدل صفحه ای هپاکو به عنوان کندانسور یا اواپراتور در سیکل تبرید مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا به ازای هر تن تبرید ظرفیت سرمایی چیلر، حدود ۳GPM آب جهت خنک کردن کندانسور منظور میگردد. سیال سردتر به طور مستقیم یا غیر مستقیم گرما را از سیال گرمتر گرفته و دمای سیال سرد بالا میرود و در مقابل سیال گرمتر، حرارت خود را از دست داده و سرد میشود. 1. مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس کوچک : مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس دارای ابعاد بسیار کوچک در حدود ۰/۲ کوچکتر انواع دیگر می باشند این مزیت در پروژه هایی که محدودیت فضا دارند، خود را بیشتر نشان می دهند در ضمن استفاده از این مبدل ها باعث کاهش ابعاد موتورخانه می گردد. شرکت دیهیم تهویه نوین در زمینه تامین و فروش انواع تجهیزات تاسیساتی سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) از برندهای معتبرخارجی و داخلی آماده همکاری با مهندسان ، طراحان و مجریان پروژه ها است.

به طوری که مبدل های که تیوب هایشلن در تیوب شیت رول شده اند را میتوان در سیستم ها و سرویس های پر فشار تا حدود ۲۰۰۰ پوند به کار گرفت. از جهت دیگر مبدل صفحه ای، سیال سرد وارد شده و مانند روند بالا فضای بین صفحات سیال سرد به صورت یک در میان قرار خواهد گرفت. برای افزایش زمان تبادل حرارتی بین لوله ها و سیال درون پوسته در مبدل گرمایی، از تعداد معین و مناسبی تیغه استفاده می شود. با تشکر از اعتماد شما، فروشگاه اینترنتی بامین تهویه با ارائه ی تصاویر،اطلاعات فنی و مشخصات انواع مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس را جهت مقایسه و خریدی مطمئن در اختیار مشتریان محترم قرار داده است. بمنظور دارا بودن حداکثر راندمان کاری، هماهنگی مطلوب با دیگر دستگاهها، بیخطر بودن و طول عمر مناسب انواع مولد حرارتی، باید این دستگاه ها با حساسیت بالا، طبق استانداردهای جهانی و با تکیه بر دانش مهندسین شرکتهای معتبر طراحی شود.

مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو با سرویس و نگهداری به موقع، طول عمر بالا و راندمان بالایی دارد. فولاد ضد زنگ به دلیل توانایی مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی، یک فلز متداول برای این صفحات است. از ویژگی های منحصر به فرد مبدل حرارتی دانفوس می توان به مواردی همچون: ابعاد کوچک، راندمان بالا، فشار عملکرد بالا، بدون یخ زدگی، کمترین نوسان فشار و دما. دلیل این امر مسلماَ قیمت مناسب و ویژگی های متعدد این نوع مبدل گرمایی می باشد. از مهم ترین ویژگی های مثبت این گروه از مبدل ها می توان به تحمل فشار بسیار زیاد در آنها اشاره نمود. گروه تاسیسات 24 ساعته یکی از محبوب ترین مجموعه های خدمات تاسیسات ساختمانی است که خدمت سرویس و تعمیر پکیج دیواری را همراه با گارانتی تضمین کیفیت به مشتریان خود عرضه می کند. از مزایای اصلی این مبدلها میتوان به هزینه کمتر، وزن و ابعاد کمتر، حجم کمتر سیال مورد استفاده و راندمان بسیار بالای آن اشاره نمود.

متغیر و تابع قیمت دلار نیز است.

توصیه میشود این نوع مبدل را با دمای پایین و فشار کمتر استفاده شود . کانال هوا (فضای محصور عبوری هوا که با نام پلنوم (Plenum) نیز شناخته میشود). دستگاه مبدل گرمایی هوا خنک یا پره دار (Air Cooled HE) یکی از انواع تبادل کننده های حرارتیست که امکان تحمل فشار و دماهای بسیار بالا را دارد. شما می توانید در سایت مجموعه تخصصی دماتجهیز، انواع مبدل های حرارتی صفحه ای و پوسته لوله ای را با بهترین قیمت، انتخاب و مورد بررسی قرار دهید. فرآیند تعمیرات یا بازرسی مبدل حرارتی در صورت نیاز خیلی راحت تر انجام شود. از سال ۱۹۳۳ میلادی محصولات کاربردی، آزموده و گسترده دانفوس زندگی مدرن را راحت تر کرده است. لیست قیمت مبدل حرارتی بسیار متغیر و تابع قیمت دلار نیز است. در مبدل حرارتی چند گذره (Multipass) از یک صفحه تقسیم کننده جریان استفاده می شود. در شرایط کاملاَ مشابه، سطح انتقال حرارت در مدل جریان همسو بیشتر از نوع جریان ناهمسو است. در بیشتر مواقع، مبدل حرارتی پوسته و لوله به گونه ای طراحی میشود که محور لوله ها با محور پوسته در راستای کاملاَ موازی باشد. جالب است بدانید که مبدل گرمایی لاملا را به عنوان دستگاه اصلاح شدهی مبدلهای پوسته و لوله می شناسند.

مبدل حرارتی (Heat Exchanger) وسیله ای است که برای انتقال بهینه حرارت از یک سیال به سیال دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستم های گرمایشی نیز از از مبدل های صفحه ای جوشی Danfoss به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که به عنوان فاصله دهنده برای بوجود آمدن مقاطع جریان سیال در سمت پوسته مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که اشاره شد، مبدل های صفحه ای از چند صفحه چین دار تشکیل شده اند که با واشر پلیمری از هم فاصله داشته و در نهایت با کمک پیچ و مهره های مخصوص صفحات درون قاب فولادی بسیار مقاوم قرار میگیرند. 1. 1- مبدل صفحه ای واشری از تعدادی صفحات استنلس استیل شیاردار تشکیل شده است که در فریم ها توسط واشر به هم متصل می شوند. از مبدل حرارتی صفحه ای لحیم شده به منظور سردسازی در تبخیرکننده ها و کندانسورها استفاده می شود.

مقادیری که بسیار بالاست و هر مبدلی به راحتی نمیتواند در این دما و فشار کار کند! مهمترین نکته ای که می خواهیم در این بخش به آن بپردازیم توجه به سلامتی مبدل حرارتی پکیج است. نکته بسیار مهم اینکه، روند چیدمان صفحات و نحوه قرار گیری واشرها بر روی آنها به گونه ایست که امکان نفوذ سیال گرم بین دو صفحه، با سیال سرد بین دو صفحه بعدی وجود ندارد. در مبدلهای گرمایی پوسته و لوله ای که دارای بافل هستند، جریان سیال سمت پوسته به صورت متقاطع با لوله های در بین دو بافل مجاور، جهت داده می شود. توجه توجه: علاوه بر لزوم نصب سختی گیر در مسیر آب مبدل های حرارتی که قبلا به آن اشاره شده است، نصب مهره ماسوره و شیر فلکه روی کلیه لوله های آب ورودی و خروجی از مبدل های حرارتی جهت امکان انجام سرویس های دوره ای و اسید شویی الزامی است. اما مجموعاَ تنوع شکلی در این دستگاه ها بسیار زیاد است. عملیات خنک کاری از مهمترین مراحل پروسه های فرآورده سازی صنایع پتروشیمی و نفت است. تا مراحل طراحی و ساخت مبدهای گرمایی پره دار با کمترین میزان خطا انجام شود. انعطاف پذیری مبدل حرارتی صفحه ای نسبت به تفییر شرایط کاری ، از ویژگیهای منحصر بفرد این نوع مبدل حرارتی است و، با تغییر در تعداد صفحات مبدل، به راحتی و آسانی می توان به این مهم دست یافت.

ما در این متن شما را راهنمایی می کنیم تا هنگام خرید مبدل حرارتی درک بهتری از عوامل مهم تاثیر گذار بر آن داشته باشید تا بتوانید قیمت ها را به خوبی با یکدیگر مقایسه کنید. از مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار در موارد مختلف استفاده می شود که مهم ترین آن مربوط به راه اندازی تاسیسات گرمایشی، سیستم خنک کننده و همچنین سیستم های تمیزکننده می شود. از درون لوله ها معمولا یک سیال مایع با دمای کم و اطراف لوله ها یک سیال گازی شکل با دمای بالا جریان می یابد (البته حالت و نوع سیال در کاربردهای متفاوت مختلف است) که تبادل حرارتی زیادی به علت وجود تعداد زیادی لوله صورت می گیرد و آن را به پر کاربردترین مبدل در صنعت تبدیل کرده است. برای کاربردهای گاز-گاز از مبدل های صفحه ای پره دار استفاده می شود. قیمت مبدل حرارتی صفحه ای ثابت و مشخص نبوده و بر اساس عوامل متعدد می توان این تجهیزات را نرخ گذاری نمود. طراحی باید به گونه ای صورت گیری که بر اساس نیاز امکان افزودن یا کاهش صفحات وجود داشته باشد. انواع مبدل حرارتی را بر اساس پارامترهای مختلفی از جمله آرایش جریان، نوع و سطح تماس سیال سرد و گرم، ساختمان مکانیکی و ساختار مبدل و همچنین نحوه عملکرد مبدل تقسیم بندی می کنند.

ای هپاکو پاسخ دهیم!

انواع مبدلهای حرارتی کدامند؟ با توجه به کاربرد وسیع مبدلهای حرارتی، تحقیق درباره آنها سابقه ای طولانی دارد. صفحات در شرایط خلاء به صورت جوشی به یکدیگر متصل شده اند. مبدل های صفحه ای دانفوس این قابلیت را دارا می باشند که به عنوان اواپراتور، کندانسور، اکونومایزر و دی سوپر هیتر در چیلرها و هیت پمپ ها و البته سیستم گرمایش مرکزی ساختمان بجای منبع دو جداره و موارد بسیار دیگری استفاده شوند. زیرا وقتی پره ها قرار نداشته باشند، قابلیت ایجاد جریان عرضی سیال و یا مخلوط شدن دو سیال وجود دارد. از آنجایی که دارای مزایای بسیاری می باشند، در صنایع گوناگونی مانند صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع نفت، صنایع دارویی، پتروشیمی، ساختمان ها و بیمارستان ها به کار گرفته می شوند. از آنجایی که این مبدل ها برای انتقال گرما به کار میروند، به دریچههای ورودی و خروجی نیاز دارند تا مواد سیال بتوانند وارد و خارج از مبدل حرارتی شوند. هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به سوالات شما درمورد انواع، ظرفیتها، ابعاد، سایر مشخصات فنی و قیمتهای ویژه مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو پاسخ دهیم! مبدل های حرارتی هپاکو بهترین انتخاب برای خنک کردن انواع روغن های هیدرولیک و صنعتی تبادل دما، تامین آبگرم یا کاهش دمای آب، خنک کردن هوای فشرده و رطوبت گیری ( جایگزین سه مبدل حرارتی ) وهمچنین بعنوان اواپراتور، اکونومایزر و ساب کولر در سیکل سرمایی می باشد.

جنس مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو از استنلس استیل 316 می باشد که توسط جوش مس پلیت ها به یک دیگر متصل شده اند. مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس، یکی از مناسب ترین گزینه ها جهت کاربرد در سیستم های انتقال حرارت به شمار می روند. عمدتاَ دو مدل دستگاه مبدل استخر در بازار با تقاضا رو برو می باشد. صفحات نوع L دارای شیارهایی با زاویه تند می باشند که نتیجه آن کاهش افت فشار، کاهش توربولنسی جریان و کاهش انتقال حرارت می باشد. در نتیجه برای انتقال حرارت و مایعات با میزان داغی بسیار زیاد، کاربرد دارند. 5. به نوع دستگاه در هنگام نصب توجه داشته باشید. مبدل های صفحه ای رایج ترین نوع مبدل های حرارتی فشرده هستند و از همین جهت در صنایع غذایی و سایر مصارف بهداشتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در مدلهای مختلف انواع مبدل گرمایی، تنها نحوه عملکرد و شیوه تبادل انرژی و دما متفاوت است. انواع مبدل های حرارتی هوا خنک که به آنها فن دار یا درای کولر نیز گفته می شود از یک یا تعدادی کویل (لوله های متعدد رفت و برگشتی با پره هایی در اطراف آن) و یک یا تعدادی فن تشکیل شده اند (همانند رادیاتور اتومبیل) که سیال با درجه حرارت بالا از داخل کویل عبور می کند و در اثر وزش هوا توسط فن ها از سطح بیرونی کویل و در نتیجه برخورد ذرات هوا با سطح داغ لوله ها و پره های کویل، حرارت اضافی از سیال با درجه حرارت بالا گرفته می شود.

9. مبدل حرارتی جوشی به دلیل لوله کشی کم، ابعاد کامپکت تر، حمل و نقل آسان، راندمان بالا و کاهش هزینه های اولیه بالاترین مزیت اقتصادی را دارا می باشد. ابعاد فشرده این مبدلها باعث میگردد چیلرها به آسانی پکیج شده و زمان تولید دستگاه ها کاهش یافته که این امر با صرفه جویی اقتصادی همراه است. برای ساخت مبدل حرارتی صفحه ای از صفحات در اندازه کوچک و تجهیزات محدود استفاده می شود، بنابراین ابعاد نهایی این وسیله جمع و جور است. در این مقاله قصد داریم مبدلهای حرارتی صفحهای alfalaval را معرفی کنیم و نکات مهمی را در مورد استفاده آنها بیان کنیم. بنابراین آنچه بیان شده نتیجه میگیریم که انتخاب آرایش تیوب ها بستگی مستقیم به افت فشار و نرخ انتقال حرارت مطلوب خواهد داشت. اما نوع انتقال گرما و انرژی در کوره ها به دو شیوه «تشعشعی» (Radiation) و «جابجایی» خواهد بود. کاربرد اصلی مبدل های حرارتی صفحه ای پره ای در توربین های گازی، نیروگاه های هسته ای، سیستم های تبرید، گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم های بازیابی گرمای اضافه، صنایع شیمیایی و سرمایش وسایل الکترونیکی است.

استفاده می گردند. مبدل های صفحه ای پره دار برای استفاده در توربین گازی، نیروگاه های هسته ای و مهندسی پیشرانه و تبرید و گرمایش و تهویه سیستم های بازیابی گرمای اضافه و صنایع شیمیایی و سرمایش کاربرد دارند. قیمت به ازای هر تن تبرید ۴۰۰ هزار تومن در تناژهای کم که در تناژهای زیاد قیمت به ازای هر تن تبرید کاهش می یابد. این نوع مبدل بیشتر در سیستم های گرمایش، تهویه، تبرید و تهویه مطبوع کارایی دارند. علت این مسئله برخورداری از تجهیزات با کیفیت و کم هزینه در ساخت و مونتاژ دستگاه می باشد. اسید شویی مبدل صفحه ای باعث کاهش هزینه های سوخت می شود و همچنین با تمیز کردن مرتب مبدل های حرارتی، برای جلوگیری از احتراق، که اغلب ناشی از مشعل کثیف است، کاهش داده می شود. مبدل حرارتی یا گرمایی با عملکرد حرارتی بهتر مانند مبدل حرارتی صفحه ای باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش تأثیرات کلی بر محیط زیست میشود. پیش گرمکن نفت در فرآیند اتیلن و هر بخشی از صنعت پتروشیمی ، نفت و گاز که به انتقال گرما در آن نیاز باشد. دسته تیوب ها از مهار انتهای تیوبها در سوراخ های تیوب شیت به وجود می آیند.

در حجم کم ایجاد سطح بزرگی برای انتقال حرارت می کنند. از همین رو اگر برای پروژه های بزرگتر و ظرفیت های بیشتر بخواهید از مبدل حرارتی لوله ای استفاده کنید، قطعاَ با دو مشکل «ابعاد بسیار بزرگتر» و «قیمت گرانتر» روبرو خواهید شد! دبی آب کندانسور حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از دبی آب اواپراتور میباشد. اختلاف دمای ورودی و خروجی آب کندانسور معادل F˚۱۰ میباشد. در شرایطی که دمای سیال کمتر از 90 درجه سانتی گراد باشد، واشرهای MBR و برای سیال های روغنی و هیدروکربن ها با دمای کمتر از 220 درجه سانتی گراد از VITON استفاده میشود. 2. حجم کم سیال: فاصله کم بین صفحات و راندمان بالا باعث می گردد از سیالات با حجم کمتر استفاده شود که نتیجه آن صرفه جویی می باشد. صفحات مورد استفاده در این مبدل به گونه ای طراحی شده اند که بین آنها تعدادی کانال به منظور رد شدن جریان سیال و راحت تر شدن فرآیند انتقال گرما به وجود بیاید. بنابراین به سراغ مبدلهایی بروید که تمامی اجزای تشکیل دهندهی آن از جنس استیل استنلس ضد زنگ باشد. پمپ های اسید شویی برای رسوب زدایی تاسیسات سرمایش و گرمایشی مناسب است و از متداول ترین روش ها برای این کار است که به راحتی می توان از آن ها برای تمیز کردن مبدلهای حرارتی صفحه ای استفاده کرد.

ای گسکتی نیز شناخته می شود.

البته عمل انتقال حرارت نیز داخل پوسته انجام میگیرد که ضخامت پوسته به فشار کار و قطر پوسته بستگی دارد. و همچنین مشخصات دسته لوله (Tube Bundle) از نظر قطر و طول آن بستگی دارد. این مدل با نام « Fixed tube sheet » نیز شناخته میشود. افزایش اهمیت انرژی باعث گردیده علم نوین به دنبال ذخیره ی انرژی و در نتیجه استفاده از تجهیزات جدید با مصرف انرژی کمتر باشد. کاربرد این مبدل گرمایی در صنعت کمتر است و بیشتر برای موارد آزمایشگاهی و پژوهشی مورد استفاده قرار می گیرند. در نهایت این سیال ها به شکل یک در میان در کانال های ایجاد شده به وسیله صفحه ها حرکت کرده و انتقال گرما با راندمان بیشتری انجام می شود. مبدل حرارت واشری دانفوس به اسم مبدل حرارتی صفحه ای گسکتی نیز شناخته می شود. درحقیقت صفحه لوله، صفحه ای دایره ای شکل است که سر لولهها بر روی آن قرار می گیرند. مبدل های حرارتی همچنین در سیستم های گرمایشی استخر، سونا و جکوزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انتهای تیوب ها در تیوب شیت را میتوان رول منبسط کرد یا جوش داد. در برخی از مبدل های حرارتی تیوب ها و تیوب شیت ها به صورت ثابت جزیی از بدنه مبدل میشوند و بنابراین قابلیت حرکت از آن ها گرفته میشود. اما اگر از نیکل برای لحیم کاری صفحات استفاده شود، قابلیت تحمل دمای 400 درجه و فشار 16 بار را دارد. مبدل حرارتی لحیم کاری شده قابلیت کار کردن در دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد و فشار ۳۰ بار را خواهد داشت. از آنجا که صفحه ها بر روی هم لحیم می شوند، احتمال باز کردن صفحات و پاکسازی داخل آن ها وجود ندارد. صفحات از یک میلهی حمل کننده آویزان میشوند و با استفاده از پیچهای محکم، به هم بسته میشوند. وقتی PH پس مانند آبکشی به ۵ رسید، عمل تمیز کردن تمام میشود. در طراحی این نوع مبدل از پیچ و مهره استفاده شده است، به همین دلیل امکان جدا کردن سریع قاب و دسترسی به محفظه صفحات برای پاکسازی و تعمیرات وجود دارد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.