رهاسازی بیش از 28 هکتار از رودخانه ها و بسترهای خراسان شمالی در سال گذشته


ایسنا/ خراسان شمالی رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از رهاسازی بیش از ۲۸ هکتار از مساحت رودخانه ها و رودخانه های استان در سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان، حجت الاسلام و المسلمین رضا براتی زاده با اشاره به اینکه در نتیجه تلاش های شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان در سال گذشته معادل 283 هزار مترمربع زمین مستقر در بستر رودخانه های استان آزادسازی شد، تصریح کرد: با توجه به رفع تصرف 180 هزار متر مربع از بستر رودخانه های استان در سال 1399 طی دو سال گذشته، بیش از 46 هکتار از بستر رودخانه های استان پاکسازی شد.

وی این موضوع را یکی از اولویت ها و محورهای مهم مطرح شده در شورای صیانت از حقوق بیت المال طی چند سال اخیر برشمرد و به پیامدهای سیل ویرانگر در استان اشاره و خاطرنشان کرد: بدون شک یکی از دلایل اصلی وقوع سیلاب در استان است. خسارات و تشدید خسارات سیل های مخربی که در سال های اخیر در استان رخ داده است. تحت تأثیر ساخت‌وسازهای غیرمجازی که در بستر رودخانه‌ها انجام می‌شد، قرار گرفت و این موضوع اهمیت آزادسازی بستر رودخانه را بیش از پیش برای همگان روشن کرد.

رئیس دیوان عدالت استان با اشاره به مبانی و الزامات قانونی، بر تداوم و تقویت اقدامات بازرسی و مراقبتی در این زمینه تاکید کرد و گفت: قانونگذار در این زمینه صراحت دارد و انتساب ها را به صراحت مشخص کرده است. ارگانهای مسئول و طبق قانون هیچکس حق ندارد در بستر و در محدوده رودخانه ها و نهرها بسازد.

براتی زاده افزود: شرکت آب منطقه ای موظف است در مواردی که مشاهده می کند عملیات عمرانی در حریم رودخانه ها و مسیل ها در حال انجام است مستقیم و بدون معطلی وارد عمل شده و از ادامه کار متخلفان جلوگیری کند.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان در اراضی ملی و منابع طبیعی نیز به متخلفان حقوق عامه از جمله متجاوزان و متجاوزان به رودخانه ها، مسیل ها و جاده ها هشدار جدی داد. به عنوان ساخت و سازهای غیرمجاز، بدون اغماض و مماشات با قدرت و قاطعیت برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.