روابط ایران و امارات در دوره ریاست جمهوری «محمد بن زاید» چگونه خواهد بود؟


یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ظرفیت خوبی برای ایران و امارات برای گسترش روابط و تلاش برای حل برخی اختلافات و مسائل وجود دارد.

صباح زنگنه در گفت وگو با ایسنا، درباره سفر اخیر امیر عبداللهیان به امارات برای تسلیت درگذشت رئیس جمهور فقید امارات و دیدار وی با محمد بن زاید، رئیس جمهور جدید امارات، اظهار کرد: در زمان شیخ خلیفه تا زمانی که وی مریض شد، رفت و آمد بین ایران و امارات عادی و منظم بود، اما زمانی که بیماری او شدید شد و چیز زیادی ندید، همه این کارها توسط «محمد بن «زاید» انجام می شد و گاه تعقیب می کرد. یک وضعیت متشنج به دلیل این واقعیت که او از سیاست های خود پیروی می کرد.

این کارشناس غرب آسیا با بیان اینکه در یک سال گذشته امارات برای بهبود روابط دو کشور تلاش کرده و با اعزام افسر امنیتی اماراتی به ایران، این روابط در مسیر جدیدی قرار گرفته است، افزود: ایران و امارات داشته اند. روابط مستمر از بدو تاسیس تا کنون و ایران سعی کرده روابط طبیعی و همسایگی خود را با این کشور حفظ کند. او اگرچه در مواقع لزوم هشدارها یا تذکرات لازم را می داد، اما هرگز نمی خواست روابطش با امارات تیره یا تلخ شود.

دیپلمات سابق کشورمان با بیان اینکه در زمان درگذشت شیخ خلیفه وظیفه انسانی و اخلاقی ما این بود که درگذشت وی را به دولت و مردم امارات تسلیت بگوییم. زبان عربی تسخیر شده است و امیدواریم در دوره جدید شاهد بازسازی، بهبود و توسعه روابط دو کشور باشیم.

زنگنه با اشاره به شباهت‌های فرهنگی، جمعیتی و اجتماعی دو کشور گفت: ایران و امارات می‌توانند از این ظرفیت‌های مشترک در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی برای تقویت روابط خود استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که به طور کلی چشم انداز روابط ایران و امارات را در دوره ریاست محمد بن زاید بر امارات چگونه ارزیابی می کند، گفت: اگرچه اخیراً با توجه به اینکه امارات روابط خود را با رژیم صهیونیستی علنی کرده است، روابط ایران و امارات متحده عربی به تازگی انجام شده است. وخیم تر شد، اما باید توجه داشت که ایران آنقدر بزرگ است که از چنین افشاگری احساس خطر کند، اگرچه همیشه توصیه ها و هشدارهای خود را با همسایگان خود در میان گذاشته است.

زنگنه تاکید کرد: ایران بر این باور است که توسعه روابط و رفع برخی نگرانی ها بهترین راه برای قرار گرفتن امارات در مسیر درست برای ایفای نقش مناطق خود در ایجاد صلح و امنیت است.

وی افزود: در چند وقت اخیر شاهد چندین حرکت اماراتی بودیم که شاید امیدها را زنده کند، از جمله اینکه امارات مدتی است در موضوع یمن از عربستان جدا شده است. از سوی دیگر او سعی کرده روابط خود با سوریه را بهبود بخشد و شاهد تبادل نظر بین مقامات دو کشور هستیم و روابط با سوریه که متحد بزرگ ایران در منطقه است می تواند تا حدودی روابط امارات را تعدیل کند. اعراب متحد با صهیونیست ها.

وی همچنین تردد هیئت ها بین دو کشور را از اقدامات مهم در این زمینه دانست.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.