روزهای صادرات مبارک در راه؟


در طول سال‌های سخت سلطنت، به نظر می‌رسد تجارت ایران بار دیگر رکوردهای جدیدی پیدا کرده است، مسیری که البته همچنان در سایه تحریم‌ها قرار دارد.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که در سال های 2016 و 2017 و با اجرای برجام، اقتصاد ایران آماده رشد چشمگیری بود، در بهار 1397 و همزمان با خروج دونالد ترامپ از برجام، وضعیت کلی تغییر کرده است.

ایران در جریان اجرای توافق هسته ای توانست رشد اقتصادی دو رقمی را به ثبت برساند. اگرچه بخش قابل توجهی از این رقم به دلیل افزایش فروش نفت و فعالیت در حوزه فرآورده های نفتی محقق شده است، اما در عین حال، فعالیت های اقتصادی ایران در حوزه های غیرنفتی نیز به دلیل نوین رشد چشمگیری داشته است. با عقد قرارداد با شرکت ها و آسیایی ها، به نظر می رسد که بتوان جهشی جدید در این زمینه ثبت کرد.

اما از سال 1397 برنامه به کلی تغییر کرده است. با کاهش جدی دسترسی دولت به درآمدهای ارزی، این دو برنامه به طور همزمان در دستور کار قرار گرفت. از سوی دیگر، دولت اعلام کرده است که واردات بیش از 1200 قلم کالا که تعداد آنها در ماه های آینده از مرز 2000 عبور کرده است، به ایران ممنوع می شود. بدین ترتیب به استثنای کالاهای اساسی، مواد اولیه و برخی کالاهای واسطه ای که مشابه داخلی نبود، سایر کالاها امکان واردات رسمی به ایران را از دست دادند.

از سوی دیگر دولت اعلام کرد صادرکنندگان غیرنفتی باید پول فروش محصولات خود را در خارج از کشور در قالب تعهد ارزی به کشور بازگردانند. دستورالعملی که بخشی از ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی را از طریق صادرات غیرنفتی و در قالب سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار داد تا ایران بتواند بخشی از فشار تحریم ها را از این طریق مدیریت کند.

در سال 1400، اگرچه دولت اعلام کرد که صادرات نفت افزایش یافته و راه های دسترسی به این منابع فراهم شده است، صادرات غیرنفتی همچنان نقش اساسی در تامین ارز مورد نیاز برای واردات داشت. همچنین علی‌رغم اختلافاتی که در سال‌های گذشته بین بخش خصوصی و بانک مرکزی در مورد نحوه بازگشت ارز به کشور وجود داشت، با روش‌های در نظر گرفته شده، در سال گذشته این اختلافات بین دو طرف به حداقل رسید و فرآیند انطباق تعهد مبادلاتی که با کمترین حاشیه اجرا شد.

تجارت خارجی ایران علاوه بر تحریم ها تحت تاثیر عامل خارجی دیگری نیز قرار گرفته است که این بار یک بحران جهانی است. شیوع ویروس کرونا که در ماه های پایانی سال 2019 در چین تایید شد و در سال 2020 در سراسر جهان گسترش یافت، باعث ایجاد مشکلاتی در حوزه اقتصادی و همچنین نگرانی های سلامت اجتماعی شده است. دولت ها مجبور شدند محدودیت هایی را بر ترافیک بین المللی و فعالیت های مرزی اعمال کنند تا عبور تاج را کند کنند، که در کوتاه ترین زمان ممکن خود را در کاهش تعداد تجارت جهانی نشان داد.

اقتصاد ایران نیز در ماه های نخست سال 1399 با این بحران مواجه شد و به دلیل بسته شدن تعداد زیادی از مرزهای زمینی و محدودیت های اعمال شده بر سایر بخش های حمل و نقل، صادرات ایران به شدت کاهش یافت. در نیمسال دوم سال 1399 با کاهش برخی محدودیت ها بهبود نسبی حاصل شد و در سال گذشته با آغاز فرآیند واکسیناسیون، بازرگانی دوباره به اوج رسید.

آخرین آمار ارائه شده توسط گمرک نشان می دهد که صادرات و واردات ایران در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. بر اساس این گزارش، صادرات کشور 122 میلیون تن به ارزش 48 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته 14 میلیارد دلار بیشتر و 41 درصد رشد داشته است. بیش از 40 میلیون تن کالا به ارزش 52 میلیارد دلار نیز وارد کشور شد که عمدتاً محصولات اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی بوده که میزان کالاهای وارداتی در سال 1400 نسبت به سال 1399، 21 درصد وزنی و 36 درصد افزایش داشته است. ارزشش را داشت.

به این ترتیب پس از چندین سال سخت، تجارت خارجی ایران در سایه تحریم ها و تاج بار دیگر به 100 میلیارد دلار رسید تا رکورد جدیدی در سال های اخیر ثبت شود. اگرچه بخش عمده ای از این افزایش پس از کاهش محدودیت های کرونری به ثبت رسید، اما ثبت این آمار امیدواری ها را برای از سرگیری روزهای خوب کاری در سال های آینده افزایش داد.

علاوه بر نشانه های مثبت عملکرد صادراتی کشور، همچنان نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد. یکی از نگرانی های اصلی محدودیت مقاصد صادراتی ایران است. سازمان توسعه تجارت تخمین می زند بیش از 70 درصد از کل صادرات ایران در سال گذشته به پنج کشور چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان بوده است. این در حالی است که دولت پیش از این گفته است که هدف اصلی تجاری خود گسترش همکاری با 15 کشور همسایه و منطقه، همراه با چین و هند است، محدود کردن تعداد مقاصد صادراتی ایران می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. .

اختلال در نقش ایران در بازار این کشورها، آمار نهایی صادرات را با اما و اگرهایی مواجه خواهد کرد. ظهور مجدد طالبان در افغانستان یا خودکفایی روزافزون عراق در برخی محصولات از جمله تهدیداتی است که تجارت خارجی ایران را در سال گذشته تهدید کرده است.

بر اساس آخرین گزارش گمرک، روسیه پنجمین صادرکننده کالا به ایران است و این کشور جایگزین سوئیس در میان شرکای اصلی تجاری ایران شده است. اگرچه در توافقنامه تجاری اوراسیا، افزایش همکاری ها یکی از راهبردهای اصلی اقتصاد ایران است، اما با توجه به جنگ اخیر روسیه و اوکراین و تحریم های بین المللی علیه مسکو، چگونه می توان این همکاری ها را مدیریت کرد و راهی برای دور زدن تحریم ها پیدا کرد؟ دو کشور موضوعی هستند که باید راه حل جدیدی برای آن پیدا شود.

موضوع دیگر تراز تجاری منفی است. در شرایطی که ایران محدودیت های قابل توجهی را برای واردات کالاهای لوکس، کالاهای مصرفی یا کالاهای مشابه داخلی اعمال کرده است، تراز تجاری این کشور همچنان منفی است. نگاهی به آمار 1400 نشان می دهد که ارزش واردات حدود چهار میلیارد دلار بیشتر از ارزش صادرات است و بنابراین تراز تجاری ایران مانند سال های گذشته منفی است.

در صورت اجرایی شدن مجدد برجام و آزادسازی واردات برخی کالاها، این خطر وجود دارد که تراز تجاری منفی کشور افزایش یابد، بنابراین یکی از راهبردهای اصلی باید افزایش صادرات غیرنفتی و حداقل آوردن تجارت کشور باشد. تعادل به صفر

اقتصاد ایران سال جدید را آغاز کرده است، فشار کرونا به کمترین حد خود در دو سال اخیر رسیده است و با توجه به اعلام دولت مبنی بر کاهش دورکاری و فعال سازی بسیاری از مراکز، به نظر می رسد پس از گذشت بیش از دو سال، اقتصاد ایران رو به بهبودی باشد. معمولی. نزدیک می شود، اما رکودی که در ماه های اخیر به وجود آمد و بسیاری از فعالان اقتصادی را وادار کرد تا پایان مذاکرات هسته ای و نتیجه نهایی منتظر بمانند، همچنان پابرجاست. در صورت لغو تحریم ها قطعا تجارت خارجی ایران روند صعودی قابل توجهی را تجربه خواهد کرد و با برقراری روابط بانکی امکان بازگشت ارز به کشور با سرعت بیشتری فراهم می شود. بنابراین با ثبت آمار مثبت معاملات در 1400، امید به بازگشت به روزهای خوب معاملاتی سیگنال اصلی معاملات ایران در سال جاری خواهد بود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.