روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

حوصله پرشورتر شدن اولین نمایشگاه کتاب که در ایام کرونا به مصلای تهران آمد، اکنون به جایی رسیده است که تعریض راهروها دیگر نیاز به سوزن انداختن به جمعیت بازدیدکنندگان را نمی دهد. در آخرین جمعه این رویداد؛ یک صف از هر طرف رشد می کند و هر هیاهو افراد جدیدی را دعوت می کند.

«تو به قربانیت آمدی، اما…» اما او نیامد! مثل صید ماهی در آب، انگار هر بار که به نمایشگاه کتاب تهران می روید، به موقع است. اکنون روزهای پایانی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چیزی جز این نیست.

به گزارش ایسنا، بدون مقدمه می توان گفت که در آخرین جمعه نمایشگاه کتاب امسال جایی برای سوزن انداختن نیست. اما دو روز آخر این هفته شلوغ ترین روزهای سال بود که روزهای افتتاحیه نمایشگاه آرام و پر هیاهو بود. حتی مسیرهای اطراف نمازخانه تهران منتهی به نمایشگاه هم از ساعات اولیه روز شلوغ بود.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

اما علاوه بر شک و تردید خریداران نسبت به قیمت های گزاف کتاب نزد فروشندگان، بالاخره همه برای خرید کتاب حاضر نمی شوند. این که در غرفه های نمایشگاه، نزدیک به هم، چه نقاب زده یا نه، دنبال چیزی می گردند، لزوماً کتاب نیست. مثلاً عده ای می آیند تا کارهای دیگران را بررسی کنند، پس یا به سبک خودشان خودشان را در جایگاه روزنامه نگاران قرار می دهند یا گهگاه درباره مزایایی که احساس می کنند متعلق به آن گروه است، سؤال می کنند!

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

البته دلایل دیگری هم باعث جذب بازدیدکنندگان به نمایشگاه کتاب می شود. در یک کلام، قدم زدن در امتداد یک پیاده رو که نه گران است و نه البته ناراحت کننده. در روزهای شلوغ، چهره سرگرمی نمایشگاه کتاب تهران بیش از پیش برای بازدیدکنندگان جذاب است. از بازی‌هایی که گاهی پدر و پسر را سر یک میز می‌آورند تا نوجوانانی که برای ناهار در گوشه‌ای از محل برگزار می‌شوند، هر کدام به نوعی افرادی را مشغول می‌کنند که به نظر می‌رسد پولی ندارند یا شاید تمایلی به خرید کتاب ندارند.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

اما جمعه شلوغ نمایشگاه با وجود شرایط کرونری، صف‌ها و جمعیت بی‌شماری را در هم آمیخت. یکی از دلایل آن حضور چهره هایی بود که مانند سایر بازدیدکنندگان حضور خود در این مراسم را به روزهای پر فراز و نشیب موکول کردند. به این ترتیب خطوط و توده‌های خودکار که در غرفه‌ها زیاد دیده می‌شود، از جمله خطوط جمعه این نمایشگاه بود. این جلسات البته گاهی به شکل حاشیه نشینی نیز در می آید. مثلا حضور یک وبلاگ نویس مقیم خارج از کشور که در یک نشست خبری مورد سوال خبرنگاران قرار می گیرد یا حضور همسر بازیگر معروفی که ازدواج و جدایی اش پر حاشیه بود.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

نکته اصلی این است که در آخر هفته خطوط زیادی وجود دارد. روبروی غرفه توزیع برکت آستان مقدس علوی، روبروی راهنماها، روبروی کیوسک های آب معدنی 1800 تومانی، روبروی اغذیه فروشی ها، روبروی صندوق غرفه، روبروی سرویس بهداشتی. ، روبروی غرفه های خارجی برای عکس یادگاری با دیپلمات ها و غیره.

در جای دیگری از نمایش، بخش مجازی رویداد در اوج بود و برخی از سردبیران بسته‌های پستی خریداران را برای ارسال بسته‌بندی می‌کردند.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

علاوه بر وضعیت جسمانی نمایشگاه کتاب که باعث شد سخنگوی نمایشگاه روز جمعه گفت: اگر بخواهیم همه غرفه ها مانند غرفه میهمان ویژه (قطر) باشد، ناشران کشوری نمی توانند هزینه آنها را بازپرداخت کنند. برخی از مسائل که شاید پیش پا افتاده ترین چیزها در طراحی یک ساختمان هستند، هنوز هم جلب توجه می کنند. به عنوان مثال، بخشی را برای تسهیل حرکت معلولان در نظر نگیرید، به خصوص در بخش هایی مانند مؤسسات انتشاراتی کودک یا مهدکودک نیم طبقه که عموماً به غیر از پله هیچ گونه حرکت دیگری روی پله ها ندارند.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

اما در کنار بحث قدیمی نمایشگاه کتاب، گوشه و کنار این رویداد بیشتر شکل مغازه ای به خود گرفت. فروشندگان به نوعی مردم را تشویق به خرید کتاب هایی می کردند که همچنان به قیمت قبلی فروخته می شد و البته چند جلد از آن باقی مانده بود. ترفندی که البته ظاهراً عامل خوبی برای خرید کتاب هایی بود که به قصد خرید آنها مونتاژ نشده بودند.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

از سوی دیگر در بحث تمدید سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران، آنچه اعلام شد تمدید بود تا تمدید. بخش مجازی نمایشگاه کتاب تهران به مدت دو روز تا روز دوم خردادماه تمدید شد، اما بخش حضوری شنبه (21 اردیبهشت) به پایان می‌رسد.

اما پیش بینی می شود با وجود اینکه شنبه آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران است، به دلیل مصادف شدن آن با آغاز هفته، دیگر شاهد شلوغی چند روز اخیر نباشیم.

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

روز صف و سردرگمی در نمایشگاه کتاب

عکس های فاطمه نظرمحمدی

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.