روسیه و آمریکا به خاطر “اوکراین” به یکدیگر شلیک نمی کنند.


یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکا و روسیه هرگز وارد جنگ اوکراین نمی شوند، گفت: اگر کی یف و تمام اوکراین توسط روسیه اشغال شود، آمریکا و متحدان اروپایی اش حتی یک گلوله هم به سمت روسیه شلیک نخواهند کرد. . بحران .

رضا ذبیحی وی در گفت وگو با ایسنا، درباره چشم انداز بحران اوکراین و تاثیرات آن بر نظام بین الملل گفت: روسیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و عارفان بلوک غرب و متحدان آمریکا شلیک نخواهد کرد. .

موضوعاتی مانند شروع جنگ جهانی سوم که گاه در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح می شود، صرفا یک تصور رایج است، یک اشتباه رسانه ای که جایی در محافل علمی ندارد.این استاد دانشگاه بیان کرد: روسیه و آمریکا و متحدان اروپایی آنها می دانند که کوچکترین اشتباه در جنگ اوکراین می تواند عواقب جبران ناپذیری برای جامعه بشری داشته باشد و از این رو با وجود اهمیت فراوان بحران اوکراین برای هر دو طرف، هیچ یک از طرفین محتاط نخواهند بود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: مسائلی مانند آغاز جنگ جهانی سوم آنچه که گاه در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح می شود، صرفا یک تصور رایج، اشتباه رسانه ای و کاملاً دور از ذهن است و بعید است جایی در محافل علمی داشته باشد.

ذبیحی ادامه داد: بازدارندگی هسته‌ای که دهه‌ها در دوران جنگ سرد رفتار قدرت‌های شرقی و غربی را رودررو تبیین می‌کرد، در جنگ اوکراین نیز کاملاً نشان‌دهنده رفتار این کشورها در رویارویی با یکدیگر و در نتیجه امکان آغاز جنگ مستقیم بین ایالات متحده و روسیه یا روسیه با کشورهای اروپایی بر سر بحران اوکراین نزدیک به صفر است.

وی گفت: روسیه اوکراین را که قبلا بخشی از بلوک شرق بود به عنوان حیاط خلوت خود در نظر می گیرد و بنابراین حتی نمی تواند تصور کند که روزی اوکراین به عنوان عضوی از بلوک غرب به ناتو بپیوندد.

روسیه دست به بازی بسیار پرمخاطره و پرمخاطره ای زده است که شاید دورنمای آن برای این کشور و شخص پوتین چندان خوشایند نباشد و سرنوشتی مبهم را برای آینده این کشور رقم بزند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: با این حال روسیه بازی بسیار پرمخاطره و پرمخاطره ای را آغاز کرده است که ممکن است دورنمای آن برای این کشور و شخص پوتین چندان خوشایند نباشد و سرنوشتی مبهم را برای آینده این کشور رقم بزند. .

ذبیحی ادامه داد: روسیه حتی اگر بتواند به اهداف نظامی خود دست پیدا کند و مناطقی را در اوکراین اشغال کند، باز هم نمی تواند از دامنه تحریم های غرب که احتمالاً گسترده است دوری کند و این امر اقتصاد روسیه را تحت فشار قرار می دهد.

وی گفت: «هرچه روسیه در خاک اوکراین بیشتر پیشروی کند و جاه طلبی روسیه برای اشغال سرزمین های بیشتری در اوکراین بیشتر شود، تحریم های غرب علیه روسیه شدیدتر خواهد شد». این سوال روسیه را در موقعیت دشواری برای خروج از این بحران قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: آنچه مسلم است واقعیت های نظامی و میدانی نقش مهمی در این بحران ایفا می کند و روسیه سعی دارد با اشغال اراضی بیشتر اوکراین را تحت فشار قرار دهد تا بر اساس میل خود مذاکره کند.

ذبیحی ادامه داد: با این حال، این بحران ادامه خواهد داشت و نمی توان گفت که واقعیت های نظامی در نهایت تعیین کننده است، زیرا وقتی جنگ تمام شد و واقعیت های نظامی دیگر تعیین کننده نباشد، این احتمال جدی وجود دارد که تعداد زیادی رویکرد کشورها علیه روسیه، فشار زیادی بر اقتصاد روسیه وارد کردند.

روسیه به رهبری پوتین به دنبال جبران هرچه بیشتر غرور خود پس از جنگ سرد است. وی گفت: روسیه به رهبری پوتین در تلاش است تا حد امکان غرور آسیب دیده خود را پس از پایان جنگ سرد جبران کند و از بسیاری جهات گام به گام در حال پیشرفت است. یکی از دلایل اقدام نظامی اخیر روسیه علیه اوکراین نیز در همین راستا ارزیابی می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: با این حال تردید جدی وجود دارد که روسیه با حمله به اوکراین بتواند به اهداف خود در این زمینه دست یابد. زیرا اقدامات قبلی روسیه، از جمله الحاق کریمه به خاک خود، مواردی بود که غرب می توانست نادیده بگیرد.

ذبیحی خاطرنشان کرد: اما غرب کمتر در قبال بحران اوکراین همان نگرش سست را دارد و بنابراین دامنه درگیری های بیشتر روسیه و غرب شرایط مبهم و جدیدی را برای هر دو طرف ایجاد می کند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.