روگوزین گرد و غبار را پاک کرد، ناسا عقب نشینی کرد

دو روز پس از حمله روسیه به اوکراین، تنش های سیاسی آمریکا و روسیه تشدید شد.

به گزارش ایسنا؛ روز پنجشنبه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال خواهد شد و به اقداماتی اشاره کرد که برنامه فضایی این کشور را تضعیف می کند.

روابط بین ایالات متحده و روسیه از زمان شروع به کار ایستگاه فضایی همیشه تیره بوده است، اما ایستگاه فضایی بین المللی همیشه یک مشارکت ژئوپلیتیکی بین دو کشور بوده است. اما تهاجم روسیه به اوکراین می تواند آینده بلندمدت این مشارکت را تهدید کند.

رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از تحریم‌های جدید علیه روسیه گفت و گفت محدودیت‌های صادرات به روسیه به برنامه فضایی این کشور نیز آسیب می‌زند. او در سخنرانی روز پنجشنبه، برنامه فضایی روسیه را به همراه سایر بخش‌های اقتصاد مسئول تحریم‌های جدید آمریکا دانست و گفت این اقدامات برای اقتصاد روسیه گران تمام می‌شود. وی افزود: ما تخمین می زنیم که بیش از نیمی از واردات فناوری های پیشرفته روسیه متوقف شود. این بر توانایی آنها برای مدرنیزه کردن ارتش ها تأثیر می گذارد و صنعت هوافضا آنها از جمله برنامه فضایی کشور کاهش می یابد.

برگه اطلاعات کاخ سفید به صراحت به برنامه فضایی روسیه در رابطه با تحریم های جدید اشاره نمی کند، اما به ممنوعیت صادرات “فناوری های حساس” به بخش های دفاعی، هوانوردی و دریایی روسیه اشاره می کند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز روز پنجشنبه در مجلس عوام درباره تحریم های جدید علیه روسیه صحبت کرد و درباره ایستگاه فضایی بین المللی از او سوال شد.

وی گفت که علاقه مند به ادامه همکاری های علمی و هنری با روسیه است، اما در شرایط فعلی ادامه فعالیت های عادی دشوار است.

روگوزین گرد و غبار را پاک کرد، ناسا عقب نشینی کرد

واکنش مدیر آژانس فضایی روسیه به اظهارات بایدن

اما پس از سخنرانی بایدن در مورد تحریم‌ها علیه روسیه، دیمیتری روگوزین، مدیر آژانس فضایی روسیه روسکوسموس، در مجموعه‌ای از توئیت‌ها به این بیانیه واکنش نشان داد.

وی در توییتی نوشت: «بایدن می گوید تحریم ها بر برنامه فضایی روسیه تأثیر می گذارد. آیا می خواهید دسترسی ما به میکروالکترونیک فضایی ضد تشعشع را مسدود کنید؟ در سال 2014 چطور بودید؟ به نظر می رسد روگوزین به تحریم های دولت اوباما در سال 2014 پس از الحاق منطقه “کریمه” به فدراسیون روسیه اشاره می کند. الحاق کریمه به بازنگری در استفاده صنعت فضایی آمریکا از قطعات روسی منجر شد. روگوزین در واکنش به تحریم های آمریکا در سال 2014 در توئیتی نوشت: پس از بررسی تحریم های اعمال شده بر صنعت فضایی ما، پیشنهاد می کنم ایالات متحده فضانوردان خود را با سکوی پرشی به ایستگاه فضایی بفرستد. اشاره او به استفاده ناسا از فضاپیمای روسی سایوز برای انتقال فضانوردان آمریکایی و متحدانشان بود.

پس از اینکه اسپیس ایکس در سال 2020 شروع به ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی کرد، ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت در توییتی نوشت: ترامپولین ما در حال کار است!

روگوزین روز گذشته در توییت دیگری افزود: همانطور که می دانید ما در هر صورت به ساخت فضاپیمای خود ادامه می دهیم و با توسعه تولید قطعات و دستگاه های لازم در کشورمان این کار را انجام خواهیم داد. آیا می خواهید همه کشورها را از راه اندازی کشتی های روسی که قابل اطمینان ترین در جهان هستند منع کنید؟ این کاری است که شما انجام می دهید و قصد دارید با اعمال تحریم ها علیه موشک های ما، بازار رقابت جهانی فضایی را تا اول ژانویه 2023 نابود کنید. ما از این موضوع آگاه هستیم و آماده رویارویی با آن هستیم.

رئیس جمهور روسکاسموس گفت: “می خواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بین المللی را از بین ببرید؟” این کاری است که شما با محدود کردن تبادلات بین فضانوردان و مراکز آموزش فضانوردان ما انجام دادید. یا شاید بخواهید خودتان ایستگاه فضایی را مدیریت کنید؟ پرزیدنت بایدن ممکن است “در باغ” نباشد، اما به او اجازه دهید تا بداند فضانوردان ما چگونه مدار ایستگاه فضایی را تصحیح می کنند تا با لاشه هواپیما تماس نگیرد. این زباله هایی است که کارآفرینان با استعداد شما در مدار نزدیک زمین ایجاد می کنند.

به نظر می رسد روگوزین در این توییت به اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک اشاره کرده است. بیش از 2100 ماهواره استارلینک به فضا پرتاب شده است که استارلینک را به بزرگترین ناوگان فضایی در مدار تبدیل کرده است.

با این حال، روگوزین به آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه که سال گذشته باعث شد هزاران قطعه زباله فضایی به دور چند صد کیلومتری زمین بچرخد، اشاره ای نکرد.

ناسا و روسکوسموس دو شریک اصلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند که بدون کمک قابل توجه ماژول‌های آمریکایی و روسی نمی‌توانند به راحتی کار کنند. بخش ایالات متحده بیشتر نیروی الکتریکی ایستگاه فضایی را تولید می کند و آن را در مدار نگه می دارد.

ماژول های روسی و فضاپیمای پروگرس منابع اصلی سوخت هستند که ارتفاع ایستگاه فضایی را حفظ می کنند و گاهی آن را از مسیر زباله های فضایی منحرف می کنند. روسیه همچنین قصد دارد ایستگاه فضایی را در حدود سال 2030 به مدار بازگرداند و ایستگاه در پایان عمر خود در اقیانوس سقوط خواهد کرد.

روگوزین می‌نویسد: «اگر کار با ما را متوقف کنید، چه کسی می‌تواند ایستگاه فضایی را از مدار خارج شدن و سقوط غیرقابل کنترل به ایالات متحده یا اروپا متوقف کند؟» احتمال سقوط این سازه 500 تنی در چین و هند وجود دارد. آیا می خواهید آنها را با چنین چشم اندازی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی بر فراز روسیه پرواز نمی کند، بنابراین تمام خطرات متوجه شماست. آیا برای این خطرات آماده هستید؟ آقایان، وقتی قصد تحریم دارید، آلزایمر (اشاره به بایدن) را به کسی که تحریم را نوشته است، چک کنید تا تحریم روی سرتان نیفتد. بنابراین در حال حاضر، به عنوان یک شریک، به شما پیشنهاد می کنم مانند یک بازیکن غیرمسئول رفتار نکنید.

روگوزین گرد و غبار را پاک کرد، ناسا عقب نشینی کرد

بیانیه ناسا پس از تنش ها

به دنبال آن توئیت‌ها، ناسا روز جمعه بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن اعلام کرد آژانس فضایی آمریکا قصد قطع روابط با روسیه را ندارد و ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار عادی خود ادامه خواهد داد. آژانس فضایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ناسا به همکاری با همه شرکای بین‌المللی خود از جمله شرکت فضایی دولتی روسیه روسکوسموس برای انجام عملیات ایمن در ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه خواهد داد. قوانین نظارت بر صادرات همچنین به همکاری روسیه و ایالات متحده در فضای غیرنظامی اجازه می دهد تا ادامه یابد. هیچ برنامه ای برای تغییر پشتیبانی آژانس به عملیات در مدار و ایستگاه زمینی وجود ندارد.

در حال حاضر چهار آمریکایی، دو روس و یک آلمانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در حدود 400 کیلومتری مدار زمین حضور دارند. 15 کشور برای حفظ این ایستگاه همکاری می کنند. بخشی از آن توسط Roscosmos و بخشی دیگر توسط ناسا و همتایانش در کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا اداره می شود، در حالی که ایستگاه برای هدایت، ناوبری و مانور به بخش روسی متکی است.

تیمی متشکل از سه فضانورد روسی قرار است در 18 مارس با موشک سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به ایستگاه فضایی پرتاب شوند. آنها جانشین فضانوردان ناسا مارک ونده هی، فرمانده فعلی ایستگاه آنتون شکاپلروف و پیوتر دوبروف خواهند شد که قرار است در 30 مارس با یک فضاپیمای دیگر سایوز به زمین بازگردند.

ناسا گفت آموزش برای سفرهای آینده ایستگاه فضایی ادامه دارد. این آژانس در بیانیه ای اعلام کرد که این دو فضانورد ناسا آموزش های خود را در روسیه در اوایل فوریه و قبل از بازگشت به خانه به پایان رساندند. طبق برنامه، این سه فضانورد در حال حاضر برای ماموریت های ایستگاه فضایی در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون آموزش می بینند.

دیوید بورباخ، استاد امنیت ملی در کالج جنگ نیروی دریایی ایالات متحده، گفت بعید است که عملیات کوتاه مدت ایستگاه فضایی بین المللی تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین قرار گیرد. دو کشور آنقدر به هم وابسته هستند که راه میانه ای برای همکاری یا لغو همکاری وجود ندارد. وی با اشاره به دیدگاه های شخصی خود گفت: مطمئن هستم که ایالات متحده نمی خواهد روابط خود را قطع کند و فکر نمی کنم پوتین نیز چنین چیزی را بخواهد. من فکر می‌کنم ایستگاه فضایی بین‌المللی برای روسیه امروز از اهمیت کمتری نسبت به آمریکایی‌ها برخوردار است، اما هنوز کمی مهم است. وی ادامه داد: اما بدتر شدن روابط آمریکا و روسیه می‌تواند برنامه‌های فضایی این کشورها را به مرور زمان از هم جدا کند و شروع برنامه‌های مشترک را در آینده غیرممکن کند.

روگوزین در واکنش به بیانیه ناسا در توئیتی جدید نوشت: «همانطور که دیپلمات ها می گویند، نگرانی های ما شنیده شده است.

وی همچنین در این توییت به ناسا اشاره کرد و ادامه داد: ناسا تمایل خود را برای ادامه همکاری با Roskasmos اعلام کرده است. در عین حال، ما همچنان به بررسی تحریم های جدید آمریکا ادامه می دهیم.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.