زخم بدخیم حاشیه نشینی در بلندای گالری ایران / حاشیه نشین در محاصره تحریم های اجتماعی

ایسنا/ گلستان مشکل کمبود برق، گاز و آب، کمبود امکانات ورزشی و تفریحی از یک سو و افزایش جرایم و آسیب های اجتماعی از سوی دیگر تنها بخشی از مشکلاتی است که گریبانگیر مردم گلستان تحت تحریم های اجتماعی شده است. .

به نظر می رسد جزیره ای دورافتاده در میان همه سلیقه ها و هنرهای شهرداران است و با حداقل امکانات و مسائل رفاهی و با همه تنگناهای اقتصادی، عده ای از مردم این شهر در محله های تمیز اما محروم زندگی می کنند و مانند این محله ها واقع شده اند. به عنوان حاشیه نشین شناخته می شود.

فقط یک پیاده روی کوتاه تا حومه شهر. به وضوح می بینید که در این محله ها خبری از نشاط نیست، بوی امید به آینده در میان جوانان حاشیه نشین به مشام نمی رسد. او هم مهمان ناخوانده مردم این محله ها شد.

ای کاش درد مردم این مناطق فقط حاشیه ای باشد، مشکلات حاشیه نشینان آنقدر پیچیده است که با دیدن آنها روح انسان را در هم می کوبد، تنها بخشی از مشکلاتی است که حاشیه نشینان استان گلستان را تحت تحریم اجتماعی قرار داده است. .

حاشیه نشینی آسیب جدی است و این آسیب به دلیل اینکه آسیب های اجتماعی زیادی تولید می کند نگران کننده تر می شود، شاید به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب نیز به این موضوع پرداخته و بر رفع آن تاکید کردند.

زخم بدخیم حاشیه نشینی در بلندای گالری ایران / حاشیه نشین در محاصره تحریم های اجتماعی

چرا آمار حاشیه نشینی در گلستان بالاست؟

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان به دلایل حاشیه نشینی گسترده در گلستان اشاره می کند و می گوید; زمین در حومه شهر ارزانتر است و به همین دلیل مردم به این مناطق مهاجرت می کنند، از طرفی مهاجرت از شهرهای فقیرنشین به شهرهای دیگر و همچنین مهاجرت مردم از استان های فقیر به استان گلستان بیشتر است.

سید روح الله حسینی ادامه می دهد؛ طبق بررسی انجام شده در استان گلستان از سال 75 تا 95 از محل مهاجرت پنجم به دوازدهم که یکی از دلایل حاشیه نشینی گسترده علاوه بر دلایل دیگری از جمله فعالیت های کشاورزی، موقعیت راه های ارتباطی است. و تنوع فرهنگی و مذهبی قومیتی، میزان حاشیه نشینی در شهرستان گرگان و سایر نقاط استان گلستان مشخص شد.

او معتقد است؛ در حومه نیز اقداماتی از سوی ارگان ها و متولیان راه و شهرسازی از جمله شهرداری صورت گرفته که بخشی از نیازهای اولیه این مناطق را تامین کرده است اما نیاز به مدرسه، پست بهداشت، خانه بهداشت، اماکن ورزشی و … . از جمله نیازهای اساسی است که برای مناطق حاشیه نشین مورد نیاز است و باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان با اشاره به اینکه مناطق حاشیه نشین ما از امکانات اجتماعی برخوردار نیستند، گفت: با ایجاد دفاتر تسهیل گری در گرگان و گنبدکاووس توانستیم بخشی از این تسهیلات را پیگیری کنیم. این دفاتر برای توانمندسازی مردم و استفاده از توان آنها برای حل مشکلات، آموزش و مشاوره در زمینه مسائل حقوقی و شهروندی ارائه می دهند.

حسینی در پاسخ به این سوال که آیا تحلیل کاملی از ساختار اجتماعی و بافت کالبدی و اقتصادی محلات حاشیه شهرها برای بازآفرینی شهری وجود دارد، پاسخ داد: خیر، ستاد بازآفرینی شهری در سال 85 مطالعاتی را انجام داده است که مبنایی برای بازآفرینی شهری است. توزیع بودجه و اقدامات، دستگاه های بعدی قرار گرفتند، از سال 85 مطالعه جدیدی انجام نشد، بنابراین پراکندگی وجود دارد، مثلاً در سال 85 10 محله بود و امروز 73 محله در 26 شهر داریم. البته اینها مطالعات میدانی است و در استان ها و بخشداری ها جمع آوری شده است.

زخم بدخیم حاشیه نشینی در بلندای گالری ایران / حاشیه نشین در محاصره تحریم های اجتماعی

ایجاد دفاتر تسهیل گری برای کمک به حل مشکل حاشیه نشینی

او اضافه می کند؛ دفاتر تسهیلگری ما در 6 محله ای که به صورت پایلوت انجام می دهیم، مسائلی را در این زمینه شناسایی کرده اند و از طریق دستگاه های مربوطه پیگیر مهم ترین مسائل هستند.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان هدف اصلی این اقدامات را حذف مناطق حاشیه نشین از تحریم های اجتماعی می داند و می گوید; هرچند دفاتر تسهیلگری متولی برخی مطالعات هستند، اما فضایی برای مطالعات کامل و جامع وجود ندارد و هنوز اتفاق نیفتاده است که از بند 8 تبصره 8 قانون بودجه 1400 بخواهیم در این راستا اقدام کنیم.

حسینی تاکید می کند که تمام تلاش ما برای توسعه پایدار است، اما نیازمند این هستیم که دستگاه های متولی دور هم جمع شوند و سیاستی همه جانبه اتخاذ کنند و این سیاست جامع ایجاب می کند که ستاد بازآفرینی شهری مستمر به دنبال تحقق این مهم باشد.

اما مدیرکل راه و شهرسازی گلستان هدف ما را جلوگیری از ایجاد حاشیه نشینی می داند.

30 درصد از جمعیت شهری گلستان در بافت فرسوده و ناکارآمد زندگی می کنند.

حسین محبوبی پیشگیری را بهتر از مقابله می داند و می افزاید; واقعیت این است که اقدامات امروز ما نوعی مواجهه با معضل اجتماعی، فرهنگی و ساختاری است که در شهرها به وجود آمده است: در شهرهای بالای 25000 نفر ما حدود 27 درصد بافت فرسوده و 30 درصد بافت فرسوده وجود دارد. جمعیت در این شهرها زندگی می کنند.

وی یادآور می شود که در گرگان از 35 درصد جمعیت شهری، 24 درصد در بافتی ناکارآمد زندگی می کنند. در شهرستان گنبدکاووس 48 درصد جمعیت در 31 درصد حوزه شهری ساکن هستند و این زنگ خطری برای استان است. متأسفانه سرعت فرسایش این محلات بسیار بیشتر از ورود ما به این مناطق است و باید نوسازی و بازسازی شود و دستگاه های مختلفی وارد شویم تا این مشکل حل شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اینکه بافت های فرسوده شهری عموماً فرسوده و غیرقابل نفوذ هستند و هدف ما خروج این بافت ها از این وضعیت است، می افزاید. در بافت های فرسوده اجازه ساخت یک طبقه بالاتر از ضوابط را می دهیم و وام بافت های فرسوده به متقاضیان پرداخت می شود. همچنین در شهر گرگان، ساکنان بافت های فرسوده از عوارض شهرداری معاف هستند و سازمان نظام مهندسی متوجه می شود که همه اینها مشوقی برای حضور مردم در بافت های فرسوده در طرح نهضت ملی مسکن است. افراد ساکن در بافت های فرسوده نیز از این معافیت برخوردارند.

محبوبی گفت: در بحث حاشیه نشینی اقدامات راه و شهرسازی مربوط به اعتباراتی است که در قالب کمک به شهرداری ها انجام می شود و امسال 10 میلیارد تومان قیر در 16 شهر با بافت ناکارآمد به شهرداری ها اختصاص یافت 1.3. میلیارد تومان اعتبار در سال 98، 9.6 میلیارد تومان و در سال 99، 9.4 میلیارد تومان و 66 میلیارد تومان اعتبار در سال جاری به این بخش اختصاص یافت که این اعتبارات در قالب تسهیلات و 17.3 میلیارد تومان پروژه هزینه شده است. این پروژه ها با مشارکت راه و شهرسازی و شهرداری ها انجام می شود.

وی با بیان اینکه دفاتر تسهیلگری به بررسی و شناسایی مشکلات مناطق حاشیه نشین می پردازند و با توجه به مشکلات موجود، پروژه هایی برای مناطق مختلف شناسایی می شود و به دنبال پروژه های تعریف شده برای پاسخگویی به نیازها و درخواست های محلات هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان معتقد است: بازسازی باید از روستاها آغاز شود و برای روستاها و شهرهای کوچک و سپس شهرهای بزرگ اقداماتی انجام شود.

زخم بدخیم حاشیه نشینی در بلندای گالری ایران / حاشیه نشین در محاصره تحریم های اجتماعی

محبوبی می افزاید؛ در حال حاضر تنها اقدام اعطای وام های معوق شهری است که در سال های مختلف هر استان دارای سهمیه خاصی بوده است. در مجموع از سال 95 تاکنون 2889 فقره وام سررسید در گلستان درخواست شده است که از این تعداد 1260 فقره بازپرداخت شده است. .

متاسفانه باید گفت که حاشیه نشینی فرهنگ فقر تولید می کند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حاشیه نشینان به تدریج به زندگی در این شرایط اعتقاد پیدا می کنند و این باور ضمن حبس در فقر فرهنگی، آنها را از نظر روحی و روانی دچار رکود می کند. و استعدادهایت را خشک کن

در حاشیه نشینی برخی از افراد از دسترسی به استانداردهای زندگی از جمله مسکن و مسکن محروم هستند، در دنیای امروز حاشیه نشینی به مکانی اطلاق می شود که از حداقل خدمات عمومی محروم است و صرفاً از نظر جغرافیایی در حاشیه نیست.

اکنون که دولت سیزدهم مبارزه با فقر و فقر را یکی از اولویت های خود اعلام کرده است، انتظار می رود حمایت خود از حاشیه نشینان را برای عبور از بحران حاشیه نشینی افزایش دهد تا بر زخم های بی شمار نیازمندان التیام یابد. .

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.