سفت کردن لثه و التیام زخم لثه با سماق


یکی از اعضای گروه تحقیقاتی مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مالیدن پودر سماق روی لثه و دندان باعث کاهش درد دندان، سفت شدن لثه و التیام زخم های لثه می شود.

به گزارش ایسنادکتر. سارا حسینی گفت: سماق درختچه ای از خانواده پسته است که ارتفاع آن در شرایط مناسب به سه متر می رسد و پوست میوه آن ترش است و در ظاهر خواص آن نقش اصلی را دارد.

حسینی با ادعای اینکه مصرف سماق استفراغ و معده درد را برطرف می کند، گفت: مخلوط نیمه آسیاب شده آن با زیره سیاه برای افراد ضعیف معده مفید است. نوشیدن با آب سرد بعد از غذا ناراحتی معده را برطرف می کند. مخلوط کردن آن با سرکه رقیق شده برای جلوگیری از خونریزی از رحم و کاهش ترشح غیر طبیعی ادرار مفید است. سماق برای جلوگیری از ترشحات سفید در زنان تجویز می شود. مالیدن پودر سماق روی لثه و دندان درد دندان را کاهش می دهد، لثه ها را سفت می کند و زخم های لثه را التیام می بخشد.

عضو گروه تحقیقاتی مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: جوشانده آن مخلوط با خرفه در پیشانی و بینی برای خونریزی بینی و رفع خارش پلک ها. جوشانده برگ و میوه سماق از ریزش مو جلوگیری کرده و روند سفید شدن مو را کاهش می دهد. سماق خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارد و از این رو خواص ضد سرطانی آن نیز قابل توجه است. سماق اثرات ضد قارچی، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی خوبی دارد.

وی به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی گفت: سماق سرشار از ویتامین C است که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی به آن می بخشد. ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در سماق آسیب رادیکال های آزاد را در بدن خنثی می کند و بنابراین نقش موثری در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی عروقی، سکته و دیابت دارد. سماق و عصاره آن خاصیت ضد التهابی دارند. بنابراین برای کاهش تب، رفع آرتروز، کاهش التهابات پوستی و رفع مشکلات تنفسی مانند برونشیت، سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مفید و موثر است. ضماد تهیه شده از برگ سماق برای کاهش خارش پوست استفاده می شود. جویدن برگ سماق برای درمان گلودرد، التهاب لثه و التهاب لب مفید است.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.