سیزده به سبک کردستان – ایسنا


ایسنا/ کردستان یکی از جذابیت های فرا رسیدن سال نو و تعطیلات عید برای ایرانیان فرا رسیدن سیزده بدر است.

ایرانیان به رسم مالوف هر ساله برای حفظ سنت های گذشتگان و نیاکان خود برای کشف طبیعت زیبای الهی خانه های خود را ترک می کنند.

در کردستان نیز مانند سایر نقاط ایران، مردم صبح زود راهی دشت ها، کوه ها و تفرجگاه ها می شوند.

روزدیزده بدر در کردستان مانند سایر آداب و رسوم با فرهنگ ها و آداب و رسوم خاصی همراه است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

یک مردم شناس در کردستان درباره آداب و رسوم کردها در روز سیزده بدر گفت: مردم کردستان از روز دوازدهم برای رفتن برنامه ریزی کرده و غذا و اقلام دیگر را آماده کرده اند.

امیر صادقی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: صبح روز سیزدهم خانواده ها و خانواده ها به صورت انفرادی یا فردی به باغ ها، کوهپایه ها و به طور کلی به آغوش پرشور طبیعت کردستان می روند.

وی گفت: در برخی جاها رامشگران با مردم همراهی می کند و مجلس مددکاران برگزار می شود و یا خود خانواده ها دستگاه پخش می گیرند و با موسیقی اصیل کردی رقص زیبای کردی اجرا می کنند.

صادقی افزود: غذای این روز در روستاها متنوع است و هر خانواده چیزی طبخ می کند اما در شهرها به ویژه در سنندج پرطرفدارترین غذای روز سیزدهم گوشت کبابی است.

وی ادامه داد: بستن گیاهان و شاخه های درخت توسط دختران بخت با اینکه قبلا در کردستان مرسوم نبود اما امروزه انجام می شود.

صادقی تصریح کرد: تفریح، پایکوبی و شادی مردم تا غروب آفتاب ادامه داشت و زنان و دختران خانواده پس از جمع آوری وسایل و عزیمت به منزل، سبزی هایی را که قبل از عید نوروز در ظروف مختلف تهیه کرده بودند در کمپ آماده می کردند. بازی پشته ها و کوهپایه ها؛ و اگر کنار رودخانه باشند آنها را در آب می اندازند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین هر فردی به اندازه یک عدد سنگریزه جمع آوری می کند و رو به شهر یا روستا آن را پشت شانه های خود می اندازد و معتقدند به این ترتیب غلت بدبختی روز سیزدهم را پیچیده می کند. ”

به گفته این متخصص، در آن روز سعی کردند هرچه قدیمی بود را دور بریزند و در برخی روستاها حتی گاو را ذبح کردند.

امیر صادقی در ادامه سخنان خود گفت: استان کردستان به دلیل تنوع فرهنگی فراوان و وجود اقوام و طوایف مختلف از تنوع و غنای قابل توجهی به لحاظ آیین ها و آیین های مختلف برخوردار است. نوروز در سراسر کردستان مستلزم سخنرانی مفصلی است که در این نوشتار نیامده است.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.