شیر یک طرفه چک ولو

شیر یک طرفه – چک ولو
چک ولو

چک ولوها باعث میشوند جریان کاملاً بدون مانع باشد. عملکرد چک ولو فولادی فلنجدار در مدل سوپاپی آن به این صورت است که جریان سیال ها به سمت توپ آماده شده که توسط یک فنر پشتیبانی می شوند هدایت می شوند و این عمل سبب بالا حرکت کردن توپ و در نتیجه باز شدن شیر آب می شود ولی در خلاف جهت آن با قرار گرفتن توپ در مسیر جریان ها مانع از عبور آب می شوند و سبب بسته شدن شیر می شوند. اما در این بین می توان شیر یک طرفه دیسکی که با عنوان دیسکو چک فولادی و استیل نیز شناخته می شود را به عنوان اصلی ترین نمونه های عملی در ساخت انواع شیر های یک طرفه قلمداد کرد. مانند دیسکو چک فولادی و استیل که یک نمونه از انواع شیر های یک طرفه محسوب می شود. خط تخلیه تجهیزات دوار مانند پمپها و کمپرسورها جهت جلوگیری از جریان برگشتی همواره مجهز به شیرهای یکطرفه میشود. به همین دلیل، شیر یکطرفه سوئینگ بزرگتر از NPS 24 اغلب به صورت شیر یکطرفه سوئینگ مولتی دیسک طراحی میشود. ​This con᠎te nt h as be en gen er᠎at ed ​with the  help  of G᠎SA Conte nt G en​erator DE MO​!

شیر توپی یا بال ولو چیست؟

براساس اسامی که در بالا ذکر شد، دو نیمه که یک دیسک را تشکیل میدهند و از مرکز به سمت یکدیگر جمع میشوند با فشار رفت باز و با فشار برگشت بسته میشوند. البته همه شیر های یکطرفه را به مانند دیسکو چک فولادی و استیل با کمک دیسک های گردان تولید نمی کنند. در شیر های یکطرفه پیستونی یا دیسک بالا رونده، نیروی سیال از زیر به دیسک وارد شده که باعث می شود دیسک از روی نشیمن شیر بلند شود و با قطع شدن جریان دیسک به روی نشیمن خود بر گردد. از انواع این شیر می توان به شیر یک طرفه یا شیر خودکار با مجرا بند دوتایی (دو دیسک)، تک دیسک کورس بلند و تک دیسک کورس کوتاه اشاره نمود. دیسک و نشیمنگاه میتوانند به صورت فلز و فلز یا فلز و کامپوزیت باشند. شیر توپی یا بال ولو چیست؟ در کارکرد شیر های یک طرفه، عبور سیال از یک سوی ولو بدون هر گونه مقاومت خواهد بود و از سوی دیگر اجازه عبور سیال داده نمی شود. شیر یک طرفه یا چک ولو Check valve همانطور که از نام آن پیداست وسیله ای است که به سیالات اجازه می دهد فقط در یک مسیر حرکت کنند و از جریان معکوس آن ها در خط لوله جلوگیری می کند. Article h as be en c re ated  by GSA  Co​nt᠎ent Generato᠎r DEMO !

در طراحی برخی از پلاگها در مدل پیستونی یک فنر به کار میرود تا دیسک را در حالت بسته نگهدارد. برای تنظیم سرعت بسته شدن دیسک ها هنگام برگشت سیال و جلوگیری از آن، همچنین به منظور کمک به آب بندی بهتر و بیشتر، در پشت این دیسک ها فنر های ارتجاعی تعبیه شده است. شیر یکطرفه یا چک ولو فولادی :شیرهای یکطرفه را میتوان جزو شیرهای خودکار طبقه بندی نمود، چون اپراتور هیچ کنترلی روی آن ندارد. بدنه شیر دیسک را در مرکز و بر روی ناحیه نشیمنگاه یا سطح آببندی شیر نگاه میدارد. در آنها یک پیستون یا یک توپی معمولاً به جای دیسک به کار میرود. در حالتی که فشار ورودی به اندازه کافی بالا نیست یا فشار برگشتی وجود دارد، فنر و فشار برگشتی دیسک را بر خلاف دهانه هُل داده و شیر بسته میشود. همراه با به کارگیری از این متریال ها در ساخت ولو، خصوصاً دیسک گردان، می توان به راحتی از عبور سیالات بسیار خطرناک و یا خورنده اطمینان حاصل کرد. طراحی بدنه و نوع متریال به کار گرفته شده در ساخت آن ها با توجه به خورنده بودن سیال و همچنین تناسب در طراحی از دیگر فاکتورهای مهمی است که شما به هنگام خرید چک ولو باید به آنها توجه کنید.

از چک ولو فولادی فلنجدار می توان در فشار های بالا و دمای بالا استفاده کرد. چک ولو پیستونی مزیتی نسبت به دیگر شیرهای یکطرفه دارد و آن اینست که برای باز شدن کامل شیر فقط یک لیفت کوچک لازم است. • در برخی شیرهای یکطرفه اگر شیر به طول کامل باز باشد دیسک به سمت خط لوله حرکت میکند. در این حالت عبور سیال باعث رانش دیسک شده و در نبود سیال همراه با نیروی جاذبه دیسک به سمت پایین و سر جای خود قرار می گیرد. در این شیر معمولاً نوعی از نشیمنگاه دو سطحی با کانالهای داخلی وجود دارد. قبل از قرار دادن شیر در سرویس (خط لوله)، خط لوله را کاملا تمیز کرده تا عاری از هر گونه جسم، مواد خارجی یا گرد و غبار شود. شیر های یکطرفه به صورت دستی یا با سیستم های کنترلی قابل تنظیم نیستند. در مشخصه های فنی همراه با ساخت دیسکو چک فولادی و استیل، چیزی که می تواند جلب توجه نماید، استفاده از متریال های استیل و یا فولاد های ضد زنگ و ضد خوردگی در ساخت آنها است. همچنین از این مدل در سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده میشود. در تصویر بالا مدل توپی و مدل پیستونی شیرهای یکطرفه فشاری را مشاهده میکنید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.