فضای هنر حماسی را در کشور گسترش دهیم


ایسنا/ خراسان رضوی مدیر حوزه هنری خراسان رضوی گفت: قرار است با برنامه های محوری در دبیرخانه هنرهای حماسی فضای هنر حماسی را در کشور گسترش دهیم.

مجید عسگری در نشست همبستگی با مستندسازان خراسان رضوی و رونمایی از فراخوان بخش مستند جشنواره سینمای حماسه که چهارشنبه 18 اسفندماه در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد، در رابطه با جشنواره فیلم حماسه گفت: : در حوزه هنری خراسان رضوی تشکیل شد. هنگام ایجاد این دبیرخانه دو دیدگاه و آسیب شناسی مورد توجه قرار گرفت. اولاً شاید نتوانیم پیوندهای خوبی در حوزه ادبیات کهن، حماسی و شاهنامه فردوسی به عنوان نمونه و اوج در آن زمینه در کنار سایر گونه های ادبی مانند شیعه، ادبیات انقلابی و غیره ایجاد کنیم و آن پیوند باید یک پیوند باشد. پیوند پویا، نه یک لحاف تکه تکه. ; از این رو احیای موضوع هنر حماسی و حقوقی با توانمندی های خراسان رضوی از چشم اندازهایی بود که باید در عرصه هنر خراسان رضوی دنبال شود.

وی ادامه داد: همچنین اینکه امروز مسئله کشور ما امید و انگیزه است، باعث شد با توجه به توانمندی هایی که هم در ادبیات کهن و هم در ادبیات دینی و انقلابی داریم، هنر حماسی در خراسان رضوی شکل بگیرد.

عسگری افزود: در آینده سه محور اصلی را در برنامه های خود خواهیم داشت که اگر این محورها درست عمل کنند فضای هنر حماسی در کشور شکل می گیرد و اتفاقات خوبی رخ می دهد. محور اول، پالایش مفهوم هنر حماسی در جامعه امروزی است که نگاه پژوهشی و عملی دارد. یعنی وقتی از هنر حماسی صحبت می کنیم، منظور هنر حماسی ایرانی اسلامی است که انگیزه دهنده و رویایی است. برای ایجاد این محور از ظرفیت نخبگان مشهد و کشور استفاده کردیم و سلسله همایش هایی برگزار کردیم. به این ترتیب در سال آینده چندین کتاب در این زمینه رونمایی و در فضای نخبگان منتشر خواهد شد.

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی تاکید کرد: یکی از معایب فضای اجتماعی و هنری ما این است که کسانی که در فضای دانشگاه هستند وقتی می خواهند در کنار هنرمندان بنشینند و صحبت کنند، ذهنیت ها و فضاهای دوری دارند. بنابراین باید جلسات متعددی برگزار کنیم تا هنرمندان و دانشگاهیان به هم نزدیک شوند. چشم انداز ما انجام فعالیت های آکادمیک نیست، بلکه نگاه ما این است که فعالیت های کاربردی را به همان معنایی که هنرمندان نیاز دارند انجام دهیم.

عسگری تصریح کرد: محور دوم که به آن آگاهی هنرمند می گوییم تاثیرگذاری بر فضای هنری با این بینش است. 2 فراخوان محوری در برنامه های ما وجود دارد که در نظر داریم آن ها را ادامه دهیم که یکی از آنها فراخوان جایزه حماسه داستان و دومی فراخوان سینمای حماسه است که دومین فراخوان آن امروز منتشر می شود. هدف ما این است که موضوع حماسه در سینما و ادبیات را به موضوعی اساسی و ذهنی برای هنرمندان امروز کشور تبدیل کنیم.

وی افزود: قطعا در ابتدای راه هستیم و مشکلات جدی در تماس ها وجود دارد، اما تا جایی که توانسته ایم بهترین کار را انجام دهیم و بازخوردهای خوبی دریافت کرده ایم. محور سومی که دنبال می کنیم، حوزه تولید هنر نمونه است که در دو محور قالب های قدیمی و جدید قرار دارد. نمونه‌ها بوم‌های روایی و نقوش کتاب‌های مصور هستند که به عنوان نمونه تولید و ارائه شده‌اند.

پس از این نشست، مستندسازان خراسان رضوی با امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره حوزه هنری گفت و گو کردند و از پوستر درخواست بخش مستند جشنواره حماسه سینما رونمایی شد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سیاست های مرگبار برای عابران پیاده!

یک کارشناس شهرسازی و ایمنی معتقد است برای کاهش تعداد عابران پیاده در تصادفات باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.