قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران


وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی کرد.

به گزارش ایسنا، سایت وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه در گفت وگو با همتای قطری خود محمد بن عبدالرحمن آل ثانی از نقش سازنده قطر در تلاش های ما حمایت کرد و همواره از آن تمجید کرده است. استقلال و تمامیت ارضی اوکراین و کمک های دیپلماتیک قطر به افغانستان.

در این بیانیه آمده است که بلینکن به آل ثانی به خاطر “مرگ غم انگیز” شیرین ابوعقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره قطر تسلیت گفت.

بر اساس این بیانیه، آنها در مورد “مشارکت قوی و رو به رشد” بین ایالات متحده و قطر از جمله فرصت هایی برای همکاری بیشتر در مورد مسائل منطقه ای گفتگو کردند.

قدردانی بلینکن توسط همتای قطری خود از نقش سازنده قطر در دیپلماسی آمریکا با ایران پس از آن صورت گرفت که روزنامه العرب چاپ لندن چند روز پیش در مورد سفر امیر قطر به تهران نوشت: برخی کارشناسان معتقدند سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به ایران و برخی کشورهای اروپایی تلاشی برای به نتیجه رساندن مذاکرات و دستیابی به توافقی جدید بین دو طرف است. این کارشناسان تاکید کردند که شیخ تمیم ابتدا به اظهارات مقامات ایرانی گوش می دهد و سپس رویکرد خود را به اروپایی ها منتقل می کند.

به نوشته این روزنامه، چند روز پیش یک منبع آگاه اعلام کرد که شیخ تمیم بن حمد امیر قطر برای احیای توافق هسته ای ایران و امنیت انرژی در اروپا به ایران، آلمان، انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی سفر می کند. او مشورت می کند. این منبع گفت: امیر قطر ابتدا به تهران و سپس به کشورهای اروپایی خواهد رفت.

رویترز اخیراً به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که تمرکز اصلی مذاکرات تمیم بن حمد در سفرش به تهران، «پر کردن شکاف» در مذاکرات هسته‌ای خواهد بود که از ماه مارس متوقف شده است.

رویترز گزارش داد که هدف از این سفر بردن توافق هسته ای ایران به یک “میانه جدید” است.

مذاکرات وین با هدف احیای توافق هسته ای و لغو تحریم های ایران در آوریل 2021، اندکی پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در ایالات متحده در پی رویدادهای بین المللی اخیر، از جمله حمله روسیه به اوکراین و مناقشه تهران-واشنگتن بر سر برخی موارد، آغاز شد. . موضوعات باقی مانده در مذاکرات تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

قطر پیشتر حمایت خود را از تلاش های دیپلماتیک ایران در مواضع خود در قبال توافق هسته ای و دیپلماسی با کشورهای غربی اعلام کرده بود.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.