مجسمه «علی دایی» بسازید؟ چگونه درست کنیم؟


«علی دایی» یکی از سرشناس ترین چهره های ورزشی کشورمان است که این روزها با حضور در مراسم قرعه کشی جام جهانی 2022 در کنار هفت اسطوره دیگر فوتبال جهان نامش بر سر زبان ها افتاده است. تا جایی که برخی حتی ساخت سردیس از این چهره ورزشی را پیشنهاد می کنند.

ساخت ساردیس قهرمان ملی در همه کشورهای جهان مرسوم است و در ایران نیز قدمتی طولانی دارد. بیشتر این سردیس ها پس از مرگ این چهره ها ساخته شده و در خیابان ها و میادین مختلف شهر نصب شده و گاه از نظر کیفیت ساخت مورد انتقاد قرار گرفته است، اما به ندرت در زمان حیات یک شخصیت و قهرمان ملی شاهد ساخت یک سردیس او . . که در؛ رویدادی که باید بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد.

اما سوالی که مطرح می شود متر و معیارهای مشخص برای انتخاب افرادی است که به عنوان الگو و اسطوره برای مردم یک سرزمین انتخاب می شوند و در نتیجه این انتخاب سردیس آنها در شهر ساخته و نصب می شود.

در همین راستا خبرنگار ایسنا با روح الله شمسی زاده، رئیس انجمن مجسمه سازان ایران، درباره لزوم ساخت سردیس برای علی دایی و دقتی که در ساخت یک پرتره خوب باید به کار گرفته شود از جمله موارد مطرح شده در این گفتگو گفت وگو کرد. . .

شمسی زاده درباره لزوم ساخت تندیس برای شخصیت زنده و چهره هایی مانند علی دایی می گوید: مجسمه سازی در همه جای دنیا و در تمام دوره های تاریخی بر اساس شخصیت های تاریخی، فرهنگی، ملی و مذهبی و… وجود داشته است. مجسمه یک شخصیت زنده، تاریخی یا علمی چندین جنبه دارد. یکی اینکه بناها یا عناصر گاهی اوقات به عنوان اشاره مستقیم به یک شخصیت، شکل یا پرتره یا به عنوان اشاره غیرمستقیم به یک بنای تاریخی ساخته می شوند.

وی ادامه می دهد: نمونه آن را می توان در مجسمه های هایپررئال موزه نیز دید که آثار با متریالی منطبق با فضای داخلی ساخته شده اند. همچنین در موارد دیگر، این آثار برای فضای شهری است که در مکان های خاصی با مصالح خاصی مانند سنگ، برنز و … قرار می گیرد. فرض کنید مجسمه یک قهرمان ورزشی در مقابل یک مکان ورزشی مانند استادیوم قرار داده شده است.

وی درباره پارامترهایی که منجر به مجسمه سازی برخی چهره ها می شود، توضیح می دهد: گاهی برخی از شخصیت ها در یک بازه زمانی خاص به دلیل اجرای خاصی، محبوبیت و اقبال عمومی و اجتماعی پیدا می کنند. مثلا آقای دایی با توجه به عملکرد ورزشی و محبوبیت اجتماعی خود اکنون نمونه ای از این دست است.

از او پرسیدیم که آیا ساخت چنین مجسمه هایی سلیقه ای است یا الگوی خاصی دارد؟ پاسخ می دهد: این یک تصمیم جمعی است; یعنی روحیه جامعه ایجاب می کند. فرض کنید شخصیتی یک قهرمان ملی است و انگار همه در هیاهو خواستار این هستند که مجسمه ای از او ساخته شود، مثلاً شخصیت آقا را در نظر بگیرید. تختی که نماد جامعه ورزش ایران است. گاهی موضوعی تخصصی است، مثلا بنیاد جغرافیای ایران سفارش ساخت تندیس شخصیت های مرتبط با دانش جغرافیا را می دهد و در مکانی تخصصی نصب می کند.

وی ادامه می دهد: ساخت مجسمه برای شخصی مانند آقای. علی دایی ناشی از ارزش آفرینی جمعی و جوی است که در یک جامعه حول یک شخصیت شکل می گیرد. به طور کلی، وقتی صحبت از ساخت مجسمه یادبود یک شخصیت به میان می‌آید، ممکن است یک شخصیت تاریخی زنده باشد یا یک شخصیت معاصر که در قید حیات نیست. در واقع خلق چنین آثاری متاثر از نگاه و تصمیم نهادهای مسئول است. در این میان، با بررسی نمونه های تاریخی این گونه آثار در جوامع مختلف، می توان آثاری را یافت که نهادهایی در آنها حکومت می کنند، دقیقاً به این دلیل که بدون توجه به جامعه، قدرت عمل، سفارش و خلق شخصیت های مورد علاقه خود را دارند.

این هنرمند درباره نکاتی که در ساخت این آثار باید به آن توجه کرد، می گوید: در ساخت آثار هایپر رئال و آثاری که بازنمایی عینی اهمیت دارد، باید توجه داشت که کدام هنرمند، با چه مهارت و توانایی، با چه شرایط و امکاناتی و با کدام یک. بودجه هایی که ارائه می دهیم

وی با بیان اینکه علاوه بر شباهت، شخصیت پردازی در پرتره نیز مهم است، ادامه می دهد: اگر هنرمند خود را عاقلانه انتخاب کنیم و به سراغ افراد حرفه ای برویم، قطعاً آثار استانداردی خواهیم داشت. اما اگر بدون در نظر گرفتن مولفه های حرفه ای عمل کنیم، نتیجه مطلوب نخواهد بود; مثلاً گاهی در شهرها در مقابل یک شخصیت ملی انگار قصد بزرگداشت آن شخصیت را دارند یا چون شهرهای دیگر برای آن شخصیت مجسمه ساخته اند حتماً آن را داشته باشند و به همین دلیل چون آن شخصیت را ندارند. با آگاهی لازم، به هنرمندان و مراکز تخصصی مانند جامعه تخصصی مجسمه سازان (انجمن مجسمه سازی) مراجعه نمی کنند، نتیجه مطلوب نیست.

این هنرمند تاکید می کند: انجمن مجسمه سازان ایران نهادی است که می تواند به عنوان رابط بین هنرمندان حرفه ای و ارگان سفارشی عمل کند و در نتیجه کار با کیفیتی انجام شود. امیدوارم هر مرحله برای ساخت مجسمه درست و استاندارد پیش برود.

وی توضیح می دهد: نهاد انجمن متشکل از اعضای متخصص در زمینه مجسمه سازی است که در این زمینه تخصص و تخصص دارند. ارجاع مؤسسات متخصص در موضوعات تخصصی به مراجع تخصصی قطعاً نتایج مطلوبی را در پی خواهد داشت. زیرا عدم آگاهی از موارد تخصصی در حوزه هنر شهری و تصمیم گیری های سلیقه ای کارساز نیست.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.