مخالفت صریح یک حزب سیاسی با طرح شاهچراغ


اگرچه استاندار فارس با حمله به بافت تاریخی شیراز مخالف است و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز تخریب 200 خانه تاریخی شیراز و ساخت مجتمع تجاری در دوره «57 هکتاری شاهچراغ» را تکذیب کرد. طرح توسعه»، صدور بیانیه ها و مطالبات «توقف کامل» این پروژه با هدف جلوگیری از تخریب بافت تاریخی شیراز ادامه دارد و در جدیدترین مورد، یک حزب سیاسی به صراحت مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد. .

به گزارش ایسنا، مردم پروژه «توسعه 57 هکتاری شاهچراغ» را تاکنون متوقف کرده اند. جامعه کارشناسان میراث فرهنگی و معماری مورد جفا قرار گرفت و حالا یک طیف سیاسی در بیانیه های رسمی با اشاره به آیین نامه کشور با این طرح مخالفت کرده و تاکید کرد: از هرگونه اقدام عجولانه خودداری کنید.

در بیانیه ای از سوی هاشم انصاری جابری، دبیر حزب همدلی مردم استان فارس، دبیر وی گفت: با نام جنت تراز شیراز گره خورده است. در مقالات اخیری که توسط دانشگاهیان و فرهنگیان منتشر شده است، با یادآوری ضرورت حفاظت از تمامی سرمایه‌های ارزشمند مذهبی و فرهنگی شیراز در بحبوحه بافت تاریخی و آزار و اذیتی که از خیابان‌کشی‌های گذشته گرفته تا پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای اخیر در این بافت فرهنگی مذهبی صورت گرفته است. حافظان محیط زیست و سازمان های غیردولتی به خوبی و درستی ذکر شده است.

بافت تاریخی شیراز علیرغم اهمیت جهانی و دارا بودن نقشه های معماری و شهرسازی باشکوه و آثاری از شخصیت های مشهور تاریخی، سال هاست که عمدتاً به دلایل تجاری در معرض تخریب های خطرناکی قرار گرفته است. شاهچراغ (ع) و امامزاده های حضرت سید علاءالدین حسین (ع) و سید میرمحمد (ع) که علاوه بر هویت تاریخی و فرهنگی از قداست مذهبی نیز برخوردارند، بیشتر اتفاق افتاده است. ساخت و تعویض تأسیسات خدماتی و تجاری از قبیل غرفه و واحدهای تجاری، هتل ها، استخرها، گرداب، سونا، پارکینگ، ساختمان های اداری و اتاق کنفرانس، مسافرخانه ها و اماکن متبرکه، پاساژها، مراکز درمانی و کلینیک ها و خیابان های عریض و طویل و غیره. آشنا به معماری مجموعه ارزشمند فرهنگی، تاریخی و مذهبی اطراف حرم به مسلخ هزاران صد مکان ارزشمند تاریخی و فرهنگی تبدیل شده است و بقایای این میراث ارزشمند فرهنگی که متعلق به نسل‌های آینده است در خطر جدی و تهدید تخریب قرار دارد.

با توجه به پیامدهای سودمند و سوء استفاده از چنین طرح هایی که اهداف صرفاً کوتاه مدت اقتصادی را به قیمت از دست دادن همه حمایت های فرهنگی و مذهبی و صنعت توسعه پایدار گردشگری و در درازمدت، فروپاشی زیرساخت های توسعه پایدار منطقه دنبال می کنند. و هویت فرهنگی مذهبی شهر منتهی و تنها موجب شادی دشمنان فرهنگ و اقتصاد این مرز و بوم می شود و امکان پیروی و سوء استفاده از الگوهای ساده انگارانه طرح های بی تربیتی و مخرب دور از ذهن مخالفان نیست. سیستم. عاشقان شاهچراغ (ع) و تاریخ و فرهنگ این خطه بر اقدام سلیقه ای و شتابزده تاکید دارد.

نگاه به حفظ آثار تاریخی و با توجه به قوانین مصوب و اعمال قانون حفاظت از احیاء و احیای بافت های تاریخی فرهنگی و قوانین مربوط به میراث فرهنگی کشور و در آرامش کامل ضروری است. و متانت و با کمک مهارت های فراوان معماران و شهرسازان شایسته. استان فارس و کشور و با همکاری و حمایت نیروهای فعال و سازمان های مردم نهاد، با رویکرد حفاظتی و مرمتی، این منطقه بی نظیر تاریخی کشور را تثبیت کند.

لازم به ذکر است که بر اساس قوانین کشور، شورای سه نفره نمی تواند در مورد بافت تاریخی تصمیم کارشناسی و تاریخی اتخاذ کند و بنابراین لازم است روش و عملکرد استانداری فارس و دست اندرکاران مورد بازنگری اساسی قرار گیرد. شارژ.

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس اصل 57 قانون اساسی، هرگونه دخالت نمایندگان قوه مقننه در جزئیات این گونه امور اجرایی اکیداً ممنوع بوده و شایسته است هیأت نظارت در این خصوص اقدام مقتضی را به عمل آورد. توجه. امیدواریم هشدارهای فراوان کارشناسان و کارشناسان دلسوز، احزاب و فعالان این عرصه مورد توجه مسئولان قرار گیرد و از هرگونه نگاه سطحی و خام به چنین تصمیم تاریخی به طور جدی پرهیز شود.

دکتر غلامحسین معماریان، استاد معماری دانشگاه علم و صنعت ایران نامه های باز استاندار فارس که برای آیت الله دژکام امام جمعه شیراز، آیت الله کلانتری تولیت آستان شاه چراغ (ع)، دکتر پاکی فطرت نماینده شیراز، مهندس طاهری، رئیس جمهور کپی شده بود. شیراز به شورای شهر و مهندس صنفی شهردار شیراز یادآور شد که بافت تاریخی شمال مسجد نو با تخریب ده ها خانه و ساخت خیابان شهید دستغیب در دهه 60 آغاز شد. تبدیل شد. 35000 متر مربع از فضای اطراف مدرسه خان (مدرسه ملاصدرای جهان بزرگ اسلام) نیز به گذرگاه جواهرسازی در محوطه حفاظت شده این مدرسه تاریخی مهم و منحصر به فرد تبدیل شده است. و ساخت خیابان 9 دی در بافت تاریخی به بهانه دسترسی به غرب شاهچراغ و به قیمت تخریب ده ها خانه تاریخی به پایان رسید، در حالی که دسترسی از طریق خیابان و میدان بود و با احداث یک شبستان در میدان احمدی، دسترسی عمومی را مسدود کردند و مجموعه را با مشکل مواجه کردند. اکنون طرح 570000 متری (بیش از نیم میلیون متر مربع) گسترش شاهچراغ (ع) با هدف تخریب بخش‌های وسیعی از بافت تاریخی و ایجاد حیاط بزرگ (تقریباً 6 زمین فوتبال)، گورستان زیرزمینی و مراکز سلامتی خرید و … پیشنهاد می شود در نهایت به سرنوشتی مشابه در اطراف بارگاه امام رضا (ع) منجر شود و تاکنون قسمت هایی از آن تخریب شده است.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.