مروری بر زندگی سردار شهید حسن شفیع زاده


پس از تشکیل سپاه، شفیع زاده به همراه سایر برادران نخستین هسته های مسلح سپاه را تأسیس کرد و به عنوان رئیس سپاه تبریز در سرکوب اشرار آذربایجان و حزب خلق مسلمان نقش فعالی داشت. وی در حین همکاری با «شهید باکری» در سپاه ارومیه، به عنوان مسئول عملیات برقراری امنیت در منطقه، شبانه روز برای سرکوب گروه های فاسد تلاش کرد و توانست با نفوذ به حزب منحله دمکرات، متلاشی و دستگیر و متوقف شود. به او. تعداد زیادی از فریم های خود را اجرا کنید.

به گزارش ایسنا، در سال دوم جنگ، توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عملیات های «فتح المبین» و «البیت المقدس» به دنبال پیروزی های درخشانی بود و حدود 200 قبضه توپ از دشمن بعثی به دست آورد. با تلاش افراد خلاق و بصیرتی چون حسن تهرانی مقدم و شهید حسن شفیع زاده پایه گذاری شد. این یگان مراحل توسعه و آموزش را در کنار توپخانه ارتش در عملیات های مشترک ارتش و سپاه از جمله ماه مبارک رمضان، مسلم بن عقیل، محرم، والفجر مقدماتی، 1، 2، 3 و 4 و عملیات خیبر برای تشکیل مرکز مسابقه آتش نشانی سپری کرد. شلیک مستقیم توپخانه.به طور مستقل تلاش کرد.

نقش ارتش در آموزش نگهبانان توپخانه یگان توپخانه

ایجاد مرکز آموزش توپخانه در اصفهان و استفاده از برادران پاسدار که دوره های پیشرفته توپخانه ای خود را در دانشکده توپخانه ارتش گذرانده بودند، منجر به تشکیل کادرهای توپخانه سپاه به گروه های توپخانه و توپخانه نظامی در دو سال بین عملیات شد. خیبر و والفجر. برای دیدن آنچه مورد نیاز است.

اینک به مناسبت سالروز شهادت شهید «حسن شفیع زاده» گوشه هایی از زندگی نامه، ابتکارات و ویژگی های اخلاقی این سردار شهید را مرور می کنیم.

تولد و کودکی

حسن مرداد در سال 1336 در شهر تبریز به دنیا آمد. پدر و مادرش مقلد امام بودند، لذا حسن با او ملاقات کرد. سادگی و پاکی و گذشت او در کودکی زبانزد خاص و عام بود. در 12 سالگی از نعمت پدر محروم شد. به عنوان پسر بزرگ خانواده با آن روحیه و مردانگی عملاً غم مادر فداکار و دلسوزش را می خورد. با تمام جدیت و احساس مسئولیت بیش از پیش درس می خواند و در اداره خانه به مادرش کمک می کرد و از کمک به برادرانش دریغ نمی کرد. وی با وجود علاقه مندی به ورزش به ویژه وزنه برداری، در دوران تحصیل شاگردی موقر، با احتیاط، مؤدب و کوشا بود و همواره در انجام وظایف دینی خود تلاش می کرد.

حسن پس از فارغ التحصیلی به خدمت سربازی رفت و همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی به رهنمودهای امام خمینی (ره) با روحانیون بزرگ تبعیدی همچون شهید «آیت الله مدنی» و شهید «آیت الله» در ارتباط بود. «دستغیب» و داخل پادگان. وی در جهت هدایت نظامی و خنثی سازی تبلیغات حکومت نظامی ضمن انتشار پیام ها و اعلامیه های رهبر کبیر انقلاب در داخل و خارج از پادگان ها فعالیت های زیادی انجام داد.

روزی که مأموران رژیم به دستور فرمانده حکومت نظامی قصد ورود به منزل شهید آیت الله مدنی در تبریز برای دستگیری وی را داشتند، وی و دوستانش در مراسم عزاداری روز عاشورا برای مقابله با مزدوران رژیم برنامه ریزی کردند. هر ضد اطلاعاتی از موضوع مطلع می شود و آنها را برای ادامه خدمت سربازی به مرند تبعید می کند. پس از مدتی به دستور امام خمینی (ره) مبنی بر خروج از پادگان، خدمت سربازی را رها کرد و به سیل رزمندگان امت اسلامی پیوست.

فعالیت های دوران انقلاب

او در روزهای سرنوشت ساز 22 و 22 بهمن 1357 با شور و شوق وصف ناپذیری به فعالیت پرداخت و برای اجرای انقلاب اسلامی از هیچ کوششی دریغ نکرد. زمانی که درهای پادگان ها در اوج پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به روی مردم گشوده شد، همراه با چند تن از جوانان و دانشجویان حزب الله تبریز، مقداری سلاح جمع آوری کردند تا از سقوط سلاح های ضدانقلاب به داخل محوطه جلوگیری کنند. دستان ضد انقلاب

پیوستن به سپاه و مقابله با انقلاب

پس از تشکیل سپاه، شفیع زاده به همراه سایر برادران، اولین هسته های مسلح سپاه را تأسیس کرد و به عنوان رئیس عملیات سپاه در تبریز در سرکوب اشرار و اشرار آذربایجان و مردم مسلمان یاغی نقش فعالی داشت. مهمانی – جشن. وی در حین همکاری با «شهید باکری» در سپاه ارومیه، به عنوان مسئول عملیات برقراری امنیت در منطقه، شبانه روز برای سرکوب گروه های فاسد تلاش کرد و توانست با نفوذ به حزب منحله دمکرات، متلاشی و دستگیر و متوقف شود. به او. تعداد زیادی از فریم های خود را اجرا کنید.

بهترین و پربارترین لحظات حضور در سپاه تبریز، روزهایی بود که در منزل شهید آیت الله مدنی به عنوان سرپرست تیم حفاظت ایشان فعالیت می کردم. در کنار او دنیای عرفانی بود که جوانه های اخلاص، صداقت، ایثار و زهد شهید شفیع زاده را شکوفا کرد و بعدها در جبهه های نبرد نور علیه ظلمت به ثمر نشست.

حضور در جنگ و مسئولیت

با شروع جنگ تحمیلی و محاصره آبادان با گروهی خمپاره به سرکردگی شهید باکری به جبهه های جنوب شتافت. حسن به همراه چند رزمنده دیگر به جبهه آبادان رسید و چند روز سختی را تحمل کرد و از طریق خورموسی با قایق به ماهشهر رسید و در ایستگاه هفت مستقر شد. بعدها با دستور امام خمینی (ره) مبنی بر شکستن حصر آبادان، نقش تاریخی خود را در شکستن حصر آبادان و دفع متجاوزان و اشغالگران بعثی ایفا کرد.

شهيد شفيعي زاده پس از عمليات راه مقدس به عنوان رئيس ستاد تازه تاسيس تيپ كربلا مشغول به كار شد و نقش اساسي در تشكيل، انسجام و فرماندهي آن داشت.

در این عملیات پیروزمندانه «فتح المبین» جانشین تیپ مهدی (عج) بود و یاد و خاطره رشادت ها و جانفشانی های او در اذهان افسران جنگ و همرزمانشان فراموش نخواهد شد.

راه اندازی فرماندهی توپخانه سپاه

پس از این عملیات با اندیشه و تجربه فراوان خود متوجه شد که با گسترش سازمان رزم مردمی برای انجام عملیات های گسترده نیاز به یک سازمان پشتیبانی آتش به نام توپخانه است. وی با همکاری چند فرمانده ضمن جمع آوری و سازماندهی اولین گلوله های توپ، مسئولیت هماهنگی پشتیبانی آتش در قرارگاه فتح را در عملیات الی بلم بر عهده گرفت و این وظیفه بزرگ را به خوبی انجام داد. او با قدرت ابتکار، خلاقیت و بصیرت همواره برنامه های بلندمدت مبتنی بر واقع بینی کار و برنامه را ارائه می کرد و بر موضوع تشکیل نیروها نیز تاکید می کرد.

بعدها با تلاش های خستگی ناپذیر و بی وقفه خود به سرعت غارت را در قالب توپخانه های نظامی و گردان های توپخانه مستقل سازماندهی کرد و در «عملیات رمضان» اکثریت قریب به اتفاق توپخانه را علیه دشمن بعثی به کار گرفت و بعدها به دست آوردهای بیشتر. توپخانه ، گروه های توپخانه را با استعداد چند گردان تشکیل دادند. این گروه ها سلاح های قوی برای فرماندهی نیروهای رزمی و پشتیبانی قوی از رزمندگان بودند.

در نبردهای خیبر، وفجار 8، کربلای 1، کربلای 4، کربلای 5 که سپاه پاسداران مسئولیت عملیاتی مستقلی داشت، پشتیبانی آتش در سراسر منطقه عملیات تحت رهبری و هدایت آنها انجام شد. اوج خلاقیت و خلاقیت او در عملیات والفجر 8 متجلی شد. آتش سنگین و متمرکز که با برتری کامل به سوی دشمن شلیک می کرد. به گفته فرماندهان اسیر عراقی، او در طول جنگ کسی را ندیده بود. زیرا اکثر یگان های دشمن قبل از رسیدن به خط مقدم و درگیری با رزمندگان اسلام منهدم شدند.

سردار رحیم صفوی فرمانده وقت کل سپاه در پیامی با اشاره به نقش شفیع زاده گفت: ظاهر وی همواره مظهر اراده، مقاومت، تلاش و مجاهدت او بوده است، عزیزی که تلاش های مثمر ثمرش در جبهه ها بود. با شدت گرفتن آتش سنگین رزمندگان جبهه نور، شکستن خط دشمن، رویای خام قادسیه را به کابوس بدل کرد، جهان اوج آتش توپخانه خود را در نبردهای والفجر، کربلا و کربلا دید، یارانش را با آتش ویرانگر. لشکرهای دشمن را منهدم کرد و خسارات جبران ناپذیری به دشمن وارد کرد.»

شفیع زاده ضمن حضور در تمامی صحنه های عملیاتی، فرماندهی توپخانه و طراحی و هدایت آتش پشتیبانی قرارگاه های مختلف را بر عهده داشت و آخرین مسئولیت وی فرماندهی توپخانه نیروی زمینی سپاه و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) بود.

ویژگی های اخلاقی

شفیعی زاده فردی صبور، متواضع، گشاده روی و بشاش بود. در همه امور از خود گذشتگی و گذشت زیادی از خود نشان داد و در تمام اتفاقات پیش قدم شد. در طول عملیات و زمانی که آتش دشمن در خط مقدم شدت گرفت، در خط مقدم حضور یافت و آخرین وضعیت منطقه را برای برنامه ریزی صحیح و هدف گیری دقیق آتش بررسی کرد. هنگام تصمیم گیری از نظرات دیگران بهره می جست و در برخوردها و قضاوت های خود عدالت را رعایت می کرد. در روابط اجتماعی با دیگران با مهربانی و مهربانی رفتار می کرد و در هر محیطی که بود همه را تحت تأثیر قرار می داد.

این فرمانده در انجام وظایف محوله و ترک محرمات کوشا بود. او به موارد توصیه شده اهمیت می داد. نماز شب خواند. کم حرف می زد و با کردار خود دیگران را به عمل صالح فرا می خواند. از تشریفات و تجملات به شدت پرهیز می کرد و سادگی و پاکی را مشی خود قرار می داد. در پیروزی های انقلاب اسلامی شب و روز نمی دانست و پس از آن در دوران جنگ تحمیلی به وظایف خود خالصانه عمل می کرد و هرگز به راحتی به خواب نمی رفت.

برادر فرمانده نقل می کند: «دوبار او را در جبهه دیدم، اولین بار زمانی بود که برای دیدنش به پادگان شهید حبیب الله اهواز رفتم و به او نزدیک شدم، دوستانش خندیدند و گفتند اگر او را دیدید برای او هم سلام کنید. بار دوم در قرارگاه کربلا بدون هیچ اجباری با سایر نیروها در گرمای سوزان جنوب در سنگر خوابید، در حالی که روزنامه بالای سرش بود، گفتند شبها نخوابیده و بسیار خسته است. او دائماً علیه یگان‌ها قیام می‌کرد و پشتیبانی آتش رزمندگان اسلام را در جبهه‌ها هماهنگ می‌کرد و بر این باور بود که هر چه قبل از عملیات می‌کوشید، ان‌شاءالله موفقیت نیروهای جبهه حق را تضمین می‌کرد.

نحوه شهادت

حسن شفیع زاده هشتم اردیبهشت 1366 در منطقه عملیاتی شمال غرب «کربلای 10» (منطقه عمومی ماووت) در راه رفتن به خط مقدم به شهادت رسید. خودروی وی مورد اصابت گلوله توپ دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

گزیده ای از وصیت نامه شهید شفیع زاده

خدایا به میدان نبرد حق علیه باطل آمدم تا جانم را بفروشم. امیدوارم شما خریدار زندگی من باشید نه شخص دیگری.

… می خواهم بدنم و بدنم در آخرین لحظات زندگیم به راه تو آغشته به خون باشد نه برعکس.

… درود بر امت شهید و نمونه ای که با حضور مستمر خود در همه صحنه های حق علیه باطل اسلام و امام را در همه صحنه های حق علیه باطل یاری کرد و قدرت نفس کشیدن و خوابیدن را از دشمن سلب کرد. اراده.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.