مشوق های مجلس برای بازیافت مواد خام و قطعات زباله


نمایندگان تصویب کردند تولیدکنندگان و واردکنندگانی که با تایید سازمان حفاظت محیط زیست پسماندهای مواد اولیه، قطعات و کالاهای خود را بازیافت کنند مشمول مالیات نمی شوند.

به گزارش ایسنا، در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه) بندهای (و) و (ه) تبصره 6 بودجه 1401 در بخش هزینه به تصویب رسید.

و- فهرست مواد اولیه، قطعات و کالاهای مذکور حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ این قانون توسط سازمان حفاظت محیط زیست تعیین و منتشر خواهد شد. تولیدکنندگان و واردکنندگانی که با تایید سازمان حفاظت محیط زیست، زباله های مواد اولیه، قطعات و کالاهای خود را بازیافت می کنند مشمول این تعهدات نمی شوند.

وجوه دریافتی تا سقف ده هزار میلیارد (10.000.000.000.000) ریال از ردیف شماره 38-530000 جدول شماره (9) این قانون جهت مبادله موافقتنامه بازیافت زباله با سازمان برنامه و بودجه کشور در اختیار وزارت کشور قرار می گیرد. • مصرف این کالاها (ایجاد تأسیسات منطقه ای تبدیل زباله به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست. دستورالعمل تشخیص نحوه رسیدگی و تسویه اعتبارات و دریافت‌ها توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و پس از تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی ابلاغ می‌شود.

قبلاً در قسمت درآمد بند (و) مصوب شده بود در اجرای ماده (6) قانون کمک به سازمان پسماندهای مشترک با مشارکت بخش غیردولتی مصوب 20/01/20. وزارت امور اقتصاد و دارایی موظف است از طریق سازمان امور مالی، به ازای هر هزار ماده اولیه، قطعات و کالای قابل بازیافت، تمام یا قسمتی از آن را دریافت و منابع حاصل را در ردیف درآمدی 160189 واریز کند.

قسمت هزینه ای بند (ه) نیز به تصویب رسید که به موجب آن وجوه اخذ شده صرف موارد مذکور در ماده مذکور خواهد شد. آیین نامه اجرایی این جزء شامل سقف و نحوه انجام مناقصه با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. وزارتخانه‌های نفت و نیرو موظفند گزارش مبالغ پرداختی بیمه‌گران را در منابع این جزء از شرکت‌های ارجاعی اخذ و گزارش خود را به کمیسیون برنامه، بودجه، محاسبات و انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.

بیمه گران موظفند با هماهنگی وزارتخانه های نفت و نیرو با صدور بیمه نامه حقوق پذیره نویسان را به اطلاع آنان رسانده و به نسبت مبلغ دریافتی بیمه گر مربوطه خسارت را جبران نمایند. بیمه‌گران منطقه‌ای حوادث ناشی از این جزء را در کمتر از دو ماه بررسی می‌کنند و تا سه ماه خسارت را پرداخت می‌کنند، چه حادثه در خارج یا داخل باشد.

پیش از این بخش درآمد این بند مربوط به قیمت گاز و برق مشترکین واحدهای مسکونی، تجاری و روستایی برای سال آتی به شرح زیر تصویب شده بود.

1- بر اساس ماده 12 قانون تجمیع برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) هر یک از وزارتخانه های نفت و نیرو می توانند از هر واحد مسکونی ماهیانه مبلغ 2000 (2000) دریافت کنند. دو هزار) ریال به ازای هر واحد مسکونی مشترکان برق هزار (1000) ریال و برای هر واحد تجاری مشترکین گاز و برق ده هزار (10000) ریال با احتساب درآمدهای وجوه عمومی. موضوع ردیف های ۱۶۰۱۸۵ و ۱۶۰۱۸۶ جدول شماره ۵ این قانون باید نزد خزانه داری کل کشور واریز شود. برای مشترکان روستایی مبالغ فوق معادل پنجاه درصد بوده و مشترکین بدون گاز از پرداخت معاف هستند. وجوه فوق مشمول مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.
به استناد جزء 2 تبصره 6؛ طبق مواد 2 و 4 قانون اساسی Caixa Pública de Seguro de Acidentes مصوب 05/08/2012 حداکثر حق بیمه سالانه برای هر واحد مسکونی با انشعاب قانونی برق در سال 1401 100000 (یک میلیون) تعیین شده است. ریالی که سهم آن تعیین می شود. مالکان سالانه مبلغ 240.000 (دویست و چهل هزار) ریال از طریق درج در قبوض انرژی برق واحدهای مسکونی از وزارت نیرو دریافت و به حساب مذکور نزد خزانه داری کل کشور واریز خواهند شد. مالکان واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و سایر افرادی که توانایی پرداخت ندارند از پرداخت این حق بیمه معاف هستند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.