مصرف کیسه های پلاستیکی در ایران بالاتر از میانگین جهانی است


ایسنا/ مرکز رئیس اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به مناسبت روز جهانی زمین پاک بر لزوم حذف پلاستیک برای حفظ و حراست از محیط زیست تاکید کرد.

مهدی مصطفوی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شعار امسال روز جهانی زمین پاک که «سرمایه گذاری در زمین با حذف پلاستیک است»، اظهار کرد: پلاستیک ها اساسا برای حل مشکلات انسان ساخته می شوند، اما استانداردهای غلط مصرف پلاستیک پس از آن. استفاده بلااستفاده از پلاستیک است که محیط زیست را مختل می کند.در حال حاضر پلاستیک بخش قابل توجهی از کالاهای مورد نیاز بشر در صنعت، ساختمان، ماشین آلات و خدمات عمومی را تامین می کند.

وی ادامه داد: پلاستیک یکی از معضلات اصلی زیست محیطی است. با افزایش رفاه زندگی بشر در سال‌های اخیر، پلاستیک نقش مؤثرتری در زندگی روزمره بشر ایفا کرده است، اما پیش‌بینی می‌شود که محیط زیست به سختی بتواند خود را از آلودگی زباله‌های پلاستیکی در آینده نجات دهد.

مصطفوی تاکید کرد: پلاستیک ها در طبیعت تجزیه نمی شوند، بلکه تبدیل به ذرات ریز می شوند و وارد منابع خاکی در خاک می شوند، وارد بافت ماهی ها و سایر موجودات زنده آب می شوند و در نهایت وارد چرخه غذایی انسان می شوند که در درازمدت باعث می شود. برای انسان مشکل ایجاد کند. سلامتی.

وی درباره مصرف پلاستیک در ایران گفت: ایران جزو هشت کشور اول تولیدکننده زباله در جهان است و به ویژه رتبه ایران در استفاده از کیسه های پلاستیکی بالاتر از میانگین جهانی است و ایران سالانه بیش از 3 میلیون تن پلاستیک تولید می کند. یعنی بیش از 90 درصد آنها بازیافت نمی شوند.

مصطفوی بیان کرد: روزانه 900 تن زباله در کلانشهر اراک تولید می شود. 35 درصد از کل زباله های اراک مربوط به زباله های خشک و 9 درصد آن پلاستیک است که صدها سال طول می کشد تا خود به خود تجزیه و از بین برود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: روز جهانی زمین پاک فرصت خوبی است تا ما انسان ها در نحوه برخورد خود با زمین و طبیعت تجدید نظر کنیم تا به نسل آینده و سایر موجودات زنده ادای احترام کنیم. که حق حیات دارند.”

به گفته وی استفاده از کیسه پارچه ای، نخریدن بطری آب معدنی، کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف، استفاده از ظروف شیشه ای و… از جمله راهکارهای عملی برای کاهش مصرف پلاستیک هستند.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.