مقصر حادثه پلانک قائمشهر چه کسی بود؟


حیوان بیچاره به یک طرف دوید و مردم از هر طرف فریاد می زدند. با این حال، تلفن همراه خود را گم نمی کنند و باید این لحظات را نیز ثبت کنند! پس از ساعت ها تعقیب و گریز، چندین گلوله شلیک می شود و زندگی پلنگ قائمشهر به پایان غم انگیزی می رسد.

هیچ کس برای برخورد با حیوانی که سرگردان است آموزش ندیده است. نه آتش سوزی، نه هلال احمر، نه مردم، نه حتی محیط زیست. در نهایت راهی جز تیراندازی برای پلیس وجود ندارد!

اما این داستان به یک روز ختم نمی شود. در آن سوی ایران عده ای با تراکتور می خواستند خرسی را بگیرند که کمرش بشکند و حیوان بیچاره بمیرد.

در حالی که ویدیوهایی از انقراض حیوانات نادر در کشور ما ضبط می شود، صحنه هایی از برخورد انسان در سراسر جهان در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد که رهگذران منتظر مادر و فرزندان خود هستند تا از خیابان عبور کنند یا ویدیویی دوستدار طبیعت از پریدن خرس به داخل. جلوی آنها در رودخانه و با خوشحالی تصویر آنها را ثبت می کند.

به نظر می رسد تفاوت مهمی بین ما و آنها وجود دارد. آنها برای مدیریت این صحنه ها آموزش دیده اند و ما نه. اما چه کسی مسئول آموزش مردم است؟ سازمان حفاظت محیط زیست که حتی اسلحه بیهوشی هم ندارد؟

البته بی انصافی است که بگوییم در این زمینه فرهنگ سازی نشده است. نقش یوزپلنگ ایرانی در لباس های مستحکم تیم ملی کار بزرگی بود و به همه دنیا نشان داد که ما هم این حیوانات را داریم اما حفاظت از آنها کمی برایمان سخت است. اما از نظر برنامه های آموزشی در این حوزه می توان به سریال «پایتخت» نیز اشاره کرد. وقتی فریبا از گفتگوی خود با پلنگ مازندران با مهمانانش خوب می شود و ناجی حیوان می شود اما خودش ناتوان است.

اگرچه بسیاری از کشورها، از جمله آلمان، شبکه‌هایی برای آموزش انسان و حیوانات و آموزش حیوانات دوستی به فرزندان خود دارند، اما نه تنها برنامه‌ای در این زمینه نداریم، بلکه گاهی اوقات از پشت بام می‌افتیم و از حیوانی به عنوان اسباب بازی استفاده می‌کنیم. برای بچه هایمان، بچه ها، آن را می گذاریم تا آب در دل شما تکان نخورد. حالا می‌خواهد آن حیوان مرغ یا خرگوش، سگ یا همستر باشد.

اگرچه اجداد ما با حیوانات با محبت رفتار می کردند و حتی خود را وقف آنها می کردند، اما وقتی صحبت از تاریخ به میان می آید، وقتی صحبت از “ورودی که عود مرده بود” به میان می آید، دهان به دهان می آید و باورهای رایج در مورد ظلم به سگ و ریزش موی گربه مطرح می شود. بیا توی نور. . عکس های به جا مانده از ناصرالدین شاه با پلنگ هایی که شکار کرده نیز سرلوحه همه اسناد حیوان دوستی ماست! اما کمتر کسی می داند که یکی از کمک های جالب و عجیب در سال های دور در مشهد مقدس، اهدای سگ ها بوده است. این موقوفات در واقع محل نگهداری سگ ها بود، حیواناتی که همراه کاروان های زیارتی مشهد مقدس بودند و برای حفظ حرمت حرم مطهر امام رضا(ع) اجازه ورود به حرم را نداشتند. صاحبان این سگ ها به موقوفاتی که به همین منظور ساخته شده بود می رفتند و سگ ها را در آنجا رها می کردند تا نگهداری و تغذیه شوند.

«متاسفانه، حتی در کتاب‌های درسی، آموزش نحوه رفتار با حیوانات وجود ندارد. حتی بحثی در مورد ارزش حیوانات در طبیعت وجود ندارد. به عنوان مثال پلنگ حیوانات بیمار یا پیر را در طبیعت می کشد و این از انتقال بیماری به سایر حیوانات جلوگیری می کند، بنابراین پلنگ نقش مهمی در حیات وحش دارد.

هوشنگ ضیایی، کارشناس حیات وحش و استاد دانشگاه در این باره به ایسنا گفت: مردم به ویژه کودکان باید در این زمینه آموزش های لازم را ببینند چرا که تا زمانی که حیوان آسیبی نبیند به انسان حمله نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کاهش طعمه پلنگ، پلنگ‌ها به‌ویژه پلنگ‌هایی که به دلایلی نمی‌توانند شکار کنند، در شهرها و روستاها در جستجوی غذا به‌ویژه سگ‌هایی که علاقه زیادی به آن دارند، پرسه می‌زنند. او گفت. یکی از دوستان کردستانی با من تماس گرفت و گفت حیوانی یکی از سگ هایش را گرفته است. وقتی چک کردم متوجه آثار پلنگ شدم. در بسیاری از نقاط ایران از جمله ویرجینیا پلنگ هایی در اطراف شهر دیده می شود که بسیاری از آنها برای شکار سگ می آیند. این طبیعی است و حتی در هند پلنگ ها آزادانه در شهرها پرسه می زنند و مردم مزاحم نمی شوند. پلنگ ها گاهی مسافت های طولانی را طی می کنند تا به طعمه خود برسند. به عنوان مثال، دوربینی که اخیراً در جزیره اشک در پارک ملی دریاچه ارومیه نصب شده است، برای اولین بار تصاویری از یک پلنگ گرفته و مخابره کرده است که اتفاقی نادر بود زیرا زیستگاه پلنگ که در دامنه کوه سهند قرار دارد، ده ها کیلومتر با آن فاصله دارد. . از جزیره “جزیره باید مسافت های طولانی بین سکونتگاه ها، گل ها، آب های عمیق و کم عمق را طی کند.”

او در کشور ما گفت: «مردم ما تقریباً با حیوانات بیگانه هستند. در بسیاری از کشورها باغ وحش های مختلفی در سطح محلی، استانی و ملی وجود دارد و کودکان در این محله ها با حیوانات آشنا می شوند و در اکثر کشورها باغ وحشی وجود دارد که بچه ها با حیوانات از نزدیک آشنا شوند و بتوانند از نزدیک با حیوانات آشنا شوند. حیوانات را لمس کنید . این امر باعث ایجاد ارتباط عاطفی بین حیوانات و کودکان می شود، اما در کشور ما این گونه نیست و علاوه بر این، داستان های عجیبی دهان به دهان برای کودکان نقل شده است. حتی در اشعار نیز نمونه هایی از آن وجود دارد، مانند شعر سعدی که می گوید: حیف پلنگ تیزدندان / ظلم به گوسفند بود.

ضیایی می گوید: «به طور کلی خانواده ها تصویر خوبی از حیوانات ندارند و همیشه ترس از قرار گرفتن در آن شرایط وجود دارد. رسانه های خارجی برنامه های آموزشی زیادی در مورد حیوانات انجام می دهند، اما در کشور ما تا چه حد برنامه ای در مورد ارزش های حیات وحش و نحوه برخورد با حیوانات وجود دارد؟ در بسیاری از کشورها طبیعت گردی برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود که به تازگی در کشور ما آغاز شده اما به درستی اجرا نمی شود. متأسفانه بسیاری از دانشجویان محیط زیست حتی شهر را ترک نکرده اند در حالی که پنجاه درصد کارشان در طبیعت است».

وی همچنین به پارک پردیسان اشاره می کند: «قرار بود پارک پردیسان بزرگ ترین پارک طبیعی خاورمیانه باشد و اقلیم های مختلف ایران از زیستگاه هیرکانی گرفته تا تالاب بندرانزلی و کویر ایران با گونه های جانوری ایجاد شد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است و ما در حال حاضر تلاش می کنیم تا زمین آنها را در برابر غارت توسط کوخ نشینان و مستأجران حفظ کنیم، وجود چنین فضاهایی بر روحیه کودکان و حتی دانش آموزان تأثیر مثبتی دارد. چگونه آنها می توانند در مطالعه و تحصیل در حیات وحش و محیط زیست کشور شما موفق شوند؟”

ضیایی معتقد است: اتفاقی که برای پلنگ قائمشهر افتاد نمونه نادری بود و امیدوارم دیگر شاهد این صحنه ها نباشیم اما نباید فراموش کرد که افراد زیادی به دنبال پلنگ رفتند، حیوانی که ابتدا آرام بود بسیار ترسیده بود. حتی در جریان این دو مامور نیز مجروح شدند که متاسفانه نیروهای محیط زیست ابزار و تجهیزات کافی در اختیار ندارند و آموزش کافی در مورد بیهوشی حیوانات ندیده اند چه برسد به پلیس. به نظر من حیوانات در صورت دیدن چنین حیواناتی باید از هر اقدامی که حیوان را بترساند جلوگیری کنند و زمانی که حیوان به مکانی پناه می برد منتظر ورود کارشناسان محیط زیست باشید و از نزدیک شدن به آن خودداری کنید.اما در صورت پرسه زدن و پلنگ خشمگین در قائمشهر قرار بود یک انسان را مجروح کند، عملکرد نیروی انتظامی که در آنجا حضور داشت مطمئنا مورد سوال رسانه ها قرار می گرفت. رفت و برای مردم.”

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

«پیاده رو غذا» کرمانشاه ناقص کاوش است/ به سرمایه گذار هشدار می دهیم

ایسنا/ کرمانشاه شهردار کرمانشاه گفت: پروژه پیاده راه مواد غذایی کرمانشاه به صورت ناقص مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.