نزدیکترین تصاویر از قطب مرموز خورشید

تصاویر جدید از فضاپیمای Solar Orbiter چشم انداز جدیدی از قطب جنوب را از خورشید نشان می دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، تصاویر جدیدی از خورشید که توسط Solar Orbiter هنگام عبور از نزدیکی ستاره در 26 مارس گرفته شده است، منتشر شده است. این تصاویر جزئیات زیادی را نشان می دهد که قبلاً دیده نشده است. از جمله یک سیستم پرتاب گاز نادر که دانشمندان آن را “خارپشت خورشیدی” نامیده اند.

همانطور که مدارگرد خورشیدی را به یک سوم فاصله خورشید تا زمین نزدیک کرد، فضاپیما همچنین توانست قطب جنوب خورشید را مطالعه کند. این اولین باری بود که یک تلسکوپ فضایی یا زمینی چنین تصاویر دقیقی از خورشید گرفت. دانشمندان معتقدند که این منطقه نقش کلیدی در تولید میدان مغناطیسی خورشید دارد.

دیوید برگمانز، فیزیکدان خورشیدی در رصدخانه سلطنتی بلژیک (ROB) و دانشمند ارشد در دوربین مدارگرد خورشیدی (EUI) گفت: «این تصاویر واقعاً نفس گیر هستند». حتی اگر مدارگرد خورشیدی فردا ثبت اطلاعات را متوقف کند، من سالها تلاش خواهم کرد تا همه چیز را بفهمم.

دوربین قدرتمند UV وظیفه ثبت چشمگیرترین تصاویر ثبت شده توسط مدارگرد خورشیدی که در فوریه 2020 به فضا پرتاب شد را بر عهده دارد. این دوربین پدیده هایی با وضوح بالا را در لایه های زیرین جو خورشید نشان می دهد. این لایه ها مناطقی هستند که در تولید شراره های خورشیدی و فوران پلاسمای مغناطیسی معروف به تاج خورشیدی نقش دارند.

از جمله پدیده‌های بی‌سابقه‌ای که در 26 مارس ثبت شد، سیستم عجیبی از انتشار گازهای سرد و گرم بود که از خورشید در همه جهات منتشر می‌شد که دانشمندان آن را خارپشت خورشیدی نامیدند.

نزدیکترین تصاویر از قطب مرموز خورشید

این جوجه تیغی بخش کوچکی از قطر خورشید را می پوشاند، طول آن 25000 کیلومتر و دو برابر قطر زمین است، اما بسیار بزرگتر از شراره های خورشیدی کوچکی است که تاکنون کشف شده اند. اولین فضاپیما در ژوئن 2020 از نزدیکی خورشید عبور کرد. در آن زمان مدارگرد خورشیدی هنوز در مراحل اولیه خود بود و در شرایط علمی کامل قرار نداشت. بنابراین، تنها نیمی از فاصله خورشید تا زمین به ستاره نزدیک شد.

دانیل مولر، دانشمند پروژه مدارگرد خورشیدی در آژانس فضایی اروپا (ESA) در بیانیه ای گفت: «ما در مورد کیفیت داده های خود بسیار هیجان زده هستیم. باورش سخت است که این تازه شروع کار است.

تصاویر قطب جنوب خورشید که در گذر نزدیک گرفته شده اند برای دانشمندانی که رفتار خورشید و چرخه فعالیت 11 ساله، فراز و نشیب های دوره ای در تشکیل لکه های خورشیدی، شعله ها و شعله های خورشیدی را مطالعه می کنند، جالب است. فیزیکدانان خورشیدی امیدوارند با بررسی دقیق آنچه در مناطق قطبی خورشید اتفاق می افتد، راز رفتار عجیب خورشید را کشف کنند.

بررسی قطب های خورشید یکی از وظایف اصلی ماموریت مداری خورشیدی است. در قسمت بعدی ماموریت، اپراتورهای فضاپیما فضاپیما را از صفحه دایره البروج کج می کنند تا به آن اجازه دهند دید مستقیم تری از قطب ها داشته باشد. این کاری است که قبلا انجام نشده است.

این گذر در حوالی 26 مارس در جریان فعالیت نسبتاً شدید خورشید رخ داد.

نزدیکترین تصاویر از قطب مرموز خورشید

رابین کولانینو، فیزیکدان خورشیدی در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده (NRL) که سیستمی به نام مدارگرد خورشیدی SoloHI PI را توسعه داده است، می گوید: “ما همیشه به رویدادهای بزرگ علاقه مند هستیم، زیرا آنها بهترین پاسخ ها هستند.”

چهار دستگاه از 10 دستگاه مدارگرد خورشیدی، ویژگی‌های برخورد ذرات خورشیدی به فضاپیما را مطالعه می‌کنند. این دستگاه ها تعدادی از وقایع عجیب را شناسایی کردند که دانشمندان هنوز در حال تجزیه و تحلیل آنها هستند. دانشمندان امیدوارند بین آنچه دوربین ها مانند دوربین های فرابنفش قدرتمند روی سطح خورشید می بینند و آنچه در اطراف خورشید می گذرد ارتباط برقرار کنند. آنها تمایل دارند در نهایت بتوانند اثرات این شعله های آتش را بر روی زمین با جزئیات بیشتری پیش بینی کنند.

مدارگرد خورشیدی عبور نزدیک بعدی خود را از خورشید در 13 اکتبر انجام خواهد داد و کمی نزدیکتر از مارس به ستاره نزدیک می شود. این بدان معناست که می توان تصاویر جدیدی را ثبت کرد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.