نگهداری واکسن در دمای بالا با روشی جدید


محققان انجمن تحقیقات علمی و صنعتی استرالیا (CSIRO) روش جدیدی را برای نگهداری واکسن ها در دمای بالا ایجاد کرده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، یک مطالعه جدید راهی برای حفظ سلامت واکسن ها در دمای 37 درجه سانتیگراد به مدت سه ماه نشان می دهد.

دانیل لیتون، محققی که روی این پروژه کار می کند، گفت: “واکسیناسیون بدون شک یکی از موثرترین مداخلات پزشکی است که سالانه جان میلیون ها نفر را نجات می دهد. با این حال، تحویل واکسن ها، به ویژه به کشورهای در حال توسعه، یک کار چالش برانگیز است.” از آنجایی که اکثر واکسن ها به زنجیره های سردخانه نیاز دارند، این کشورها چنین تجهیزاتی ندارند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که بیش از 50 درصد واکسن ها هر ساله هدر می روند و یکی از عوامل اصلی این ضایعات چالش نگهداری آن ها در دمای سرد پایدار است.

بیشتر واکسن ها باید در محدوده دمایی دو تا هشت درجه سانتیگراد نگهداری شوند تا از فساد آن جلوگیری شود. برخی از واکسن‌ها، به‌ویژه واکسن‌های جدیدتر پیام‌رسان عنکبوت، باید در دمای سردتر و زیر صفر نگهداری شوند.

نوآوری جدید از یک ماده متخلخل، محلول و کریستالی به نام ساختار فلز-آلی (MOF) استفاده می کند. مولکول‌های واکسن را می‌پوشاند و از تخریب آن‌ها در اثر حرارت تا زمانی که واکسن تزریق شود، محافظت می‌کند. در محل تزریق، محلولی به واکسن اضافه می شود تا پوشش حل شود و واکسن به طور طبیعی تزریق می شود.

کارا دوهرتی، دانشمند اصلی این پروژه گفت: “ساختارهای آلی فلزی مواد کریستالی متخلخلی هستند که می توانند در اطراف واکسن رشد کنند و یک ساختار داربستی برای جلوگیری از تغییرات دما ایجاد کنند.”

برای آزمایش این روش جدید، محققان یک جفت واکسن رایج ویروس زنده را آزمایش کردند. این دو واکسن، یکی برای آنفولانزای پرندگان و دیگری برای آنفولانزا، اگر در یخچال نگهداری نشوند، معمولاً پس از چند روز شکسته می شوند.

لایتون می گوید: “واکسن های ویروس زنده بسیار موثر هستند، اما ترکیبات پیچیده آنها آنها را به دمای بالا حساس می کند و هیچ روش جهانی برای تثبیت کشف نشده است.”

آزمایش‌های موفقیت‌آمیز نشان داد که پوشش ساختارهای فلزی-آلی دو واکسن را به مدت 12 هفته در دمای اتاق و 37 درجه سانتی‌گراد محافظت می‌کند و مشخص شد که واکسن‌ها پس از سه ماه نگهداری در یخچال هنوز سالم هستند.

محققان خاطرنشان می‌کنند که قبل از تجاری‌سازی و استفاده از این پوشش‌ها در دنیای واقعی باید کارهای بیشتری انجام شود، زیرا پوشش‌های روی چارچوب‌های فلزی-آلی باید در انواع دیگر واکسن‌ها، مانند واکسن‌های مبتنی بر پیام‌رسان، بهینه‌سازی و آزمایش شوند. اما روحانی سینگ، نویسنده اصلی مطالعه جدید، خوشبین است که این رویکرد می تواند دسترسی به واکسن ها را در سراسر جهان به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

او می گوید که این روش ارزان است و می تواند به سرعت در فرآیند واکسیناسیون فعلی گنجانده شود.

این مطالعه در مجله Acta Biomaterialia منتشر شد.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قدردانی بلینکن از قطر برای “نقش سازنده” آن در دیپلماسی با ایران

وزارت امور خارجه از نقش همتای قطری خود در دیپلماسی دوحه آمریکا با ایران قدردانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.