واکنش به ماجرای درخواست پزشکان به جای هزینه درمان، سکه و دلار

مدیرعامل سازمان نظام پزشکی در پاسخ به برخی ادعاها مبنی بر دریافت سکه و دلار از سوی برخی پزشکان در ازای دریافت خدمات درمانی، با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی با این اقدامات مخالف است، اظهار داشت: با توجه به این موضوع که برخی از پزشکان در این زمینه اقدام به دریافت سکه و دلار کرده اند. البته گزارشی در این زمینه به سازمان نظام پزشکی ارسال نشده است اما در صورت دریافت گزارشی در این زمینه حتما بررسی خواهیم کرد.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، محمد رائی زاده وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مالی پزشکان و اقدامات انجام شده در این زمینه در سال جاری، گفت: در این زمینه با دوستان سازمان امور مالی کشور جلساتی داشتیم. به طور خلاصه، مطمئن شوید که کارکنان مراقبت های بهداشتی یکی از مسئول ترین مالیات دهندگان در کشور هستند. زیرا وضعیت آنها در بازار کار نسبت به جاهای دیگر شفاف‌تر است و درصد بالایی از آنها در سیستم‌های دولتی، دانشکده‌ها، مراکز وابسته به کلینیک‌های دولتی مشغول به کار هستند و حساب‌ها و دفاترشان مشخص است و مالیات‌شان اخذ می‌شود، به‌عنوان کارمند از دولت.

وی افزود: سایر متخصصان بهداشت و درمان شاغل در مطب ها، بیمارستان های خصوصی و کلینیک ها نیز حساب و کتاب خود را دارند. بنابراین وضعیت پرداخت کنندگان سلامت بهتر یا بهتر از سایر گروه ها است و قطعا بدتر نیست.

فرار مالیاتی در همه اقشار به خصوص در پزشکی وجود دارد

رئیس زاده با بیان اینکه قطعا در همه اقشار فرار مالیاتی داریم، گفت: در حوزه های پزشکی و بهداشتی نیز می توانیم فرار مالیاتی داشته باشیم. کلاس های زیادی در کشور وجود دارد که نمی توان درک کرد که یک فرد چقدر کار کرده است. اما بنا به دلایلی در حوزه پزشکی، این موضوعات در رسانه ها نادرست مطرح شده و برخی اعداد مدعی شده اند که این اعداد کاملا نادرست است. هیچ کس نمی تواند آن عدد را محاسبه کند. فقط با مقداری ضرب و تفریق روی کاغذ، به عددی رسیدند که واقعی نیست. قطعا وضعیت مودیان حوزه سلامت مانند سایر اقشار و حتی کمی منظم تر است. این موضوعی است که رئیس سازمان امور مالیاتی نیز اعلام کرده و گفته است که پزشکان جزو مشارکت کنندگان هستند.

معیارها و سلیقه های نامشخص در حوزه مالیات های پزشکی

مالیات پزشکان

وی ادامه داد: در عین حال دو درخواست داریم و دو موضوع را پیگیری می کنیم؛ یکی شفاف سازی وصول مالیات های حوزه بهداشت و درمان است که همکاران ما به دلایل زیادی می ترسند و ترس وجود دارد. گاهی اوقات وقتی به اداره مالیات می‌روند در واقع گرفتار می‌شوند. این برای پزشکان مالیاتی شفاف نیست و هرکسی که صادقانه و خالصانه می‌خواهد برود مالیات بدهد، بسیار ناراحت می‌شود. قوانین نامشخص هستند، درگیری‌ها اغلب سلیقه‌ای است. و گاهی اوقات عوارض رویه ای و قانونی دارد ما همکارانی داریم که زنگ می زنند و می گویند نمی دانم چه کار کنم این مسائل وجود دارد بنابراین اخذ مالیات از پزشکان باید شفاف و دقیق باشد و پزشکان بدانند چقدر دارند. پرداختن .

واکنش به ماجرای درخواست پزشکان به جای هزینه درمان، سکه و دلار

رییس زاده همچنین گفت: نرخ مالیات ما در سال های مختلف بالا و پایین می شود. به عنوان مثال، یک ضریب Intacode وجود دارد. یک سال 42 درصد از درآمدها مشمول کسر مالیات بوده و بعد متوجه شدیم که در سال 1399 این رقم به 72 درصد رسیده است. ما نمی دانیم چرا این اتفاق افتاد. گاهی اوقات این ابهامات به خصوص در دوره های قبلی باعث سردرگمی همکاران ما می شود که باید رفع شود.

پزشکان باید مالیات خود را پرداخت کنند

ما معافیت مالیاتی پزشکی نداریم

رئیس سازمان نظام پزشکی ادامه داد: از سوی دیگر معتقدیم جامعه پزشکی نیز باید مالیات خود را به صورت شفاف پرداخت کند، دستگاه کارتخوان نصب کند و بر اساس حساب بازرگانی خود به صورت منطقی و شفاف مالیات خود را پرداخت کند. ما از این امر حمایت می کنیم و همکاران خود را تشویق می کنیم که این کار را انجام دهند، اما در عین حال نظارت می کنیم که این کار انجام شود، اما دوطرفه است. یعنی همانطور که از همکاران ما انتظار می رود کارتخوان داشته باشند و مالیات خود را بپردازند، سازمان های مالیاتی نیز باید قوانین مشخصی داشته باشند و پزشکان بدانند که قبض آنها چیست. نگرش ها در این زمینه بسیار سلیقه ای، متناقض و متفاوت است. کسانی که فرار مالیاتی هستند و از کشور فرار نکرده اند باید ساختارهای مالیاتی ایجاد کنند و مالیات خود را دریافت کنند. ما ضعیف هستیم و نمی توانیم این کار را انجام دهیم. دکتر مقصر درصدی از اینهاست. اما درصدی از خطا به دلیل عدم امکان دریافت مالیات شفاف سازه است. تقصیر همه چیز را نباید به گردن جامعه پزشکی انداخت. در عین حال چیزی به عنوان معافیت مالیاتی نداریم.

درخواست پزشکان به جای هزینه درمان، سکه و دلار

رییس زاده در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر گزارش هایی مبنی بر برخی دریافتی های اضافه تعرفه از سوی برخی پزشکان و همچنین اظهارات غیرواقعی در خصوص درخواست های غیرواقعی از سوی برخی کلینیک ها و مراکز درمانی از جمله دریافت سکه یا دلار در قبال درمان، گفت: چنین است. گزارشی در این زمینه به سازمان نظام پزشکی ارسال نشده است، اما قطعاً اگر موردی باشد، مخالف چنین اقداماتی هستیم و در صورت دریافت گزارش در این زمینه، بررسی می کنیم.

وی افزود: قطعا درصد این گونه تخلفات هیچ تفاوتی با سایر اقشار جامعه ندارد اما حداقل های آن قطعا زیبنده جامعه پزشکی و هیچ قشری نیست. بر اساس قانون مصوب مجلس، سازمان نظام پزشکی وظیفه رسیدگی به شکایات را دارد و اگر فردی در این زمینه ها شکایت کرد، بررسی می کنیم. دستیاران پزشک دانشگاه های علوم پزشکی هم با داشتن ساختار و قانون و هم نیروی کار وظیفه بازرسی دارند. سازمان نظام پزشکی نه از نظر قانونی و نه لجستیکی وظیفه نظارت و نظارت ندارد اما در صورت دریافت شکایت پیگیری می شود.

وی در این خصوص افزود: روند رسیدگی به فیش ها در بیمارستان های خصوصی به همین صورت است و نظارت بر عهده معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی است که با حضور نیروهای تعزیراتی در کمیسیون ماده 11 بررسی شد. و در نهایت شکایت کرد و تشکیلات را جمع بندی کرد». به نظام پزشکی و سازمان نظام پزشکی می فرستند بررسی کنند و با مشاوره انتظامی برخورد می کنند.

واکنش به ماجرای درخواست پزشکان به جای هزینه درمان، سکه و دلار

رئیسی زاده در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اخباری مبنی بر طرح تنفس مالی اصناف، گفت: در مجموع مقرر شد تا قبل از سال 1399 چندین معامله بررسی نشود اما بحث تنفس در این حوزه مطرح نشد.

صدور 130000 امضای الکترونیکی برای پزشکان

3 روش استفاده پزشکان از امضای الکترونیکی

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در ادامه گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت نسخه الکترونیکی آن، گفت: تکلیفی که در قوانین بودجه 1400 و 1401 برای سازمان نظام پزشکی دیده شده بود. برای احراز هویت امضای الکترونیکی کارت هوشمند امضای الکترونیکی صادر شده و در حال حاضر بیش از 130000 کارت صادر شده است و در این زمینه به روز هستیم و مشکلی نداریم؛ برای هر درخواستی بلافاصله کارت امضای الکترونیکی صادر می شود. شریک علاوه بر این یک اپلیکیشن موبایل برای اتصال امضای الکترونیکی به سیستم از طریق این اپلیکیشن وجود دارد که ما هم طراحی کرده ایم و تا پایان خرداد ماه به بهره برداری می رسد.روش دیگری با USB در حال طراحی است.بر اساس که همکاران می توانند با هر سه روش از امضای الکترونیکی خود در نسخه الکترونیکی سامانه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی 350 هزار عضو دارد، گفت: همه این اعضا نمی توانند شغل کپی داشته باشند. در عین حال ما 160 هزار پزشک داریم که بیش از 200 هزار دندانپزشک را شامل می شود و تاکنون 130 هزار امضای الکترونیکی صادر کرده ایم. سه روشی که اعلام کردم آماده است. اکنون نرم افزار باید با نرم افزار نسخه الکترونیک سلامت و تامین اجتماعی همگام شود تا قابل اجرا باشد. ما پیگیری کردیم و کار را تا حد زیادی انجام دادیم و هماهنگی ها در حال انجام است. هنگامی که همه اعضای ما به امضای الکترونیکی مجهز شدند، هماهنگی انجام شده و می توان به طور کامل پیاده سازی کرد که یک موضوع کلیدی برای امنیت نسخه الکترونیکی است.

چالش های نسخه الکترونیکی

رائی زاده گفت: نسخه الکترونیک قانونی است که باید در کشور اجرا شود، اما بحث این است که دو طرف یکسری تعهدات دارند. به این معنا که بیمه ها مجبور شده اند یکسری تسهیلات را تهیه کنند و جامعه پزشکی نیز تعهداتی برای ورود به این سامانه دارد. در مقطعی این موضوع یک طرفه شد. یعنی سیستم الکترونیکی نسخه نویسی مشکلات زیادی دارد و همکار ما که در مطب نشسته و ذهنش باید مشغول ویزیت بیمار و توجه به مشکلات بیمار و ارائه تشخیص و درمان باشد، چالش بزرگتری دارد و همانطور که سیستم کار می کند. همچنین مشکلات نرم افزاری زیادی وجود دارد. بنابراین برخی از همکاران ما اپراتور گرفتند و ماهیانه پنج تا شش میلیون برای این کار حقوق می گیرند. در حالی که این وظیفه را ندارند. بنابراین هر دو طرف باید به تعهدات خود عمل کنند. در برخی موارد اعضای جامعه پزشکی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و همکاران ما مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. سازمان ها باید امکانات ایجاد کنند. ضمن اینکه مشوق خاصی هم به همکارانمان داده نشد.

واکنش به ماجرای درخواست پزشکان به جای هزینه درمان، سکه و دلار

پرداخت های آنلاین نیست

وی تاکید کرد: در عین حال قرار بود پرداخت به پزشکان به صورت اینترنتی انجام شود که آن طور که باید و شاید انجام نشود و در نسخه الکترونیکی نیز تاخیر در پرداخت داریم.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستگیری جاعلان اسناد در کازرون

ایسنا/پرس فرمانده انتظامی شهرستان کازرون استان فارس از دستگیری ۹ جاعل اسناد در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.