پنج عامل غیراخلاقی در ورزش/ از دوپینگ تا شیوع فساد!


مشاور وزیر ورزش و جوانان در بررسی چالش های جدی که اخلاق در ورزش را تهدید می کند، گفت: با وجود تلاش های فراوان برای دور نگه داشتن ورزش از آسیب ها و عوامل مفسده در ورزش، شاهد چالش های جدی در این زمینه هستیم.

به گزارش ایسنا، عبدالحمید احمدی در سیزدهمین همایش بین المللی علوم ورزشی درباره مسائل و چالش هایی که اخلاق در ورزش را تهدید می کند، اظهار کرد: بی شک یکی از مهم ترین دغدغه های دنیای ورزش امروز بحث اخلاق و پایبندی به چارچوب های اخلاقی است. .

وی ادامه داد: صیانت از روحیه ورزش که روحیه اخلاق مداری، بازی جوانمردانه و رعایت قانون و هنجارهای اجتماعی و شخصیت قهرمانانه است از مهمترین وظایف نهادهای ورزشی و دست اندرکاران ورزش از جمله مدیران، مربیان، داوران و ورزشکاران و تعدادی از عوامل.” او یک مدیر ورزشی در سطح ملی و بین المللی است.

مشاور وزیر ورزش و جوانان گفت: در یک نگاه متأسفانه باید اذعان کرد که علیرغم تلاش‌های انجام شده در قرن اخیر برای دور نگه داشتن ورزش از آسیب‌ها و عواملی که باعث آلودگی و فساد در ورزش می‌شود، همچنان وجود دارد. چالش هایی در رابطه با موضوع اخلاق در حوزه عمومی سازمان های ورزشی و رویدادها و مسابقات ورزشی وجود دارد.

سیاست های دوگانه و متضاد نهادهای ورزشی بین المللی

احمدی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های جدی که اخلاق در ورزش را تهدید می‌کند، سیاست و رویکرد دوگانه و متضاد نهادهای بین‌المللی ورزش به موضوع دخالت‌های سیاسی و سیاسی در ورزش است، گفت: علی‌رغم تاکید مکرر مدیران بین‌المللی ورزش، نهادها و نهادهای ورزشی بین‌المللی. فدراسیون ها در مورد عدم مداخله سیاسی در ورزش متأسفانه شاهد این رویکرد دوگانه و متضاد هستیم که نمونه اخیر آن در حمله روسیه به اوکراین و با واکنش سریع، گسترده و یکپارچه کمیته بین المللی المپیک و سایر بین المللی ها مشهود است. نهادها و فدراسیون ها و تصمیم گیری توسط آنها با تحریم و تعلیق روسیه در مجامع و رویدادهای بین المللی همراه بود.

وی ادامه داد: این موضوع پیش از این در رفتارهای خصمانه، جنگ طلبانه و اشغالگرانه کشورهای دیگر از جمله اسرائیل، عربستان، آمریکا و … و با وجود انتظار افکار عمومی جهان و درخواست برخی کشورها مورد توجه قرار نگرفته است. ، نه تنها در مورد آن مسکوت شد، بلکه تهدید به تحریم های ورزشی علیه کشورهای مخالف جنگ، خشونت و اشغال نیز شد.

مشاور وزیر ورزش و جوانان با یادآوری اینکه در این راستا اقدام کمیته بین المللی المپیک برای تشکیل تیم پناهجویان در بازی های 2020 توکیو و ایجاد تقابل بین ورزشکاران کشورها و پناهجویان نیز اقدامات کاملا سیاسی بر خلاف نامه بازی های المپیک و ادعای مداخله غیر سیاسی. وی در این ورزش گفت: این اتفاق حواشی و واکنش هایی نیز در ورزش جهان داشت.

دوپینگ، استفاده از مواد مخدر و افزودنی های غیرقانونی

احمدی افزود: چالش بزرگ دیگری که اخلاق ورزش را تهدید می کند بحث دوپینگ، استفاده از مواد غیرمجاز انرژی زا و مکمل ها در رشته های مختلف ورزشی است که سلامت ورزش قهرمانی و حرفه ای را به شدت به خطر انداخته است. فعالیت نهادها، ورزش های بین المللی به ویژه فدراسیون های بین المللی، کنفدراسیون های قاره ای و به تبع آن فدراسیون های ملی، شاهد افزایش مصرف مواد انرژی زا و رواج دوپینگ در بین ورزشکاران و حتی ورزشکاران نوجوان بوده و ورزش را در معرض خطر جدی قرار داده است.

تسلط فضای تجاری در مسابقات قهرمانی و ورزش حرفه ای

وی اظهار داشت: تسلط فضای تجاری در مسابقات قهرمانی و حرفه ای و دستیابی به پول، پاداش، سکو، مدال و شهرت هر چه سریعتر از یک سو و انفعال نهادهای بین المللی قهرمانی و حرفه ای ورزش و زیاده خواهی و فرصت طلبی مفت خورها در وی گفت: متأسفانه چشم انداز روشنی در پیش نیست.

شیوع فساد در ورزش

مشاور وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه یکی دیگر از چالش های حوزه اخلاق در ورزش مربوط به رواج فساد در ورزش است، گفت: موضوعاتی مانند تبانی، دستکاری در نتایج مسابقات، پولشویی، کلاهبرداری، خردسالان، ارتشاء. ، شرط بندی و انواع سوء استفاده از موقعیت و موقعیت در بخش های مختلف ورزش بخش مهمی از عوامل تهدید کننده اخلاقی در مسابقات قهرمانی و حرفه ای است و بی توجهی، سهل انگاری و عدم برخورد به موقع و جدی موسسات ورزشی با هر یک از این عوامل. ممکن است پیامدهای زیانباری برای ورزش، ورزشکاران و جامعه داشته باشد.

بروز اختلالات رفتاری و کلامی و ترویج خشونت

احمدی یکی دیگر از چالش های اساسی در این حوزه را بروز انواع ناهنجاری های رفتاری و کلامی و ترویج خشونت در میادین ورزشی و اتفاقات تلخ و ناخوشایند در سکوهای ورزشگاه ها و هواداران و هواداران دانست که کاملاً خلاف شأن و روحیه است. ورزشی. : رفتار زشت و خشن ورزشکاران در زمین مسابقه، بی احترامی به حریف، داور، مربیان و تماشاگران حریف و در نتیجه برخوردهای منجر به جراحت و قتل روی سکوی ورزشگاه و هوادارانی که در دو سه روز اخیر در مکزیک کشته شدند. از دست دادن بیش از بیست تماشاگر و مجروح شدن صدها هوادار از نکاتی است که از نظر اخلاقی در ورزش به راحتی نمی توان از کنار آن گذشت.

وظایف باشگاه های ورزشی

وی افزود: قطعا مسئولیت اصلی در این امر بر عهده باشگاه های ورزشی است که باید در کنار آموزش فنی به نکات فرهنگی و اخلاقی مورد مطالبه ورزشکاران نیز توجه کرده و برای این امر نیز برنامه جدی داشته باشند. به عنوان توجه باشگاه. مدیریت ورزش برای مدیریت امور هواداران و ساماندهی کانون های هواداران و پاسخگویی باشگاه ها به رفتار هواداران در رویدادهای ورزشی از جمله مواردی است که می تواند به ایجاد فضای امن و مثبت در مسابقات ورزشی کمک کند.

عملکرد دقیق و به موقع ساختارهای انضباطی در باشگاه ها و فدراسیون ها

مشاور وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه نباید از عملکرد صحیح و به موقع ساختارهای انضباطی در باشگاه ها و فدراسیون های ورزشی غافل شد، گفت: ورود و برخورد به موقع و کافی با نهادهای انتظامی با رفتارهای نابهنجار و اعمال جریمه و جریمه و … تعلیق های موثر می تواند این مشکل و چالش در ورزش را تا حد زیادی کاهش دهد.

مسئولیت رسانه ها در موضوع اخلاق در ورزش

احمدی ادامه داد: مسئولیت رسانه ها در بحث اخلاق در ورزش نیز بسیار حائز اهمیت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده و رسانه ها تاکنون نقش کامل و موثری نداشته اند؛ بدیهی است که نقش آموزشی و ترویجی یکی از از وظایف مهم رسانه ها، ارتباط با جامعه و مردم است و باید از این ظرفیت برای پیشبرد اهداف فرهنگی، آموزشی و تکوینی جامعه به نحو مطلوب استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه برای این امر بالطبع اصحاب رسانه باید با رعایت چارچوب ها و موازین اخلاقی و آموزش های لازم در کار حرفه ای خود، گفت: توانمندی رسانه ها در صورت عملکرد صحیح در مسائل اخلاقی می تواند نقشی بی بدیل داشته باشد. هم در کنترل و کاهش ناهنجاری ها و هم در آموزش و ترویج هنجارهای اخلاقی و در نهایت ایجاد فضای اخلاقی قابل قبول و مطلوب در جامعه و به تبع آن در ورزش.

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نانوایی قمی با شکاف های میلیاردی نقره داغ شد

ایسنا/ قم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تعطیلی یک نانوایی بربری غیرمجاز در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.