پیامدهای عدم تشکیل دولت فراگیر طالبان در افغانستان


یک دیپلمات سابق کشورمان خاطرنشان کرد: اگر طالبان در سیاست های خود تجدید نظر نکند و اقوام را در حکومت وارد نکند، با مقاومت مردم مواجه خواهد شد. بهتر است طالبان از این فرصت استفاده کنند و با قبایل صحبت کنند و آنها را در حکومت مشارکت دهند.

محسن روحی صفت در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی پیامدهای عدم تشکیل دولت فراگیر توسط طالبان در افغانستان، گفت: اتفاقی که در افغانستان افتاد همه را شوکه کرد. خود طالبان هم انتظار نداشتند در چنین مرحله ای قدرت را به دست بگیرند و از سوی جناح های مختلف مخالف فشار وارد شد و آنها تمایلی به جنگ نداشتند.

وی افزود: در چنین شرایطی طبیعی بود که هم طالبان و هم مخالفان در بلاتکلیفی و شوک به سر می بردند تا به خود بیایند و به تدریج شرایط را درک کنند. طالبان همچنین باید بدانند که حکومت داری آنطور که آنها فکر می کردند آسان نیست و انتظاراتی در جامعه وجود دارد که باید برآورده شود.

دیپلمات سابق کشورمان همچنین تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی در افغانستان معمولا زمستان ها آرام است اما با فرا رسیدن فصل بهار امکان تحرک بیشتر بین گروه ها وجود دارد. در واقع، اگر طالبان در سیاست خارجی خود تجدید نظر نکند و از مشارکت همه اقوام استفاده نکند، با مقاومت مواجه خواهد شد.

روحی صفت افزود: اگر مردم در ماه اوت که طالبان به قدرت رسیدند به جنگ نمی رفتند یکی از دلایل آن شکاف عمیق مردم و حکومت بود و حاضر نبودند دوباره خود را فدای حکومت کنند اما اکنون مردم محدودیت دارند.» آنها جامعه را بهتر درک می کنند و در صورت تشکیل نشدن دولت عادلانه و فراگیر این احتمال وجود دارد که اقدام کنند.

دیپلمات سابق کشورمان در افغانستان همچنین تصریح کرد: نکته مهم این است که مردم بدانند دستیابی به راه حل مسالمت آمیز بسیار مناسب تر است و می تواند راه بازتر از جنگ باشد، بنابراین فرصتی است تا طالبان از اقوام مختلف استفاده کنند. ” مشارکت در حکومت، احترام به حقوق زنان و اقلیت ها.

وی در پایان گفت: “اگر طالبان از این اطلاعات استفاده کنند و از ابزار مشروعیت در حکومت استفاده کنند، برای آنها مناسب تر است و اگر نه، سال آینده شاهد یک سال تغییر در افغانستان خواهیم بود.”

انتهای پیام


soreces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

“سلام فرمانده”؛ یک محصول فرهنگی منحصر به فرد / شایعه علیه مداح یک اثر نادرست است

ایسنا/ گیلان دادستان لنگرود با تکذیب شایعات منتشر شده در رسانه های معاند علیه ابوذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.